Z dodatkowych dopłat będą mogli skorzystać najemcy miejskich lokali, którzy wymienią piec lub kocioł węglowy na mniej uciążliwe dla środowiska systemy ogrzewania. W ostatecznym rozrachunku miasto będzie mogło pokryć wszystkie koszty tej operacji.
Przypomnijmy: z kasy miasta już dziś można dostać zwrot nawet połowy kosztów poniesionych na nowe źródło ciepła i jego instalację. Takie dopłaty przyznaje Urząd Miasta w ramach tzw. Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Korzystający z tych dotacji muszą jednak sami zapewnić tzw. wkład własny, czyli wyłożyć resztę pieniędzy.
Dodatkowe ułatwienie, które zapowiedziano dzisiaj, ma polegać na tym, że lokatorzy mieszkań komunalnych będą mogli rozliczyć wkład własny w czynszu. – Podjęliśmy decyzję, że pieniądze zaangażowane na ten cel przez każdego z naszych lokatorów zostaną mu zwrócone w tej samej wielkości na indywidualne konto lokatorskie – informuje Łukasz Bilik, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Oznacza to w praktyce, że pieniądze zostaną zaliczone na poczet przyszłego czynszu.
W budżecie Lublina na rok 2020 na dopłaty w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji zarezerwowany ma być okrągły milion złotych. Nabór wniosków od zainteresowanych dopłatami jest prowadzony w trybie ciągłym przez Urząd Miasta. Przypomnijmy, że z dofinansowania można skorzystać trwale usuwając piec lub kocioł na paliwa stałe i przechodząc na ogrzewanie z miejskiej sieci bądź montując ogrzewanie gazowe, elektryczne lub olejowe, albo decydując się na pompę ciepła lub system hybrydowy.
– Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, jednostki sektora finansów publicznych, ale także lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy mają umowę najmu lokalu i którzy uzyskają zgodę ZNK na przeprowadzenie zmiany instalacji grzewczej – wylicza Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
– Od 2013 r. w ramach programu walki ze smogiem miasto przeznaczyło 3 mln zł na likwidację ponad 500 pieców i kotłów – dodaje Jędrek. W tym roku przy finansowym wsparciu miasta zlikwidowano 168 pieców i kotłów na paliwa stałe.