Spacerując po "lubelskich lipkach" mijamy tłumy ludzi, którzy sprzątają groby swoich bliskich na nadchodzące Święto Zmarłych.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie widać ludzi uprzątających opadłe liście i myjących groby. To znak, że nadchodzi Wszystkich Świętych. Przed cmentarzem duży wybór wiązanek, zniczy oraz chryzantem. Mieszkańcy przeglądają ceny i porównują je z tymi marketowymi.
- Znicze kupiłam w markecie, bo była promocja jak się kupowało trzy, to czwarty był gratis. Pod cmentarzem zamówiłam tylko wiązankę na grób męża, w piątek odbiorę ją i syn zaniesie - mówi nam pani Leokadia.
Ceny wiązanek na "żywej" gałęzi zaczynają się juz od 80 złotych i idą w górę. Chryzantemy w doniczkach to koszt około 35 zł, a wrzosy wahają się pomiędzy 10 a 20 zł.
- Dzisiaj przyszedłem tylko posprzątać liście, grób ubierać będę 1 listopada. Wolę kupić na miejscu, a nie dźwigać to wszystko z domu. Jest niewiele drożej niż w sklepach, a przynajniej nie będę zagracał sobie mieszkania - zwraca uwagę pan Ryszard.
Pomimo, że miejsce nie sprzyja żartom, na cmentarzu przy Lipowej czuć pewnego rodzaju ciepło. W okresie przed Świętem Wszystkich Świętych w tym miejscu zaczyna być gwarno. Każdy robi co może, by jak najlepiej przygotować się na te święta, które w teorii są pełne zadumy. Niestety w ostatnich latach tę zadumę często przysłania nam rywalizacja w "wyścigu" o to, kto ma ładniej ozdobiony grób.
Kwesta na rzecz odnowy zabytków
Przez 37 lat kwesty na cmentarzu przy ul.Lipowej udało się zebrać kwotę, która pozwoliła odnowić ponad 300 zabytkowych pomników. A ile uda się zebrać w tym roku? Od 1 do 3 listopada mieszkańcy Lublina będą mieli okazję po raz 38. wesprzeć odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej.
Tegoroczna zbiórka potrwa trzy dni. Wolontariuszy można będzie spotkać na terenie cmentarza i przed wejściami w piątek i sobotę w godzinach od 8 do 18, natomiast w niedzielę od 8 do 17.
Sztab akcji będzie zlokalizowany w siedzibie Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju, gdzie każdy chętny do kwestowania będzie mógł się zgłosić po identyfikator i puszkę. W kweście wezmą udział uczniowie, artyści, samorządowcy oraz wolontariusze.
W tym roku planowane jest odnowienie 7-8 nagrobków, jednak dokładna liczba zostanie ustalona po zakończeniu kwesty, kiedy będzie znana zebrana kwota.
Dzięki zeszłorocznej kweście udało się odnowić siedem nagrobków: Wiktorii Brodowskiej, Władysława Plewińskiego, Emiliana Brzozowskiego, Stanisława Pliszczyńskiego, Euzebii Stankowskiej oraz dwa nagrobki dziecięce Stefunii Rudzińskiej i Krysiuni Andruszkiewicz.