Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa reaktywował gazownię w Łukowie.
Dzięki temu mieszkańcy powiatu łukowskiego i radzyńskiego mogą już na miejscu uzyskać informacje o możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, a także załatwić wszelkie formalności. Wcześniej musieli dojeżdżać do Mińska Mazowieckiego.
– Na obszarze działania gazowni znajdują się w sumie 422 kilometry gazociągów wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia, 7705 sztuk przyłączy gazowych o długości 151,56 kilometrów, 8 stacji gazowych I stopnia i 5 stacji gazowych II stopnia oraz ponad 8,5 tys. sztuk układów pomiarowych. W placówce zatrudnionych jest 16 osób – mówi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
Łukowską gazownię reaktywowano po dwóch latach nieobecności, przy ul. Cieszkowizna, w budynku gdzie dawniej mieścił się Rejon Energetyczny. Na otwarciu prezes podkreślał nową strategię Polskiej Spółki Gazownictwa.
– Do 2022 roku zamierzamy przebudować wspólnie z operatorem systemu przesyłowego przesył i dystrybucję paliwa gazowego w Polsce tak, abyśmy byli przygotowani na zasilanie z kierunku północnego, a nie wschodniego – tłumaczył prezes Jarosław Wróbel.
Polska Spółka Gazownictwa chce w ten sposób przybliżyć gaz do mieszkańców, tak aby „ugazowienie” kraju było bardziej dynamiczne.
– W województwie lubelskim na 213 gmin zgazyfikowanych jest 115, czyli 54 proc. wszystkich. A utworzonemu 1 stycznia 2017 roku Oddziałowi w Lublinie podlega 10 gazowni oraz 2 placówki gazownicze – precyzuje rzecznik spółki. – We wszystkich jednostkach PSG na Lubelszczyźnie pracuje obecnie 437 osób, a zgodnie planem ma ich być ponad 500, co oznacza utworzenie w ciągu trzech lat ponad sześćdziesięciu nowych miejsc pracy – dodaje Michniewicz.
Spółka planuje też kolejne inwestycje, m.in. gazyfikację rejonu Włodawy, zasilenie w gaz huty szkła w Leszkowicach i przebudowa SRP I stopnia we Wrotkowie. – W latach 2016-2022 Polska Spółka Gazownictwa chce zrealizować w Lubelskiem trzy duże tematy inwestycyjne i wydać na to 60 milionów złotych. Dzięki temu w województwie przybędzie ponad 130 kilometrów sieci gazowych oraz 7 stacji gazowych – zaznacza rzecznik.
Spółka zastosuje przy tym nową technologię LNG, czyli gazyfikację wyspową, której proces inwestycyjny jest znacznie krótszy. Gazownia w Łukowie to jedna z 52 takich placówek które reaktywowano w całym kraju.