Magazyn

25 kwietnia 2003 r.
9:14
Edytuj ten wpis

A to historia!

Autor: Zdjęcie autora Wybrał: T.S.
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



81 LAT TEMU
Niemieckie prowokacje na Śląsku
Niemcy na Górnym Śląsku zaczęli znów straszną swoją robotę. Dawne bandy tak zwanego „Orgeszu”, czyli sprzysiężenie Niemców ku odzyskaniu całego Śląska, znowu zaczynają działać. W mieście Gliwicach mają swą główną siedzibę, a skład broni umieścili w grobowcu na miejscowym cmentarzu. Gdy się o tem dowiedziały będące na straży porządku na Śląsku władze wojskowe francuskie i gdy przyszły na cmentarz, znalazły tu, oprócz wielkiej ilości karabinów maszynowych i ręcznych oraz granatów, wielkie zapasy nabojów i amunicji. Gdy nadeszli żołnierze francuscy, nastąpił straszny wybuch kaplicy. Kto był w pobliżu niej, ten zginął. Zginęło 25 oficerów i żołnierzy francuskich, a 10 odniosło rany. Wybuch nastąpił na skutek poruszenia tajnej miny, o której wiedzieli tylko „orgeszowcy”.
W ostatnich dniach ponowiły się krwawe napady (...). Wszystko się to robi przed objęciem władzy Polski nad przyznanym jej Śląskiem. Wszystko to się robi, gdy Europa pragnie pokoju. Ostatnie wiadomości ze Śląska, stwierdzają, że do Gliwic przyszedł koleją nowy transport armat i nabojów. Armaty rozmieszczono po okolicznych fabrykach. Dowodzi to, że Niemcy koniecznie chcą wywołać wielkie powstanie na Śląsku, a następnie stłumić go przy pomocy sprowadzonych tam zawczasu armat i karabinów… Ludność polska z upragnieniem czeka na wkroczenie wojsk polskich. A tymczasem urzędowe przyłączenie Śląska do Polski jakoś wciąż jest odwlekane.
Tygodnik „Wyzwolenie” z 30 kwietnia 1922 r.

73 LATA TEMU
Nowe statki wojenne
W tych dniach został spuszczony na wodę nowy torpedowiec polski „Burza”. Torpedowiec zbudowano w wojennej stoczni francuskiej (...)y Torpedowiec „Burza” stanął obok dawniej zbudowanego naszego torpedowca „Wicher”. Po całkowitym wykończeniu obadwa statki udadzą się do Gdyni.
„Gazeta Gospodarska” z 28 kwietnia 1930 r.

50 LAT TEMU
Duchowieństwo Lubelszczyzny składa ślubowanie na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
W całym kraju odbywają się uroczyste akty ślubowania księży na wierność Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W poniedziałek 20 bm. w udekorowanej Sali Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej złożyło ślubowanie kilkudziesięciu księży z województwa lubelskiego.

Bramie Krakowskiej grozi niebezpieczeństwo!
Dumni są lublinianie ze swojej Bramy Krakowskiej. Oglądać ją można nie tylko w naturze, ale także na kartach pocztowych. Mieszkańcy Lublina nie wiedzą jednak, że Bramie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Jak wiadomo, cała konstrukcja wnętrza jest drewniana. Mimo to na szczycie do tej pory nie ma piorunochronu.
„Sztandar Ludu” z 23 kwietnia 1953 r.

40 LAT TEMU
Spłonęło 46 budynków
We wsi Zalesie w pobliżu Łukowa wybuchł w poniedziałek po południu groźny pożar. Ogień strawił 46 budynków, w tym 9 domów mieszkalnych. Straty sięgają blisko 1 miliona złotych.
„Sztandar Ludu” z 23 kwietnia 1963 r

Niecodzienna uroczystość w Łęcznej
Niezwykła to była uroczystość. Całą, dość obszerną salę kina wypełnili szczelnie mieszkańcy Łęcznej. Na podium młoda kobieta i dwaj mężczyźni – główne postacie całej uroczystości. Jeden z nich – Józef Hotloś, z zawodu nauczyciel, jest tysięcznym ormowcem w pow. lubelskim. Legitymację nr 999 otrzymał Tadeusz Chachuła z Brzezin, a Elżbieta Kozicka z Łęcznej nr 1001. Dla całej trójki młodych ormowców było to wielkie święto.
„Sztandar Ludu” z 26 kwietnia 1963 r.
Pisownia oryginalna

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium