Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2021 r.
8:10

Zakażenie koronawirusem. Jak wygląda opieka nad ciężarnymi pacjentkami?

15 2 A A
Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski
Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski (fot. Archiwum Tomasza Paszkowskiego)

Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Rozmowa z prof. Tomaszem Paszkowskim, kierownikiem Oddziału Klinicznego Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak wygląda opieka nad pacjentką w ciąży, u której zostanie potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2?

– Takie pacjentki wymagają troskliwej, intensywnej opieki doświadczonego specjalisty. Jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Nie ma więc mowy, żeby w takim przypadku ograniczać liczbę wizyt u lekarza. Kontakt ze specjalistą musi być stały, żeby w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów można było odpowiednio szybko zareagować.

Taka pacjentka może być tylko pod opieką ginekologiczną, jeśli przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub jeśli te objawy są łagodne i hospitalizacja nie jest konieczna. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciężkim przebiegiem Covid-19, pacjentka będzie wymagała również opieki lekarza zakaźnika czy anestezjologa, jeśli z ostrą niewydolnością oddechową trafi na oddział intensywnej terapii.

  • Jak często zdarzają się te cięższe przypadki?

– Dotychczas nie zostały niestety opublikowane żadne ogólnopolskie dane dotyczące ciężarnych, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Nie ma też statystyk dotyczących przebiegu choroby u takich kobiet. Nie jesteśmy więc w stanie jednoznacznie stwierdzić, ilu pacjentek w Polsce dotyczy ten problem. Mogę więc opierać się na własnej praktyce lekarskiej.

Do tej pory w naszej klinice mieliśmy ok. 10 pacjentek zakażonych koronawirusem. Na szczęście większość z nich nie miała żadnych objawów lub były one łagodne.

Zdarzały się jednak pojedyncze cięższe przypadki, łącznie z przedwczesnym porodem. Aktualnie opieramy się na doniesieniach ze świata, na przykład z Chin, gdzie pandemia trwa najdłużej i można prześledzić losy znacznie większej grupy pacjentek niż na przykład w Polsce. Oprócz potwierdzenia poważnych powikłań między innymi przedwczesnych porodów, zdarzały się też zgony płodów w skrajnie ciężkich przypadkach przebiegu Covid-19 u matki, a także zgony ciężarnych z ostrą niewydolnością oddechową.

  • Czy dziecko kobiety, która choruje na Covid-19 może urodzić się zakażone?

– Według aktualnej wiedzy, liczba przypadków przezłożyskowej transmisji wirusa SARS-CoV-2 jest niewielka. Podobnie jest w przypadku zakażenia dziecka podczas karmienia piersią. Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki. Kontakt matki z noworodkiem w takich przypadkach odbywa się oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Chodzi na przykład o maseczkę ochronną, którą matka musi założyć do karmienia piersią.

  • Czy kobiety, które przebyły Covid-19 wymagają też intensywnej opieki po porodzie?

– Taka opieka jest wskazana również po porodzie, w czasie połogu. Dotyczy to zarówno matki jak i dziecka. Coraz więcej wiemy już o takich przypadkach, ale nadal SARS-CoV-2 jest nowym zjawiskiem i wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Trudno więc na razie przewidzieć, jak będzie przebiegał dalszy rozwój dziecka zakażonej matki, czy ujawni się negatywny wpływ przebytej choroby na przebieg połogu, czy będzie to miało wpływ na kolejne ciąże pacjentek, które były zakażone. Odpowiedzi na takie pytania zweryfikuje czas i nabywane doświadczenie.

Ciąża i szczepienia

Początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważała, że kobiety w ciąży nie powinny szczepić się przeciwko Covid-19. Podobny zapis znalazł się też w Narodowym Programie Szczepień, przyjętym przez polski rząd w połowie grudnia ubiegłego roku.

– Na początku odradzano kobietom w ciąży lub tym, które planują ciążę szczepienie przeciwko Covid-19. Wynikało to z faktu, że szczepionki nie były badane w tej grupie kobiet. Podczas badań klinicznych Pfizera i Moderny zdarzyło się jednak, że niektóre kobiety zaszły w ciążę jeszcze przed podaniem drugiej dawki. Nie było potem żadnych niepokojących doniesień, żeby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na matkę czy dziecko – zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. – Po podaniu szczepionki w mięsień naramienny powstające w komórkach białko wywołuje reakcję odpornościową. Nie ma możliwości, żeby białko koronawirusa przedostało się do płodu. Co ciekawe, mamy natomiast wartość dodaną szczepienia, bo u kobiet w ciąży, które się na to zdecydowały (takie przypadki były już także w Polsce) stwierdzono u dziecka przeciwciała anty-SARS-CoV-2. W związku z tym po porodzie dziecko jest już chronione przed zakażeniem – dodaje prof. Szuster-Ciesielska. – Zarówno CDC, jak i eksperci American College of Obstetricians and Gynecologists zalecają, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień dla grup priorytetowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium