Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 stycznia 2009 r.
11:37
Edytuj ten wpis

Co człowiek ma w środku

0 3 A A

Z głupoty, podczas wypadku albo przez zwyczajnego pecha. Nigdy nie wiadomo, kiedy jakieś ciało obce znajdzie się w naszym ciele. I to w najmniej spodziewanym miejscu. Bo takie np. widelce powinny leżeć na stole a nie w przełyku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lekarze zgodnie twierdzą, że operacji usunięcia najróżniejszych przedmiotów z jelit jest coraz mniej. - Może ludzie zmądrzeli - mówią chirurdzy.
Ale chyba nie wszyscy...

Trzy widelce

Kilku mężczyzn na ostro zakrapianym spotkaniu postanowiło się założyć. O co? Że jeden z nich połknie widelec. I temu jednemu honor nie pozwalał odmówić kolegom. Połknął. Nie jeden, ale od razu dwa. Mężczyzna po kilu godzinach zaczął się źle czuć. Zgłosił się do szpitala. Po prześwietleniu okazało się, że w przewodzie pokarmowym są dwa widelce.

- Zabraliśmy pacjenta na stół operacyjny - mówi Sławomir Rudzki, kierownik kliniki chirurgii ogólnej i transplantacyjnej PSK nr 4 w Lublinie. - Usunęliśmy sztućce. Jeden z lekarzy niejako przezornie sprawdził przełyk. W tym momencie coś go ukłuło. Okazało się, że to trzeci widelec.

Jak się tam znalazł? Już po operacji pacjent przyznał się, że połknął trzeciego widelca tuż przed operacją. Z pośpiechu włożył go jednak od strony zębów. Dlatego nie przeszedł niżej w przewodzie pokarmowym.

Nóż w szyję, gwóźdź w czoło

- To było już dawno - wspomina Rudzki. - Dwóch braci się pokłóciło. W ruch poszły noże. Jeden trafił drugiego w szyje. Nóż przebił się na wylot. O dziwo, nic się poszkodowanemu nie stało. Ostrze ominęło tętnice, nerwy. Mężczyzna ma tylko blizny.
Najczęstszymi pacjentami, którzy albo coś połknęli, albo coś sobie wbili są kryminaliści. - Kiedyś mężczyzna, który przebywał z areszcie przy ulicy Południowej w Lublinie wbił sobie gwóźdź w czoło. Metal wbił się między półkule mózgu. Nic nie uszkodził - opowiada chirurg.

Zabawa z gwoździem tak się spodobała mężczyźnie, że po zagojeniu się ran powtórzył akcję. Zrobił to zresztą później jeszcze kilka razy. W efekcie otwór w czole się zagoił zostawiając dziurę. Tak jak ucho po przekłuciu.

Już ja się postaram

Kolejny więzień bardzo chciał opuścić celę. Do końca wyroku zostało mu jeszcze kilka lat, więc postanowił trafić do szpitala. Jako, że był ogólnie zdrowy, musiał się "postarać” o chorobę. Spiął trzy gwoździe gumką, owinął je papierem toaletowym i… połknął. W jelitach papier się rozpuścił, a gwoździe rozeszły.
Stworzyły "gwiazdę”.

W taki sposób same by nie wyszły. Więzień trafił na stół operacyjny. Na szczęście ostrza nie przebiły nic w trzewiach. Mogłoby się wtedy wdać zapalenie otrzewnej, czego efektem byłaby śmierć.

Połykanie w modzie

Pewna kobieta trafiła na oddział chirurgii. Prześwietlenie wykazało, że w jej brzuchu jest łyżeczka do herbaty. Lekarze postanowili nie przeprowadzać operacji. Łyżeczka została wydalona. - Czasami można i tak - dodaje chirurg. - Podobnie dzieje się ze szpilkami, igłami. Pacjenci musza wtedy jeść dużo ziemniaków i chleba, aby treść żołądka i jelit była bardzo "zbita”. Wtedy igły same "wychodzą”.
O takie wypadki nie trudno. Często cerując, czy szyjąc bierzemy igłę w usta. Nie wiele trzeba, żeby ja połknąć.


Piła w głowie

- Wyglądało to makabrycznie - mówi Janusz Klatka, chirurg z Kliniki Otolaryngologii PSK nr 4, który kilka tygodni temu operował 43 letniego mężczyznę. - Można tu mówić o niesamowitym szczęściu.

A było to tak: pan Stanisław pracował z bratem za stodołą przy pile taśmowej. W trakcie przecierania dłużycy doszło do zerwania piły, która jednym końcem wbiła się w głowę mężczyzny. Ten trafił na stół operacyjny. Operacja trwała dwie godziny.
Efekt? Blizna pod okiem. Żadnych uszkodzeń wewnętrznym.

Jak to możliwe? 30-centymetrowy brzeszczot wbił się pod okiem, przeszedł przez zatokę nosową i zatrzymał się na kręgosłupie.

- Takie wypadki zdarzają się bardzo często - mówi Kłos. - A konsekwencje takich urazów mogą być bardzo poważne. Od utraty wzroku po uszkodzenie mózgu. Wtedy może dojść do zaburzeń w układzie nerwowym.

Cuda się zdarzają

- Piła przeszła człowiekowi przez środek czaszki, rozpoławiając mózg. Pacjent wyszedł ze szpitala do domu na własnych nogach - wspomina Wiesław Miśkuś, szef bloku operacyjnego i anestezjologii w biłgorajskim szpitalu.

- Zamach na życie przeżył też były policjant, który strzelił sobie z pistoletu w usta. - Kula przeszła na wylot głowy, wyrywając kawałek czaszki. Ale desperat sam doszedł do karetki - opowiada Mikuś.

(lew)

Pozostałe informacje

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium