Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2014 r.
16:00
Edytuj ten wpis

Fizyk z kamerą

0 3 A A

Udowadnia, że jajka mogą świecić. Pokazuje, z czego składa się parówka i jak zrobić herbatę w worku. Autor jednego z najpopularniejszych kanałów naukowych na YouTube w Polsce zna się na nauce. Świadczy o tym też nazwa prowadzonego przez niego kanału – Nauka. To lubię

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przygodę z kamerą Tomek Rożek zaczął w zeszłym roku. W trakcie matury podstawowej z języka polskiego uczniowie mieli za zadanie przeanalizować fragmenty tekstu i udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tych materiałów.

To właśnie fragment książki Tomka trafił na zeszłoroczną maturę. Zanim komisja egzaminacyjna podała oficjalne odpowiedzi, Tomek przygotował film z omówieniem swojego tekstu. I tak właśnie się zaczęło.

Matura i tłuczek

– Okazało się, że zdobyłem zaledwie 65 proc. punktów za to zadanie. Trzech pytań nie zrozumiałem w ogóle, w dwóch innych autor klucza wiedział lepiej niż autor książki, czyli ja. Cały proces rozwiązywania testu nagrałem i tak zaczęła się moja przygoda z filmowaniem – mówi Tomasz Rożek.

Wachlarz tematów poruszanych na kanale Nauka. To lubię jest bardzo szeroki, a największą popularnością cieszą się filmy dotyczące… jedzenia i produktów żywnościowych. Wiąże się z tym pewna anegdota.

- Kiedyś na chodniku zaczepiła mnie młoda dziewczyna. Zapamiętała, jak w jednym z filmów na YouTube ubijam tłuczkiem kotleta. Pomyślałem wtedy, że dzięki urozmaiconej, często lekkiej tematyce, mogę docierać do wielu różnych osób. Także do tych, które niekoniecznie chcą lub mogą zgłębiać wiedzę np. poprzez książki naukowe. Internet bardzo pomaga w tym nowoczesnym szerzeniu wiedzy – opowiada Tomek. Autor Nauka. To lubię traktuje jednak swój kanał jako miejsce, w którym chce poruszać bardzo różnorodną tematykę.

Lalka i diamenty

Które filmiki cieszą się największą popularnością? Jednym z najbardziej popularnych jest ten o lalce Barbie. - To jedno z pierwszych nagrań, które przekonało mnie, że warto to robić i że warto podchodzić do nauki w sposób nietypowy, nieco żartobliwy. Mówię tam o poważnych rzeczach opierając się na przykładzie z życia. Mówię m.in., że lalka Barbie ma zbyt wąski nadgarstek. Gdyby człowiek taki miał, to nie byłby w stanie podnieść książki z blatu, bo… urwałaby się mu ręka.

Lalka ma też za wąską szyję i w prawdziwym świecie musiałaby chodzić w kołnierzu ortopedycznym. W przeciwnym razie odpadłaby jej głowa. Z kolei w brzuchu ma za mało miejsca i nie zmieściłyby się tam jelita. Do całości podszedłem w sposób niestandardowy. Jak lalka Barbie wygląda każdy wie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jak bardzo jest to fałszywy obraz rzeczywistości – opowiada nam Tomek Rożek.

Podobną popularnością cieszą się materiały, w których mówi, co od strony chemicznej znajduje się w jedzeniu. - Samo pisanie książek czy występowanie w telewizji to za mało. Na moim kanale wiedzę przekazuję w luźny, czasem żartobliwy sposób, ale przede wszystkim prosto i konkretnie. Moim celem jest analizowanie i badanie zagadnień z wielu różnych dziedzin nauki – mówi Tomek i tłumaczy m.in., że śnieg to diamenty, dlaczego piłka tenisowa może lecieć z prędkością ponad 200 km/h i jak ze słoika zrobić żarówkę.

Głowa pęka



Fizyka, astronomia i pokrewne tematy nie należą do najprostszych. Skąd Rożek czerpie inspiracje? – Z tym nie mam problemów. Dookoła nas jest mnóstwo źródeł inspiracji. Sztuką jest ich wypatrywanie. Sami internauci też podpowiadają wiele ciekawych pomysłów. Moim problemem nie jest jednak brak tematu, a brak czasu. Nie mogę sobie pozwolić, aby wygodnie usiąść w fotelu i zastanawiać się, co mam zrobić w trakcie wolnego czasu. Głowa pęka mi od inspiracji, które powoli staram się realizować – przyznaje Tomasz Rożek.

Internauci żywo reagują na filmy zamieszczane przez Tomka. Czasami pojawiają się również negatywne komentarze – Z wykształcenia jestem fizykiem, ale z zawodu dziennikarzem. Przywykłem więc do komentowania mojej pracy. Nie wyrzucam komentarzy bez czytania, ale staram się nie brać sobie do serca uszczypliwych wpisów. Zawsze zastanawiam się czy mogę coś zmienić na lepsze.

Piszę i komentuję

Co zmieniło się od początku przygody z prowadzeniem własnego programu w Internecie? – Właściwie to niewiele. To, co robię w Internecie nie odbiega za bardzo od tego, co robię poza nim, a staram się popularyzować naukę różnymi sposobami. Piszę artykuły dla Gościa Niedzielnego, piszę książki.

Współpracuję z telewizją TVN, gdzie od 3 lat w programie "Dzień dobry TVN” prowadzę cykl popularno-naukowy. Mój kanał daje mi jednak większą swobodę. Mogę mówić tu o rzeczach, o których w telewizji nie mógłbym wspomnieć. Chodzi tu chociażby o opowiadanie o tym, jaką bzdurą z naukowego i astronomicznego punktu widzenia są horoskopy.

Taki materiał nie ma szans na emisję w telewizji, bo ta bardzo lubi zapraszać wróżbitów i wróżki. Telewizja niechętnie wyemituje program, w którym mówię, że to nic innego jak naciąganie ludzi. Kanał daje mi wolność w doborze tematów i w formie ich przedstawiania.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium