Wielu z nas, zapytanych o to na ile i w jakim stopniu państwo wpływa na poczucie bezpieczeństwa swoich obywateli zareagowałoby szczerym uśmiechem. Realia się zmieniają, wraz z układem sił i strategii geopolitycznych.
Ogromną rolę odgrywa dziś technologia informacyjna jako potęga światowego bezpieczeństwa.Umożliwia ona symultaniczne przeprowadzanie operacji i działań dla całego świata. Wystarczy chociażby wspomnieć Amnesty International. Bezpieczeństwo międzynarodowe to też z kwestia kontroli bezpieczeństwa finansowego każdego państwa.
W tej dziedzinie operacje Banku Śląskiego czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywają znacząca rolę w danym zakresie. To, że władza leży coraz częściej po stronie instrumentów pozapaństwowych, a szczególnie wysokobudżetowych korporacji. Warto dla przykładu wspomnieć chociażby o jednej z korporacji IT, która po przejęciu innych firm z tego sektora , mimo iż była na 4 tym miejscu największych światowych korporacji, odnotowała w 2000 r. większe obroty od łącznych budżetów połowy państw członkowskich ONZ.
Tak jak istnieją byty pozapaństwowe wpływające na „losy świata”, i kształtujące politykę narodów w realizowaniu polityki jedności i zbiorowej odpowiedzialności- Unia Europejska, czy ONZ, tak samo pararelnie istnieje sieć globalnym organizacji przestępczych-nie związanych z konkretnym państwem, ani miejscem.
Jak wiadomo napaści w Afganistanie dokonywane przez Al.-Kaide miały dużo większy zakres niż działania talibów. Podobnych organizacji działających globalnie jest ok. 60. Stanowią one potężne wyzwania dla współczesnego bezpieczeństwa, tym bardziej ze względu na nieprzewidywalny zakres przeprowadzanych operacji i trudny do zidentyfikowania.
Wg Prof. Dr hab. A.D. Rotfeld dzisiejszy świat można by podzielić na pięć kategorii. Do pierwszej należałyby państwa o niepodważalnie demokratycznym ustroju. Drugą grupę stanowią państwa, które mimo, że zalicza się do demokratycznych, nie są nimi do końca i wyrażają więcej chęci w ukształtowaniu takiego ustroju. Państwa demokratyczne stanowią ponad 60% wszystkich państw świata. Trzecią grupą są państwa, które dobrowolnie zrzekają się demokracji i system ten nie stanowi dla nich porządku najlepszego z możliwych- są to kraje muzułmańskie.
Dbają one o porządek wewnętrzny, nie dopuszczają do naruszania praw człowieka na masową skalę. Czwartą grupę stanowią państwa „upadłe” , np. .Albania dążąca do legitymizacji władzy i pełenj jej realizacji, jednak w pełni „nie może” jej zrealizować. Inna sytuacja przedstawia się na terenach waśni , sporów i wojen jak np. w Somalii i Ruadzie.
W Jemenie rząd nie kontroluje tego, co dzieje się w kraju, a organem o największej władzy stała się Al.-Kaida, która wzrasta w siłę i potencjał ludzki budując kwatery i przeprowadzając formację ideologiczną i militarną, używaną później do przeprowadzania katastroficznych operacji i zbrodni na terenie innych krajów. Piątą kategorię tworzą podmioty międzynarodowe, które dzięki obecności wielkich korporacji są niezależne od polityki rządów, oraz nie podlegają jego kontroli.
Odnotowują zyski sięgające miliarda dolarów, często destabilizując światowe rynki giełdowe.
Paradoksalnie wynika więc, że największe niebezpieczeństwa nie pochodzą z samego pępka świata- ewidentnie napędzającej maszynki do produkcji działań odśrodkowych, ale mają swoje źródło daleko od centrum wydarzeń, ujawniające się niespodziewanie, i stawiające świat i największe organizacje obronne post factum...