Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 czerwca 2020 r.
16:02

Ilu turystów zostawi pieniądze w woj. lubelskim?

7 0 A A
Jezioro Białe
Jezioro Białe (fot. Maciej Kaczanowski)

Wśród regionów odkrywanych przez turystów, Lublin i województwo lubelskie jest miejscem znaczącym. Mało tego, modnym i taki trend można zauważyć. Rozmowa
z dr Wacławem Idziakiem, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych „Ashoka”, zajmującym się tworzeniem wsi tematycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak może zmienić się turystyka w Polsce po koronawirusie?

– Wiele osób zdecyduje się spędzić wolny czas w Polsce. Wyjazdy wakacyjne, krótsze wypady weekendowe będą w większości wyjazdami rodzinnymi.

• O polskich turystów będą się biły różne regiony, od Bieszczad, przez Mazury, po Suwalszczyznę. Czy nasz region ma szansę przejęcia większej ilości turystów w tym i przyszłym roku?

– Wśród regionów odkrywanych przez turystów, Lublin i województwo lubelskie jest miejscem znaczącym. Mało tego, modnym i taki trend można zauważyć.

• Mamy sporo atrakcji, w miarę czyste powietrze, jeziora. Co jeszcze musimy zrobić?

– Trzeba by na to, co jest atrakcyjne, spojrzeć w z perspektywy produktu turystycznego. Sprawdzić, jak do tej pory ten produkt się sprzedaje, co w ofercie województwa jest na sprzedaż, a co jest tylko atrakcją, która nie przyczynia się wprost do zarabiania. Na przykład ścieżki przyrodnicze czy niektóre szlaki wytyczone przez nadleśnictwa zarabiają tylko pośrednio, bo nie zostały przetworzone w produkty turystyczne. Taką atrakcją jest na przykład Szczebrzeszyn, który organizuje Festiwal Języka Polskiego. Trzeba zapytać, jak Szczebrzeszyn może zarabiać na tym, że ogłosił się stolicą języka polskiego, ma pomnik chrząszcza i co teraz można zrobić w Szczebrzeszynie, żeby mieszkańcy mogli z tego żyć przynajmniej w czasie sezonu.

• Mamy oblegany przez turystów Kazimierz.

– Mamy oblegany Kazimierz i mamy problem miejscowości obok Kazimierza, które by mogły z tego położenia korzystać. Takie próby już są. Kraina Lessowych Wąwozów uruchomiła projekt Akademia Lesslandii i to jest dobry przykład oferty dla tych, których przyciąga Kazimierz Dolny czy Nałęczów, żeby udać się w teren i tam coś przeżyć.

• Co jeszcze może być dobrym produktem?

– Na Lubelszczyźnie mamy na przykład duże uprawy chmielu, z których można zrobić atrakcję turystyczną, a następnie dobry produkt turystyczny, wykorzystując modę na piwa kraftowe, piwowarstwo domowe.

• Mamy już bardzo popularne ziołowe wioski tematyczne?

– Można tu posłużyć się przykładem Czechów, którzy przygotowali taki produkt jak upominek w postaci pobytu w jakimś miejscu z możliwością przeżycia czegoś w tym miejscu. Na przykład trzy godziny na farmie kóz, pół dnia jazdy wozem asenizacyjnym, dzień w mleczarni, pół dnia ze zbieraczem grzybów. Tego typu oferta umieszczona jest w internecie. Można ją wykupić dla siebie, można dla kogoś. Oferta jest wyceniona dla turystów indywidualnych, także dla grup. 

Wacław Idziak (fot. Archiwum Wacława Idziaka)

• W naszym regionie bardzo modne jest Roztocze. Ale na pierwszy plan zaczyna wychodzić dzikie Polesie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. I Bug, od Włodawy po Kodeń, gdzie można uczestniczyć w spływach kajakowych, które trwają od kliku godzi do kilka dni.

– I tu pojawia się pytanie kluczowe dla rozwoju regionu: ilu turystów zostawi u was pieniądze, a ilu przejedzie tu tylko korzystać, a wyda pieniądze gdzie indziej. Chodzi na przykład o to, żeby zapewnić miejsca bezpieczne do wypoczynku, kosze piknikowe z regionalnym jedzeniem, przewodnika, który pokaże rośliny, ptaki i zwierzęta.

• Taki produkt trzeba dobrze sprzedać w sieci?

– Tak, na razie atrakcje turystyczne są prezentowane na stronach gmin, ale nie są to strony, na których sprzedaje się produkty. W związku z tym potrzeba stosownych aplikacji, a także firm, które by te aplikacje czy strony sprzedażowe produktów turystycznych obsłużyły. Ważne jest to, żeby na przykład na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim powstały projekty modelowe, które są dowodem, że to się udało, że pracują przy tym i zarabiają mieszkańcy danej wioski.

• Przykłady z naszego województwa?

– Na przykład tatarska wioska w Studziance czy Masłomęcz z Gotami. To już są bardzo dobre produkty, jednak nadal brakuje tam szlifu w stronę rynku. Liczy się nastawienie marketingowe i ofertowe.

• Ile w walce o turystów zależy od samorządów, ile do mieszkańców?

– Turystyka może być dochodowym biznesem, pod warunkiem, że zaczniemy myśleć o turystyce trochę inaczej. Nie: morze, piasek, słońce, ale emocje, rozrywka, edukacja. W tej drugiej sferze jest jeszcze wiele do zrobienia, trzeba się do tego trochę inaczej przygotować.

• Przykład z naszego regionu?

– Wioska rumiankowa w Hołownie. Kto był tam raz, nosi to miejsce w sobie przez cały rok, przekonują organizatorzy. To jest inicjatywa oddolna, która bardzo dobrze się sprzedaje. Kiedy takie przykłady zostaną wsparte przez mądrych wójtów czy starostów, to Lubelskie wygra walkę o turystów. Przy tego typu przedsiębiorczości z dziedziny doznań i wiedzy potrzeba tzw. opiekunów wsi, którzy działają w Europie. Oraz opiekunów konkretnych produktów.

Aż się prosi, żeby na uczelniach lubelskich uruchomić taki kierunek studiów, albo choćby studium podyplomowe, których absolwenci będą potrafili zasoby województwa (chmiel, grzyby, uprawy róż) przerobić na produkt turystyczny. Nie tylko zebrać i sprzedać, ale na przykład sprzedać wiedzę o różach i pobyt przy różach w Końskowoli. Chodzi o to, żeby jak najwięcej ogniw dołączyć do łańcucha korzyści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Liga Narodów. Polacy spadają do Dywizji B!

Trzy edycje w Dywizji A w Lidze Narodów i koniec. W ostatnim meczu w tym roku reprezentacja Polski przegrała na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją 1:2. Znów zawiodła skuteczność, bo Biało-Czerwoni okazji do zdobycia goli mieli bardzo wiele, a wykorzystali tylko jedną po fenomenalnym strzale Kamila Piątkowskiego

 Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy
Galeria Ratusz
galeria

Emil Korytko: u nas nieznany, w Słowenii bohater narodowy

Emil Korytko to polski zesłaniec i patriota, który w Słowenii cieszy się szacunkiem należnym bohaterom narodowym. Tę ważną dla Polaków i Słoweńców postać przybliża otwarta w Lublinie wystawa.

Michael Jackson symfonicznie
19 listopada 2024, 19:30

Michael Jackson symfonicznie

"Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" – to to kolekcja największych hitów Jacksona: „Billie Jean”, „Beat it” czy „Thriller” z bogatym brzmieniem orkiestry symfonicznej. Koncert odbędzie się 19 listopada (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Ptasia grypa zbiera żniwo na Lubelszczyźnie. Wojewoda wydał rozporządzenie

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Lublin z budżetem na 2025 rok: dochody, inwestycje i plany dla mieszkańców

Dochody miasta na poziomie prawie 3,6 mld zł, a wydatki przekraczające 3,7 mld zł. Wśród priorytetów edukacja, inwestycje drogowe i ochrona środowiska.

Festiwal Kultury Azjatyckiej
patronat
23 listopada 2024, 15:00

Festiwal Kultury Azjatyckiej

Akira i jej przyjaciele zapraszają na świąteczny festiwal. Uczestnicy będą mieli okazję ozdobić pięknie pachnące pierniczki, udekorować bombki, które potem zawisną na choince, a także stworzyć własne noworoczne kartki po japońsku! Akira Hello Christmas odbędzie się 23-24 listopada w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów przy ul. Kiepury 5A.

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu
UTRUDNIENIA

Autobus potrącił pieszego. Zablokowany jeden pas ruchu

Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. Na miejscu pracują służby ratunkowe.

Zdjęcie ilustracyjne

Wcisnąć park w miejską przestrzeń. W Łukowie mają na to "kieszonkowy" pomysł

Niekoniecznie wielohektarowe, ale nawet te mniejsze zielone enklawy mogą dać mieszkańcom miast wiele dobrego. Pomysł na tak zwane parki kieszonkowe ma Łuków, który tworzy to wspólnie z warszawską SGGW.

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana
WYPADEK

Spadł śnieg i wypadek gotowy - droga zablokowana

Młody kierowca nie poradził sobie w pierwszym kontakcie ze śniegiem na drodze - wpadł w poślizg i uderzył czołowo w inny samochód. Potrzebna była pomoc medyczna.

Piłkarki Unii Lublin świętują pierwszy w swojej historii awans do 1/8 finału Orlen Pucharu Polski

KKP Unia Lublin oraz Górnik Łęczna awansowały do 1/8 finału Pucharu Polski

W znakomitym stylu zrobił to Górnik. Przedstawiciel Orlen Ekstraligi miał jednak dość proste zadanie, bo przyszło mu rywalizować z LFA Szczecin

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

W regionie spadł pierwszy śnieg – może być ślisko

Na drogach Lubelszczyzny przyprószyło. Pogoda niestety nie sprzyja kierowcom.

mały przyjaciel Akcji

Pomóż dzieciom przetrwać kolejną zimę

Pełną parą ruszyły przygotowania do XXXII Charytatywnej Akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lubelski szpital liderem w innowacyjnym leczeniu dzieci

Lepsza diagnostyka chorób nowotworowych, dziecięca ginekologia i obrazowanie 3d – za te innowacje Uniwersytecki Szpital Dziecięcy otrzymał wyróżnienia w dwóch ogólnopolskich konkursach.

Beniaminek Astra Leśniowice zaliczy rundę jesienną do bardzo udanych

O co na wiosnę powalczy Astra Leśniowice? "Zobaczymy, jakie będą plany"

Astra Leśniowice to jedyna drużyna, która w rundzie jesiennej nie przegrała. Efekt? Z 33 punktami na koncie podopieczni Artura Dąbrowskiego prowadzą w tabeli na półmetku rozgrywek chełmskiej okręgówki.

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

Pożar pod Biłgorajem. Sprawę bada prokuratura

W sobotnim pożarze zginął starszy mężczyzna. Śledczy ustalają przyczyny tego zdarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!