Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2012 r.
13:47
Edytuj ten wpis

Komornicka: Śledztwo w sprawie zmiany płci

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Kiedy Maria skończyła 22 lata, wyszła za mąż za Jana Lemańskiego. Chorobliwe zazdrosny mąż wkrótce postrzelił żonę. Potem była separacja i romans z Gustawem Walewskim. Po napisaniu "Biesów” z Marią Komornicką stało się coś niezwykłego. Spaliła suknie, wyrwała sobie wszystkie zęby, żeby zmienić twarz, zaczęła ubierać się po męsku i zmieniła nazwisko na Piotr Włast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rodzina uznała córkę za obłąkaną i zamknęła ją w zakładzie leczniczym. Dziś w Warsztatach Kultury zobaczymy teatralne śledztwo w tej sprawie. Marię zagra Anita Sokołowska, niegdyś aktorka Teatru Osterwy, dziś popularna dr Lena Starska z serialu "Na dobre i na złe”.

Początek historii

Ta niezwykła historia zaczęła się 25 lipca 1876 roku w Grabowie nad Pilicą, kiedy Maria przyszła na świat. W wieku szesnastu lat Maria Komornicka zadebiutowała w "Gazecie Warszawskiej”. Już dwa lata później wydała tomik opowiadań "Szkice”, który zwrócił uwagę ówczesnych krytyków. Ich opinia była zgodna: oto narodził się niezwykły talent w polskiej literaturze. Komornicka wyjechała na studia do Cambridge. Czy to tam dostrzegła, że Bóg dał jej "inne ciało i inną duszę”? Wiadomo, że w słowach "oburzenia i wściekłości” pisała o obowiązującym tam zakazie opuszczania studenckiej kwatery wieczorem. W bibliotece klękała do modlitwy, awanturowała się o Mickiewicza. W końcu przerwała studia.

Teraz miłość

Jej pierwszą miłością jest kuzyn Bolesław Lutomski, jej literacki mentor. Ze wspólnej pasji do literatury rodzi się między nimi romans, przerwany gwałtownym rozstaniem.

Marynia nakłada chustkę służącej i biegnie nad Wisłę, żeby się utopić. Przypadkiem widzi to policyjny patrol, który pannę z dobrego domu bierze za prostytutkę. Maria ląduje w komisariacie, jest poddana badaniu. Nie wiemy, co tam się wydarzyło. Pierwsza nieudana miłość, nieudana próba samobójcza i przesłuchanie w komisariacie na trwałe zmienią psychikę Maryni. Odrzuca ją od mężczyzn.

Po gardziołku, po gardziołku

Mija czas. Maria poznaje Jana Lemańskiego. Idą na obiad do restauracji. Kiedy przypadkiem zagada się ze znajomym, narzeczony popatrzy złym okiem i rzuci do Maryni; "Po gardziołku, po gardziołku”. Przed ślubem Maria nie chce iść do spowiedzi, mąż podchodzi do konfesjonału dwa razy. Po ślubie jest chorobliwie zazdrosny. Już podczas podróży poślubnej dochodzi do ekscesu. Wyciąga pistolet i strzela.

Dwie kule trafiają w oba ramiona młodziutkiej żony. Lekarz wyjmuje kule. Jedną z nich Maria zostawia sobie na pamiątkę. Dwa lata i separacja. Maria, jeszcze jako Maria Komornicka, wydaje dwa ważne utwory: "Biesy” i cykl poetycki "Czarne płomienie”. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych badaczek polskiego romantyzmu, która wydała słynną serię "Transgresje”, zaliczy "Biesy” do jednej z najbardziej intrygujących powieści polskich. Takiej spowiedzi odmieńca jeszcze nie było. A jej autorkę zaliczy do najbardziej niezwykłych postaci polskiej literatury w ogóle.
Zmiana

Marynia zaczyna chorować. W jej sercu narasta bunt. Już wcześniej z tym buntem nie może pogodzić się ojciec – który po tym, jak Komornicka rzuci Cambridge – umrze na zawał serca. Wcześniej tak pisze o swojej miłości: "Kocham ohydnie i cudownie, kocham i nienawidzę, pragnę i pogardzam; zabijam się tą żądzą i wołam jego śmierci. Umrę, jeżeli on żyć będzie, a gdy umrze nie ma dla mnie życia. Kocham bezwstydnie, bezwzajemnie, i po to tylko, by kochał i zginął. Cicha umieram, z zachwyconą boleścią na twarzy i błogosławię ciebie”.

Eskalacja buntu następuje w 1907 roku. Maria staje się mężczyzną. Pali swoje suknie, kupuje męskie ubrania i zaczyna przedstawiać się jako Piotr Włast. Żeby jeszcze bardziej upodobnić się do mężczyzny, wyrywa sobie wszystkie zęby. Ta operacja zdecydowanie zmienia jej twarz. Ćwiczy przed lustrem, na nowo formuje swoją twarz. Ścina włosy na krótko. Chodzi w surducie. Pali papierosy. Pisze. Jest odmieńcem.

,b>Wariatka

Rodzina wpada w panikę. Uznaje córkę za obłąkaną, zamyka ją w ośrodkach leczniczych. Tu zaczyna pisać do matki rozpaczliwe listy: "Mój niedorozwój płciowy nie jest powodem dręczenia mego ducha, który jest zdrowy i potrzebuje pola działania. Niewiadomość nie jest obłędem”. Listy do matki podpisuje Piotr Włast. W listach z kolejnego szpitala psychiatrycznego oświadcza, że rodzina uknuła przeciwko niemu spisek, który ma na celu ukrycie prawdziwej płci swojego dziecka. Gehennę Marii Komornickiej, która stała się Piotrem Włastem, przerywa wojna: ośrodek, w którym przebywa, zostaje ewakuowany.
Piotr wraca do rodzinnego Grabowa, zamieszkuje w domu brata, gdzie chce spędzić resztę życia. W 1944 roku rodzina musi opuścić zrabowany i zniszczony dwór. Maria vel Piotr zostaje umieszczona w domu opieki w Izabelinie. 13 stycznia 1949 roku wysyła stamtąd ostatnią kartkę, sygnowaną własnoręcznym podpisem. Piotr Włast podpisuje kartkę "Maria”. Umiera 8 marca 1949 roku. W Dzień Kobiet.

Śledztwo

Na teatralne śledztwo zdecydował się Łukasz Witt-Michałowski, dyrektor lubelskiego teatru Scena Prapremier InVitro. – Nasza nowa realizacji nosi w sobie pazur kontrowersji – mówi o przedstawieniu "Komornicka. Biografia pozorna”, której premiera odbędzie się 24 lutego w Warsztatach Kultury w Lublinie.

W roli Marii Komornickiej/Piotra Własta zobaczymy Anitę Sokołowską, aktorkę z Lublina, znaną z roli doktor Leny Starskiej w serialu "Na dobre i na złe”. W Teatrze Osterwy zagrała Zosię w "Damach i huzarach” i seksowną Małgorzatę w "Diabelskim nasieniu”. – Historia Marii Komornickiej to temat, na którym bardzo łatwo popłynąć – mówi Bartek Frąckowiak, reżyser spektaklu. Frąckowiak wcześniej zrobił z Anitą Sokołowską kontrowersyjny spektakl "Ksiądz H., czyli Anioły w Amsterdamie” w gdańskim Teatrze Wybrzeże. – Interesuje nas coś więcej niż tylko skandaliczna postać polskiej kultury. Opowiadamy jej historię w sposób fragmentaryczny. Koncentrujemy się na wybranych tematach bądź osobliwościach z życia Komornickiej i wokół nich budujemy sytuacje sceniczne.

Rola

Przed Anitą Sokołowską trudna rola i wielkie wyzwanie. – W postaci Marii zafascynowała mnie niesłychana rozmaitość doświadczenia kobiety, która stała się mężczyzną, wariatką uwięzioną przez rodzinę, aż w końcu po śmierci "świętą” feministek, o której tak naprawdę Tadeusz Różewicz napisał swoją sztukę "Białe małżeństwo” – mówi aktorka. – Wielość żyć Marii Komornickiej staraliśmy się pokazać w potrzaskanych fragmentach jej życia.

Spektakle

Pierwsze spektakle z Anitą Sokołowską 25, 26 i 27 lutego o 19 w Warsztatach Kultury ul. Popiełuszki 5, bilety 20/30 zł - do kupienia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem. Rezerwacja biletów: tel. 81 53 603 21

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium