Miesiąc później niż zwykle lubelskie uczelnie zakończyły pierwszy etap naboru na pierwszy rok studiów. Mimo pandemii i trwającego od kilku lat niżu demograficznego, chętnych nie brakuje. Lista najpopularniejszych kierunków pozostaje praktycznie niezmienna. Hitem tegorocznej rekrutacji jest oferowana po raz pierwszy przez UMCS kryminologia. O jedno miejsce ubiega się tu 40 osób
UMCS
Największy uniwersytet w regionie rejestrację chętnych zakończył jako pierwsza z lubelskich szkół wyższych. Do ubiegłego czwartku w systemie zarejestrowało się 15 170 osób.
- Jak widać, mimo panującej pandemii, liczba rejestracji w pierwszej turze rekrutacji kandydatów na studia jest podobna do roku ubiegłego. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym wynikiem i mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które faktycznie złożą dokumenty na naszej uczelni - informuje Magdalena Drwal z biura prasowego UMCS. I dodaje, że na podobnym do ubiegłorocznego poziomie pozostaje zainteresowanie wśród cudzoziemców. O przyjęcie na lubelski uniwersytet stara się 1038 kandydatów z zagranicy. - Tradycyjnie są to osoby pochodzące m.in. z Ukrainy, Białorusi i Rosji, a także kandydaci z Azji i Afryki - wymienia Drwal.
Hitem tegorocznej rekrutacji okazała się kryminologia. To jeden z kierunków, które w tym roku znalazły się w ofercie uczelni. O jeden indeks rywalizuje blisko 40 osób. Wśród najpopularniejszych znalazły się też:
• psychologia (10,46 osoby na miejsce)
• anglistyka (6,51)
• jazz i muzyka estradowa (6,27)
• finanse i rachunkowość (6,15)
Listy osób zakwalifikowanych na studia UMCS ogłosi dziś, 21 sierpnia.
- Wyniki rejestracji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie nie są jeszcze ostateczne - zapowiada Magdalena Drwal. - Na niektórych kierunkach jest jeszcze możliwość dokonania rejestracji. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca, nastąpi to odpowiednio 24 i 27 sierpnia.
Politechnika Lubelska
Politechnika Lubelska na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia przygotowała 2085 miejsc. Zgłosiło się 4270 chętnych. Z tej grupy do przyjęcia zakwalifikowano ponad 2220 osób.
Nabór zakończono już na sześciu kierunkach. Komplet chętnych udało się znaleźć na architekturze, informatyce, finansach i rachunkowości, inżynierii logistyki, marketingu i komunikacji rynkowej oraz na zarządzaniu.
- Na pozostałych 16 kierunkach rekrutacja została przedłużona do 4 września - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni. Największym zainteresowaniem cieszą się finanse i rachunkowość. Tu o jeden indeks ubiegają się cztery osoby.
Politechnika chwali się też rekordową liczbą kandydatów z zagranicy. O przyjęcie stara się ponad 500 obywateli innych krajów.
- W ubiegłym roku cudzoziemców zarejestrowało się 330, a przyjętych zostało 250. Większość z tegorocznych kandydatów zagranicznych pochodzi z Ukrainy, w dalszej kolejności z Białorusi, Kazachstanu i Rosji - wylicza Czajkowska-Deneka.
KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski dla tegorocznych maturzystów przygotował ponad 2,6 tys. miejsc na 44 kierunkach. Chęć studiowania w murach najstarszej lubelskiej uczelni wyraziło ponad 55, tys. kandydatów.
- To o 20proc. więcej niż w roku ubiegłym - podkreśla Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.
Największa rywalizacja o indeksy ma miejsce wśród chętnych na psychologię. Tu, na specjalizacji wspieranie jakości życia, na jedno miejsce przypada sześć osób. Do najbardziej obleganych kierunków należą także:
• zarządzanie (3,4 osoby na miejsce)
• pielęgniarstwo (3,2)
• filologia angielska (3,2)
Uczelnia chwali się też sporym zainteresowaniem nowymi kierunkami studiów. Mowa o lingwistyce stosowanej (trzy osoby na miejsce) i italianistyce (ponad dwie osoby). - Dobre wyniki naszych nowości szczególnie nas cieszą, bo są potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju oferty dydaktycznej KUL - mówi Katarzyna Bojko. - Cieszy nas również, że mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, liczba kandydatów z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest na zbliżonym poziomie jak w roku ubiegłym - dodaje przedstawicielka uczelni. W systemie zarejestrowało się 145 obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi. Nieco większe, niż przed rokiem, jest zainteresowanie studiami anglojęzycznymi. Tu nabór trwa do 4 października, a do tej pory przyjęto już 178 osób.
31 sierpnia KUL ogłosi nabór dodatkowy na kierunki, na których zostaną wolne miejsca. Będzie to nabór w trybie wolnym: osoby, które będą spełniały warunki rekrutacji na dany kierunek będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń.
Uniwersytet Medyczny
Na uczelni medycznej naukę na pierwszym roku studiów w październiku rozpocznie 1190 nowych studentów. Chętnych jest blisko 7,2 tys. To o ok. tysiąc osób mniej niż w ubiegłym roku. Ale to nie oznacza, że uczelnia powinna mieć problem z wypełnieniem miejsc.
- W obecnej chwili trudno powiedzieć, czy będziemy organizować dodatkowy nabór. Na wszystkich kierunkach mamy więcej kandydatów, niż wynoszą limity - mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym. Taka sytuacja ma miejsce nawet na ratownictwie medycznym, na którym rok temu ponowna rekrutacja była konieczna.
Lista najpopularniejszych kierunków nie jest zaskoczeniem. 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii. Kolejne miejsce zajmuje niezmiennie medycyna, gdzie na jedno miejsce przypada blisko dziewięciu kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także: kosmetologia (7,3 osoby na miejsce), analityka medyczna (6,28), biomedycyna (5,7) oraz elektroradiologia (5).
Uniwersytet Przyrodniczy
Zainteresowanie rozpoczęciem nauki u przyrodników wyraziło 6380 osób. To ponad 500 osób mniej niż przed rokiem. Do wzięcia jest 1890 indeksów na 40 kierunkach.
- Wszystkie kierunki posiadają prawie w całości wypełnione limity miejsc - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.
Niezmiennie najpopularniejszym kierunkiem pozostaje weterynaria, z liczbą ośmiu kandydatów na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszą się także: behawiorystyka, dietetyka, transport i logistyka, geodezja i kartografia, leśnictwo oraz architektura krajobrazu, gdzie o jeden indeks rywalizuje po 4-5 osób.
- 31 sierpnia ogłosimy komunikat o zwolnionych miejscach. Jeśli pozostaną niewypełnione miejsca na kierunkach wówczas ogłosimy rekrutację uzupełniającą - informuje Pachcińska.