Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 listopada 2014 r.
11:45
Edytuj ten wpis

LSM. U Hansena może być git, czyli pomysły na osiedle Słowackiego

Autor: Zdjęcie autora (not. reda am)

Studenci w konfrontacji z gigantem. Młodzi ludzie zastanawiali się nad rewitalizacją lubelskiego osiedla, które zaprojektował Oskar Hansen. Pomysły autora, jednego z ważniejszych nazwisk w historii polskiej architektury mają pół wieku. Do dziś budzą skrajne opinie. I inspirują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Studenci i absolwenci architektury, którzy przyjechali na Politechnikę Lubelską niemal z całej Polski zastanawiali się, co zrobić by mieszkańcom osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie żyło się lepiej. By przestrzeń zaprojektowana i zrealizowana kilkadziesiąt lat temu była przyjazna dla współczesnych. Obywatel I: Paskudne balkony. Obywatel II: Wyciąć drzewa, dać światło. Obywatel III: Warte zobaczenia na osiedlu są: E.Leclerc i Globus. Obywatel IV: Jest git. Obywatel V: Moje mieszkanie ma 30 m kw. Mieszka się średnio, nie jest tragicznie. Obywatel VI: Za dużo kościołów. Obywatel VII: Obleśne balkony i elewacje. Obywatel VIII: Łazienka mikrej wielkości, niefunkcjonalne balkony. Obywatel IX: Za dużo zieleni, za mało parkingów. Obywatel X: Miejsca parkingowe mieszkańców są zajmowane przez "biednych” studentów. Obywatel XI: Kościół zasłania przestrzeń. Obywatel XII: Nie chcę mieszkać nigdzie indziej. Obywatel XIII: Źle rozplanowane pokoje. Obywatel XIV: Brakuje mi domu kultury. Obywatel XV: Fajna powierzchnia, wystarczy. Moje mieszkanie ma 34 metry. Obywatel XVI: Chciałbym mieszkać nad zalewem. Obywatel XVII: Moje mieszkanie ma 21 metrów. Mieszka się komfortowo. Obywatel XVIII: Zburzyć i zbudować od nowa. Obywatel XIX: … Ankiet jest 150. Zanim uczestnicy warsztatów zabrali się za pracę koncepcyjną ich koledzy przeprowadzili na osiedlu Oskara Hansena badania. Zapytali wybrane losowo osoby o ich mieszkania, jak oceniają osiedle, jego funkcjonalność, co im przeszkadza, czego brakuje. Interesowali się wiekiem, wykształceniem respondentów i okresem jak długo na osiedlu Słowackiego mieszkają. Dzięki temu uczestnicy warsztatów poznali opinie studentów, którzy mieszkają tu rok czy dwa lata, nie robią zakupów ani nie wychowują dzieci oraz osób, które pół życia ze swoimi rodzinami spędziły w mieszkaniach wymyślonych przez Hansena.
- Nie byliśmy zaskoczeni wynikami. Pojawił się problem braku parkingów, kościół na osiedlu dzieli mieszkańców na jego zwolenników i osoby, które uważają, że nie pasuje - wylicza dr inż. arch. Natalia Przesmycka z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, jedna z organizatorek warsztatów. - Jedna z grup pracowała właśnie nad zaproponowaniem takich zmian na osiedlu by kościół mniej antagonizował - dodaje. Żeby się w ogóle pochylić na problemami ludzi z Balladyny czy Skierki trzeba było przejść przez sito weryfikujące uczestników warsztatów na podstawie ich odpowiedzi na pytanie "Jak zmieniłbym osiedle Słowackiego w Lublinie?”. - Nie wiem czy to się spodobało organizatorom, ale napisałam, że chcę zintegrować mieszkańców przez wspólne urządzanie miejsca spotkań czy placu zabaw. Chciałam, żeby użyli do tego odpadów, na przykład butelek po wodzie wypełnionych piaskiem. Jednocześnie by to było pro-ekologicznie - mówi Agnieszka Sadowska z Chełma, absolwentka architektury.
- Ja napisałam, że plac zabaw dla dzieci nie powinien być na osiedlu Hansena urządzony gotowymi, plastikowymi zabawkami tylko prostymi formami, elementami nawiązującymi do idei Fory Otwartej. Uważam, że coś takiego o wiele bardziej pobudza kreatywność dzieci niż gotowy zamek czy kogut-huśtawka - dodaje Aleksandra Romak, z II roku. Obie uczestniczki pracowały w zespole zajmującym się chyba najtrudniejszym problemem, wizualną dominacją kościoła na osiedlu. Warsztaty były częścią badań naukowych prowadzonych przez doktorantkę Paulinę Filas-Zając, która prowadzi prace badawcze na temat Formy Otwartej. Efekty weekendowego spotkania będą w połowie stycznia zaprezentowane mieszkańcom osiedla i wszystkim zainteresowanym.
Oskar Nikolai Hansen 1922-2005 - polski architekt, malarz, rzeźbiarz, projektant, teoretyk sztuki. Syn Rosjanki i Norwega, o dalekich polskich korzeniach, wnuk słynnego norweskiego milionera i filantropa Hermana "Appelsina” Hansena. Studiował w Wilnie, Lublinie, Paryżu, Londynie. Wiele projektów stworzył wspólnie z żoną Zofią Garlińską-Hansen. Pięć doczekało się trwałych realizacji, np. w Warszawie Rakowiec i Przyczółek Grochowski oraz os. Słowackiego w Lublinie. Forma Otwarta Idea, której Oskar Hansen poświęcił całe swoje twórcze życie. Proponował zerwanie ze schematem nadrzędności specjalistów, stawiał na wszechstronne możliwości ludzi, na relacje miedzy nimi, na sztukę zdarzeń. Kładł nacisk na kreatywną rolę jednostki, bowiem to ona była współautorem przestrzeni. Co to oznacza w praktyce? Architekturę projektowaną tak, by można swobodnie ją przekształcać i rozwijać w zależności od potrzeb. Korzystałam z Filip Springer "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, wydawnictwo Karakter.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium