Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 lutego 2021 r.
21:31

Mamy krótką pamięć do pogody. To na pewno nie będzie „zima stulecia”

2 3 A A
Dr Krzysztof Bartoszek
Dr Krzysztof Bartoszek (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z dr. Krzysztofem Bartoszkiem z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ostatnie mrozy i intensywne opady śniegu wywołały wiele komentarzy mówiących o tym, że mamy do czynienia z „zimą stulecia”. Czy rzeczywiście?

– Absolutnie nie. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że obecna zima się jeszcze nie skończyła, ale uogólniając: ludzie mają krótką pamięć, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Chociażby na przełomie 2012 i 2013 roku mieliśmy dość dużo dni z pokrywą śnieżną, która utrzymywała się jeszcze do początku kwietnia. Pamiętajmy też o tym, że jeszcze w grudniu, a nawet do połowy minionego stycznia, mieliśmy do czynienia z temperaturami powyżej normy. Pamiętamy, że tuż przed przedwczesnymi feriami wiele osób narzekało na brak śniegu. Z podsumowaniem należy oczywiście jeszcze poczekać, ale to na pewno nie będzie „zima stulecia”. Trudno mówić nawet o „zimie dekady”, chociaż będzie ona jedną z bardziej śnieżnych z tych z ostatnich kilku lat.

• Od takich obrazków, jakie w Lublinie i regionie widzieliśmy na początku tego tygodnia, zdążyliśmy się chyba jednak odzwyczaić.

– Przyzwyczailiśmy się do dosyć ciepłych i mało śnieżnych zim. Ale obecna sytuacja nie jest niczym dziwnym na naszej szerokości geograficznej.

• W ostatnich dniach pojawiły się komentarze, że po sławetnej „bestii ze wschodu” możemy spodziewać się kolejnej fali „syberyjskiego zimna”. Powinniśmy przygotować się na kolejne mrozy?

– „Bestia”, którą straszono nas kilka tygodni temu, nie okazała się aż tak bardzo straszna. Ostatnie intensywne opady śniegu nadeszły do nas z południa Europy.

Nadchodzące ochłodzenie jest natomiast wynikiem cyrkulacji północnej. Patrząc na prognozy średnioterminowe, do przełomu lutego i marca nie należy się spodziewać wyraźnego ocieplenia. W najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z temperaturami poniżej normy.

W piątek powinno być w granicach -10 stopni Celsjusza, w weekend może być nieco cieplej. Ale w pierwszej połowie przyszłego tygodnia temperatura w nocy i nad ranem może obniżyć się lokalnie nawet poniżej -20 stopni. Opady śniegu nie powinny być aż tak intensywne i uciążliwe, jak w ostatni poniedziałek, ale możemy spodziewać się wzrostu pokrywy śnieżnej o 2-4 cm na dobę. Podsumowując: zima termiczna jeszcze trochę potrwa.

• Kiedy możemy spodziewać się nadejścia wiosny?

– Na horyzoncie czasowym na razie jej nie widać. Najdłuższe prognozy średnioterminowe sięgają do pierwszej dekady marca i nie wskazują na ocieplenie. Moglibyśmy zajrzeć do prognoz długoterminowych, ale charakteryzują się one ograniczoną wiarygodnością.

• A czy chłodniejsza zima może mieć przełożenie na to, co czeka nas latem?

– Raczej nie ma istotnego powiązania między warunkami termicznymi w zimie a okresem letnim. Bardziej mogą one wpłynąć na datę początku termicznej wiosny, co będzie miało znaczenie dla wegetacji roślin. Duża grubość pokrywy śnieżnej pod koniec zimy może wskazywać na małe prawdopodobieństwo wystąpienia w obecnym roku suszy glebowej. W ostatnich latach wskutek mało śnieżnych zim zasoby wody w glebie po okresie zimowym były niewielkie.

• Ostatnia zima 2019/2020 była rekordowo ciepła. Ta może nie będzie najzimniejszą na przestrzeni lat, ale różnice między nimi będą spore. Skąd biorą się takie wahania?

– O typach pogody na naszej szerokości geograficznej decyduje w sezonie zimowym cyrkulacja atmosferyczna i to, jakie masy powietrza i z jakich kierunków do nas napływają. Jeżeli przeważają masy z sektora zachodniego, mamy do czynienia z ciepłymi i mało śnieżnymi zimami. Dociera wtedy do nas powietrze polarne morskie znad Atlantyku, który o tej porze roku jest znacznie cieplejszy niż kontynent europejski.

Ale jeśli – tak jak obecnie – mamy blokadę tej cyrkulacji, tj. układy wyżowe znajdują się w północnej części kontynentu, a niże na południu Europy, to mamy napływ mas powietrza z kierunków północnych lub wschodnich, gdzie temperatura powietrza jest znacznie niższa od tej w Europie Środkowej. Takie sytuacje w ostatnich latach należały jednak do rzadkości, ale to nic nadzwyczajnego.

Zobacz także: Atak zimy w Lublinie

• Czego zatem możemy się spodziewać w kolejnych latach? Takie zimy, jak tegoroczna, będą się powtarzać?

– Modele klimatu jednoznacznie wskazują, że ocieplenie będzie postępowało, choć musimy wyraźnie oddzielić klimat od pogody. Ktoś może zapytać: „gdzie jest to globalne ocieplenie, skoro mamy duże mrozy?”. Musimy analizować ostatnie kilkadziesiąt lat, a nie tylko jeden konkretny rok. Zwróćmy też uwagę, że w niektórych regionach półkuli północnej notuje się w tym momencie wyższe wartości temperatury powietrza, odbiegające znacznie od średniej. Ten widoczny na przestrzeni ostatnich dekad trend będzie się utrzymywał i należy się spodziewać, że ocieplenie będzie postępowało. Ale to nie jest tak, że każdy kolejny rok w Polsce będzie cieplejszy od poprzedniego. Takie sytuacje, jak ta obecna w zimie, będą się powtarzać, ale już z mniejszą częstością, niż jeszcze to miało miejsce w XX w.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium