Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 marca 2007 r.
15:55
Edytuj ten wpis

Miejscowość w fazie produkcji

0 4 A A

Leopoldów jest, ale tak jakby go nie było. Bo w zasadzie nie wiadomo, gdzie się kończy, a gdzie zaczyna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A mieszkańcy Leopoldowa tak naprawdę wcale nie mieszkają w Leopoldowie tylko w Falentynie, Karczmiskach albo w Rososzy. Tyle że Rososze są dwie.

Rzecz ma miejsce w gminie Ryki. Tu, kilkanaście lat temu, mieszkańcy kilku wsi wpadli na pomysł, żeby się połączyć i stworzyć jedną miejscowość - Leopoldów.
Dlaczego? Nikt już dokładnie nie pamięta. W skrócie chodzi o to, że na te tereny i tak mówiło się Leopoldów i wszyscy chcieli, żeby było to urzędowo usankcjonowane. W 1998 roku rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Leopoldów został powołany do życia. W skład miejscowości weszły: Falentyn, Karczmiska, Chudów, Nowiny-Rososz i część Rososzy. Wszystkie miejscowości leżą tak blisko siebie, że nie wiadomo, gdzie się co kończy, a gdzie zaczyna. Natomiast Leopoldów został Leopoldowem tylko z nazwy, bo nikt nie wyznaczył granic miejscowości, więc fizycznie na mapie Leopoldowa nie ma. Pozostał tylko w ministerialnym rozporządzeniu.

Ile Leopoldowa w Leopoldowie?

Na pewno istnieje stacja kolejowa Leopoldów przy trasie Łuków-Radom i budynki kolejowe. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Leopoldowie, parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Leopoldowie i cmentarz parafialny w Leopoldowie.
Ale tak naprawdę, to cmentarz leży w Rososzy, kościół parafialny tak naprawdę jest w Karczmiskach, a szkoła w Leopoldowie jest na ziemi albo Karczmisk, albo Falentyna. Wychodzi na to, że w Leopoldowie to na pewno jest przystanek kolejowy Leopoldów.
Plus pięciu abonentów w książce telefonicznej z 2005 roku.

Tablica była, ale się przewróciła

Do Leopoldowa najłatwiej trafić jadąc od strony Ryk, w kierunku na Grabów Szlachecki. Po drodze mijamy Rososz. Tabliczką przy drodze, informującą o tym, że właśnie z Rososzy wyjechaliśmy, nie należy się sugerować. Bo jadąc dalej, mamy domy po prawej stronie ulicy. Tu na tabliczkach z numerem jest nazwa Rososz. Domy po lewej mają inaczej; to już Karczmiska (ale - uwaga! - nie wszystkie. Kilka z nich znajduje się już w miejscowości... Budka Rososz).
A informacji o tym, że dojechaliśmy do Leopoldowa brak.
- Tabliczka to była, ale jak ostatnio była zabawa w tamtej Rososzy, to nam wyrwali - mówi jeden z mieszkańców Leopoldowa, którego nie ma.
Dla odróżnienia: tamta Rososz to Rososz, za tablicą o końcu Rososzy, a Rososz to ta Rososz, co ma być częścią Leopoldowa.
Uff...

Centrum wszystkiego

Żeby mieć obraz całej sytuacji, trzeba stanąć przed sklepem w centrum miejscowości (ale tym z napisem GS Ryki).
Jest tak: stoimy w Rososzy, kilka kroków przed nami są Karczmiska, kilka kroków za nami jest Falentyn. Po lewej ręce są budynki Rososzy, po prawej sklep, który jest już w Falentynie, a dalej widać stację kolejową - czyli Leopoldów właściwy. Jeśli spod sklepu człowiek ruszy kilka kroków do przodu i stanie w odpowiednim miejscu, będzie równocześnie w Rososzy, Falentynie i Karczmiskach!
O co w tym wszystkim chodzi? Nikt z Leopoldowa, którego tak w zasadzie nie ma, wytłumaczyć tego nie potrafi.
- Proszę pani, teraz to się wszystko pokichało. My byśmy chcieli już, żeby ten Leopoldów był. Bo teraz to bałagan jest taki w adresach, że hej. Dobrze, że listonosz się w tym wszystkim łapie, bo on swojski chłop - mówią ludzie w sklepie.
Jan Opaliński, strażak z Leopoldowa, ale formalnie mieszkaniec Rososzy mówi tak: Najgorzej to mają przyjezdni. Bo jak mijają tablicę, że tamta Rososz się kończy, to myślą, że się skończyła. Nikomu przecież do głowy nie przyjedzie, że ona dalej się ciągnie. Ileż to ludzi szukało mnie w tamtej Rososzy, zanim trafiło do tej!
Do rozmowy przyłącza się kościelny. Jeszcze nigdy tak niewinne pytanie nie spowodowało tak dziwnej odpowiedzi.
- Skąd pan jest?
- Z Leopoldowa - odpowiada od razu. Po chwili zmienia zdanie: To znaczy... w zasadzie to ja jestem z Karczmisk, które... jakby tu powiedzieć... są dzielnicą Leopoldowa.
Którego nie ma, że przypomnimy.

Trzy teorie spiskowe

- Jak to możliwe, żeby od dwóch kadencji taki tu bałagan był, że z parafii ksiądz na wybory do Leopoldowa idzie, a siostry zakonne do Rososzy - głowią się mieszkańcy Leopoldowa.
A jeden z mieszkańców Rososzy, który ma być mieszkańcem Leopoldowa mówi: Pani, te wybory centralne to nic. Z wyborami sołtysa to dopiero są jaja! Jak poszedłem na wybory sołtysa do tamtej Rososzy, to oni tam do mnie mówią, a co ty tu chcesz? Po coś przyszedł? Ty do Falentyna należysz! Jak do Falentyna poszedłem, to oni do mnie mówią: a co ty tu robisz? Przecież ty do tamtej Rososzy! To gdzie ja mam w końcu na te wybory chodzić?
Dlaczego tego Leopoldowa jeszcze nie ma, choć powinien być? Przyszli mieszkańcy mają już swoje teorie na ten temat. Po pierwsze, ktoś powstanie Leopoldowa specjalnie wstrzymuje. Po drugie, ktoś tę część Rososzy, co ma się do Leopoldowa przyłączyć, specjalnie "trzyma” i nie chce oddać. Po trzecie, tamta Roszosz ma lepsze układy w Urzędzie Gminy i powstania Leopoldowa nie chce.

Strona urzędu

Dlaczego wyznaczanie granic Leopoldowa idzie tak opornie? Na dobre prace przy podziale geodezyjnym działek i wyznaczaniu granic miejscowości zaczęły się w 2002 roku. Ale jeden z mieszkańców nie zgadzał się na podział swojej działki i przez półtora roku nic w tej sprawie nie można było zrobić. Teraz problem protestów już upadł i w tym roku Leopoldów ma się już i zaczynać, i kończyć. W międzyczasie też nie wiadomo było, czy podział geodezyjny ma przeprowadzić ryckie starostwo czy Urząd Miasta. Ale, jak deklarują władze gminy Ryki, porozumienie w tej sprawie jest i Leopoldów wreszcie zaistnieje na mapie.

Pozostałe informacje

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Kury i indyki muszą być zaszczepione. Obowiązkowo!

Obowiązek szczepienia kur i indyków przeciwko chorobie rzekomego pomoru drobiu wprowadził wojewoda lubelski na terenie całego województwa lubelskiego. W regionie dotychczas wykryto dwa ogniska tej choroby.

Paweł Tetelewski ma swój pomysł na MKS FunFloor Lublin

Paweł Tetelewski (MKS FunFloor Lublin): Chcemy grać równo przez 60 minut

W piątkowy wieczór kibice w hali Globus po raz pierwszy na własne oczy mogli zobaczyć MKS FunFloor pod wodzą Pawła Tetelewskiego. Jakie wnioski można wyciągnąć po meczu z Energą Szczypiorno Kalisz?

"Zimne nóżki" z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego
Kuchnia

"Zimne nóżki" z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Wraca moda na kulinaria według receptur naszych bać i dziadków. Dziś przypominamy kilka przepisów z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego. Uczony z Torunia jest pasjonatem starodawnej kuchni i...pierników. Dziś kilka wybranych receptur na dobrze znane, acz zapomniane smakołyki.

Marek Marciniak w sumie rzucił w Płocku cztery bramki

Polska wygrała Turniej 4 Narodów. Występy Marka Marciniaka z Azotów Puławy

Reprezentacja Polski mężczyzn w kompletem zwycięstw wygrała Turniej 4 Narodów, który był rozgrywany w Płocku. W ekipie Biało-Czerwonych wystąpił zawodnik Azotów Puławy Marek Marciniak.

Wizualizacja bloku
Biała Podlaska

Budowa bloku komunalnego nie ruszyła. Miejska spółka wciąż czeka na przelew z BGK

Przelew z dofinansowaniem na konto Zakładu Gospodarki Lokalowej w Białej Podlaskiej jeszcze nie dotarł. Dlatego miejska spółka, pomimo pierwotnych zapowiedzi, przetargu na budowę bloku z mieszkaniami komunalnymi jeszcze na ogłosiła.

Wirus HIV w zbliżeniu mikroskopowym
zdrowie

Ludzie nadal umierają na AIDS. Na tę chorobę leku jeszcze nie wynaleziono

Mamy progres w leczeniu, ale nadal nie potrafimy wytworzyć leku, który całkowicie eliminowałby HIV z zakażonego organizmu. O wirusie, o którym głośno było zwłaszcza w latach 80-tych XX wieku rozmawiamy z prof. Anną Bogucką-Kocką, kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska
Lublin

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska

Najpierw Konrad Wcisło z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, a teraz Robert Derewenda z klubu PiS. Obaj dopytują o pomysł utworzenia w centrum Lublina dodatkowego, miejskiego lodowiska. Czy ta idea ma szansę realizacji?

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Dzisiaj ok. 3:30 nad ranem na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Borownica w powiecie janowskim kierowca audi wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne. Te przebiły samochód na wylot.

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie

W sobotę w lubelskim hotelu Focus Premium poloneza zatańczyli tegoroczni maturzyści Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Lublinianie sięgnęli po 25-letniego Słoweńca Gaspera Tratnika

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowej

Komu przeszkadzają transmisje komisji? Urzędnik chciał zrzucić winę na szefa klubu PiS

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy nie odsłuchają już w internecie dyskusji radnych Białej Podlaskiej na posiedzeniach komisji. – Wcześniej dyskusje na komisjach były bardziej merytoryczne - stwierdza Justyna Gorczyca, zastępczyni prezydenta.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę zagra w Poznaniu. Nowy trener w poniedziałek

W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań. Drużynę rywalek prowadzi doskonale znany w Lublinie Wojciech Szawarski. Z kolei gospodynie przystąpią do zawodów pod wodzą tymczasowego trenera Marka Lebiedzińskiego. W sobotę niespodziewanie klub poinformował o rozstaniu z Krzysztofem Szewczykiem.

Sylwester w stylu latino
foto
galeria

Sylwester w stylu latino

Tak imprezowano w sylwestrową noc w El Cubano. Nie zabrakło latynoskich hitów, szampana, baloników oraz tańców do białego rana. Zobaczcie naszą fotogalerię z tej wyjątkowej imprezy.

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium