Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 kwietnia 2017 r.
17:52

Muzeum Wiewórki w Lublinie. Kolekcja liczy ok. 600 eksponatów

0 3 A A

To prawdopodobnie pierwsze tego typu miejsce w Polsce. W Lubinie powstało Muzeum Wiewiórki. Wiewiórowa kolekcja liczy blisko 600 eksponatów zgromadzonych na 22 metrach kwadratowych w mieszkaniu na Czubach. Nie jest to jednak siedziba docelowa. W Lubelskiem podobnych, bo nietypowych „muzeów” jest więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Pierwszą wiewiórką była pacynka. To był prezent. Później były kolejne wiewiórowe eksponaty - opowiada Anna Śwircz, nauczycielka, z zawodu historyk sztuki, kolekcjonerka wiewiórek. - A zaczęło się od tego, że długo farbowałam włosy na rudo. A że pracowałam w szkole, to uczniowie wymyślili mi przezwisko. Zostałam „wiewiórą”. I tak się zaczęło ich zbieranie. Ostatnia wiewiórka to porcelanowa figurka z Ćmielowa. To taka moja perełka.

Po latach zbierania pani Anna i jej matka, Teresa Śwircz, postanowiły wreszcie coś ze zgromadzonymi eksponatami zrobić.

Początki

Na pomysł aby stworzyć „muzeum” wpadł syn pani Anny, Paweł. - Kilka lat temu byliśmy w Dolinie Roztoki i mój syn zaproponował, że skoro jest muzeum żaby to może stworzymy muzeum wiewiórki - mówi pani Anna.

Teresa Śwircz założyła działalność gospodarczą i przy pomocy córki chce już na początku kwietnia otworzyć muzeum i pokazywać kolekcję wiewiórek. Póki co, wiewiórki można oglądać w mieszkaniu na Czubach. - Jak to wszystko stało w pudłach to nikt tego nie mógł zobaczyć - podkreśla Teresa Śwircz, która uznała że nie ma co czekać i przystąpiła do działania. - Jeden pokój był cały w pudłach, od podłogi aż do sufitu. Namówiłam córkę, żeby mi pomogła tę ekspozycję zrobić.
- Poszło bardzo szybko - śmieje się pani Anna.

Kolekcja

Wiewiórkowa kolekcja liczy około 600 eksponatów. Są wśród nich m.in. książki i pluszaki.

- Są wiewiórki kolekcjonerskie, takie które pochodzą z różnych wytwórni np. sygnowane i niesyngowane. Mamy też aranżacje: tutaj jest pracownia malarska, mamy też wiewiórkowy domek - opisuje elementy ekspozycji pani Anna. - Jest też wiewiórka prząśniczka. Tutaj jest przedszkole pod parasolem, gdzie wiewiórki czasem piją herbatkę z samowara. Mamy też gry, puzzle i przytulanki. Jest też park wiewiórek i plac zabaw. Wiewiórki są też nad morzem i zbierają plony.

Każdy z członków rodziny i znajomi dołożyli coś do wiewiórowej kolekcji. - Jak jeździłam do sanatorium i zauważyłam jakąś wiewiórkę to ją kupowałam - opowiada pani Teresa. - Także moja wnuczka i wnuczek czy znajomi też do kolekcji Ani dokładają swoje eksponaty. Czy to urodziny czy imieniny czy też bez żadnej okazji. Każdy wiedział, że Ania zbiera wiewiórki i kto gdzie jakąś zauważył, np. na targach staroci, to kupił.

Są też wiewiórki robione własnoręcznie. - Bardzo dużo szydełkuję. Nie jest dla mnie problemem zrobienie na szydełku np. ubranka czy też lalki. Więc i wiewiórkę zrobiłam - mówi pani Teresa. - Ta pierwsza przeze mnie wykonana to moja ulubiona.

Zmiana siedziby

Póki co wiewiórowa ekspozycja została zorganizowana w mieszkaniu przy ul. Biedronki 9/60 w Lublinie. - Figurki są zamknięte w gablocie. Natomiast zabawkami dzieci będą mogły się bawić - zapowiada pani Anna.

Nie jest to miejsce docelowe. - To jest tymczasowa siedziba - zaznacza pani Anna. - Moja mama sama stwierdziła, że jak już teraz je uruchomimy, to może ktoś coś mam podpowie odnośnie innej lokalizacji. Chciałybyśmy, aby to było przy parku, lasku, może nad zalewem - o tej ostatniej lokalizacji marzę. Na pewno nie centrum miasta. Ponieważ chcemy, by część wiewiórek stała na dworze. Można zrobić taką wiewiórową ścieżkę. Pomysłów mamy wiele. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja. Tylko potrzebujemy innego lokalu.

Na tym plany się nie kończą. - Liczę, że od września muzeum zmieni siedzibę i naszą działalność uda się rozszerzyć - mówi pani Anna. - Chcemy otworzyć ośrodek artterapeutyczny, żeby pod egidą tej wiewiórki dużo się działo. Będą to i zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne.

Zwiedzanie

Wiewiórkową kolekcję można zwiedzać indywidualnie jak i w niewielkich, maksymalnie 6-osobowych grupach, po uprzednim kontakcie telefonicznym (nr telefonu 505453067). Kolekcję można oglądać codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10 – 17, Bilet papierowy kosztuje 5 zł. Natomiast w cenie 10 zł jest bilet ręcznie robiony w postaci breloczka z wiewiórką.

• Muzeum Nietypowych Rowerów

W Gołębiu (powiat puławski) od 10 lat działa Muzeum Nietypowych Rowerów. To jedyne, jak wskazuje właściciel muzeum, tego typu miejsce w Polsce i Europie. - Kolekcje tworzyłem przez ponad 20 lat pracy w szkole - mówi Józef Konstanty Majewski, właściciel muzeum. - Kolekcja liczy 65 rowerów. Ta liczba jest ruchoma, bo eksponaty wypożyczają też inne muzea.

Są wśród nich m.in. rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Muzeum w Gołębiu cieszy się zainteresowaniem. - Już 1 kwietnia (tego dnia muzeum rusza po zimowej przerwie - przyp. aut.) mam zapowiedzianą sześcioosobową wycieczkę - przyznaje Majewski.

W muzeum poza rowerami można oglądać też butelki pochodzące z całego świata. - Jest ich ponad tysiąc - mówi Majewski. - Preferuję butelki figuralne.

Muzeum Nietypowych Rowerów można odwiedzać siedem dni w tygodniu w godz. 10-18.

• Muzeum Torebek i Misiów

Na początku grudnia 2016 roku w Nałęczowie otwarte zostało zaś Muzeum Torebek i Misiów. Galeria mieści się ul. Partyzantów 12. Kolekcja należąca do Hanna Wasiak liczy 540 eksponatów z całego świata, które właścicielka gromadziła przez lata. - Do niedawna byłam przekonana, że najstarszy jest miś szpitalny z 1995 roku - mówi Halina Wasiak, właścicielka Muzeum Torebek i Misiów w Nałęczowie. - Tymczasem okazało się, że mamy też starsze miśki; ponad 40-letnie. W przypadku walizek to myślę, że te najstarsze mogą liczyć nawet 100 lat. To walizka z blach, druga wykonana jest ze skóry. Dokładniej daty nie jestem w stanie ustalić, bo to są przedmioty znalezione na strychu lub kupione na giełdzie staroci.

Muzeum Torebek i Misiów można odwiedzać przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałku w godz. 10-16.

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium