Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2011 r.
12:10
Edytuj ten wpis

Następcę abp. Życińskiego wybiorą w Stolicy Apostolskiej

0 5 A A
Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyło
Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyło

Rozmowa z ks. dr. hab. Mirosławem Sitarzem, kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ubiegłą sobotę pożegnaliśmy abp. Józefa Życińskiego. Następcę zmarłego metropolity lubelskiego wskaże papież Benedykt XVI spośród trzech kandydatur, wyłonionych w długiej procedurze.

Jak zaczyna się proces wyboru arcybiskupa w diecezji?

– Proces wyboru nowego arcybiskupa zaczyna się od sporządzenia listy nazwisk osób zdolnych do pełnienia urzędu biskupa, która raz na trzy lata jest przesyłana do Stolicy Apostolskiej.

Podmiotami kompetentnymi do sporządzenia listy kandydatów zdatnych na urząd biskupa są: biskupi danej prowincji kościelnej, czyli w sytuacji metropolii lubelskiej: także biskupi z diecezji sandomierskiej i siedleckiej, oraz konferencja biskupów.

Na taką listę mogą być wpisani nie tylko kapłani diecezjalni, ale również członkowie instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Sporządzenie listy winno być dokonane na podstawie konsultacji wspólnej na posiedzeniu biskupów i tajnej, tzn. że ci, którzy byli pytani, są zobowiązani do zachowania sekretu papieskiego.

Na listę mogą zostać wpisani tylko ci kandydaci, którzy spełniają wymogi określone przez prawo.

Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. stawia kandydatom do biskupstwa następujące wymagania: powinien odznaczać się niezachwianą wiarą, dobrymi obyczajami, pobożnością, gorliwością, pasterską mądrością, roztropnością i ludzkimi cnotami, które czynią go odpowiednim do wypełniania zleconego mu urzędu, o który chodzi.

Następnie dobrą opinią, powinien mieć przynajmniej 35 lat, być kapłanem przez minimum 5 lat.

Powinien posiadać doktorat lub licencjat z Pisma Świętego, teologii lub prawa kanonicznego uzyskany w instytucie studiów wyższych, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską lub prawdziwą biegłość w tych dyscyplinach. Ostateczny osąd, co do zdatności kandydata, należy do Stolicy Apostolskiej.

Czy swoje propozycje na listę mógł także wprowadzać zmarły abp Józef Życiński? Czy jest możliwa taka sytuacja, że jego następcą będzie duchowny wskazany właśnie przez abp. Życińskiego?

– Jako biskup tarnowski, a następnie jako metropolita lubelski, abp Życiński miał obowiązek uczestniczyć w konsultacji na ten temat i w sporządzaniu takich list oraz opiniować poszczególnych kandydatów.

Natomiast desygnowanie swojego następcy jest mało prawdopodobne. Gdyby nawet taki fakt miał miejsce, to nie wiąże papieża, ponieważ obowiązuje powszechnie przyjęta zasada w tradycji Kościoła łacińskiego, że papież swobodnie mianuje biskupów.

Czy można zapoznać się gdzieś z taką listą? Kto ma do niej dostęp?

– Nie, nie można. Lista taka jest sporządzana i przechowywana sub secreto. Dostęp do niej ma legat papieski oraz Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu w Stolicy Apostolskiej.

O jakie sprawy może pytać legat papieski w trakcie procesu informacyjnego?

– Zestaw pytań jest przygotowany przez Stolicę Apostolską. Proces informacyjny ma dać odpowiedź nie tylko na pytanie, czy kandydat nadaje się na urząd biskupa, ale który z nich jest najbardziej odpowiedni do posługi w konkretnej diecezji.

Który z kandydatów posiada najwyższe predyspozycje do sprostania zadaniom stawianym w archidiecezji lubelskiej – czyli jako arcybiskup, metropolita, a także Wielki Kanclerz KUL.

Nuncjusz ma obowiązek zbadać, co odnośnie kandydatów na urząd metropolity sugerują biskupi z tej prowincji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a także powinien wysłuchać zdania niektórych spośród członków kolegium konsultorów i kapituły katedralnej w archidiecezji lubelskiej.

Jeśli uzna to za stosowne, może również pytać innych duchownych z diecezji i zakonników oraz wiernych świeckich odznaczających się mądrością.

Czy proces informacyjny powinien być przeprowadzony w określonym terminie?

– Proces powinien zostać przeprowadzony starannie i odpowiedzialnie. Dlatego Kodeks Prawa Kanonicznego nie określa jego czasowych ram. Zwykle trwa on kilka miesięcy.

Jakie są dalsze czynności po przeprowadzeniu takiego procesu?

– Proces ten kończy się przesłaniem materiałów do Stolicy Apostolskiej. Materiały te analizuje Kongregacja ds. Biskupów i Sekretariat Stanu. Po zapoznaniu się z nimi nazwiska trzech kandydatów są przekazywane papieżowi, który mianuje spośród nich biskupa danej diecezji.

Czy wierni lub władza państwowa mają szansę wpłynąć na decyzję papieża, jeśli np. uważają, że osoba skierowana do kierowania archidiecezją nie jest według nich odpowiednia?

– Zarówno mianowanie, jak i odwoływanie biskupów należy wyłącznie do Stolicy Apostolskiej. Władza państwowa w odpowiednim czasie poprzedzającym ogłoszenie nominacji, otrzymuje do poufnej wiadomości nazwisko nominata. Władza mogłaby interweniować tylko wówczas, gdyby Stolica Apostolska chciała mianować w Polsce biskupa, który nie posiada obywatelstwa polskiego.

Czy arcybiskupem może zostać ktoś z obecnych biskupów w naszej archidiecezji?

– Nie ma prawnych przeciwwskazań, aby któryś z biskupów pomocniczych archidiecezji lubelskiej został mianowany arcybiskupem lubelskim.

Papież może swobodnie mianować arcybiskupa, zarówno spośród listy kandydatów na urząd biskupa, jak i spośród posiadających już sakrę biskupią. Bardzo często Biskup Rzymu na metropolitę mianuje biskupa, który zdobył już doświadczenie w kierowaniu diecezją.

Jak wygląda sam proces objęcia arcybiskupstwa przez nowego metropolitę?

– Biskup diecezjalny powinien objąć swoją diecezję w kanoniczne posiadanie w ciągu czterech miesięcy od otrzymania pisma apostolskiego – gdy nie ma jeszcze sakry biskupiej, zaś w ciągu dwóch miesięcy od jego otrzymania – gdy jest już biskupem.

Biskup kanonicznie obejmuje diecezję, gdy złoży wyznanie wiary i przedstawi apostolskie pismo kolegium konsultorów, w obecności kanclerza kurii, który sporządzi odpowiedni akt.

Z kolei w sposób liturgiczny biskup obejmuje diecezję, gdy powyższe wydarzenie kanoniczne dokonuje się w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i wiernych świeckich z zachowaniem odpowiednich ceremonii.

To liturgiczne objęcie diecezji, zwane ingresem, jest zalecane, ale nie jest konieczne.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium