Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 marca 2012 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Pierwsza Dama z własnym planem

0 0 A A
Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy
Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy

Nie zajmują się rządzeniem, nie kierują sprawami państwa, ani nie wdają się w polityczne kłótnie. Ale to nie znaczy, że są tylko po to, żeby stać u boku swoich mężów. Kiedy jadą z nimi na oficjalne wizyty, mają też własne plany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Wspieram mojego męża w jego pracy na rzecz dobra wspólnego, dobra naszej Ojczyzny. Chcę też dzielić się i służyć własnym życiowym doświadczeniem. To jest moim celem i moim pragnieniem” – takie słowa witają nas na stronie internetowej Pierwszej Damy.

Kim jest Anna Komorowska? Urodziła się w Warszawie i skończyła filologię klasyczną na UW. Po studiach pracowała jako nauczycielka łaciny w szkole średniej, a w 1970 roku poznała Bronisława, obecnego prezydenta. Po narodzinach pierwszej córki zrezygnowała z kariery zawodowej, chociaż w latach 90. jeszcze przez pięć lat pracowała w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest mamą pięciorga dzieci i babcią dla dwojga wnucząt.

Program odrębny

Teraz jest "panią prezydentową” i nie unika wystąpień publicznych.

– Pierwsza Dama bardzo często towarzyszy prezydentowi podczas jego wyjazdów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. I jest to aktywne uczestnictwo. Oprócz wspólnych punktów wizyty, małżonka prezydenta realizuje program odrębny. Zwykle propozycje miejsc, które mogłaby odwiedzić przedstawiają organizatorzy. Rekomendują m. in. wizyty w szpitalach, w domach dziecka, szkołach, instytucjach kultury – tłumaczy pracownik Kancelarii Prezydenta RP.

– Instytucja Pierwszej Damy nie jest uregulowana prawnie. Do decyzji każdej małżonki prezydenta należy to, w jakie działania będzie się angażowała. Pewne wymogi stawia jednak protokół dyplomatyczny. Kiedy prezydent składa oficjalną wizytę w innym kraju, zgodnie z protokołem, Pierwsza Dama towarzyszy małżonkowi.

Wspieranie i promowanie

Żona obecnego prezydenta wybrała już sobie kilka dziedzin, w które angażuje się szczególnie często. – Działalność Anny Komorowskiej skupia się m. in. wokół wspierania rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i zastępczych, działalności prozdrowotnej i wspierania czytelnictwa. Zajmuje się także promowaniem polskiej kultury i wspieraniem młodych artystów – dodaje nasz rozmówca.

W ubiegłą niedzielę Anna Komorowska przyjechała do Lublina razem z prezydentem. Część następnego dnia państwo Komorowscy spędzili osobno. Jakie wrażenie zrobiła Pierwsza Dama?

– To bardzo sympatyczna osoba. Miałam przyjemność towarzyszyć pani prezydentowej przez cały poniedziałek, bo realizowała inny program wizyty niż pan prezydent – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Towarzyszyła nam również żona pana prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Najpierw zjedliśmy śniadanie w "Mandragorze”, bo chcieliśmy zaprezentować elementy historii i kultury Lublina. Zaproponowaliśmy więc ciekawą kuchnię żydowską na śniadanie. Potem odwiedziliśmy Dziecięcy Szpital Kliniczny i Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej.

Historia

Poniedziałkowy program pani prezydentowa wybierała sama. – Wysłaliśmy Pierwszej Damie kilka propozycji miejsc, które mogłaby odwiedzić będąc w Lublinie – mówi Mieczkowska-Czerniak.

– Zainteresowało ją LCAO, bo dwoje dzieci państwa Komorowskich pracuje w organizacjach pozarządowych. Pani Komorowska chciała zobaczyć, jak takie organizacje działają u nas i jak wygląda współpraca z nimi. Wykazywała też bardzo duże zainteresowanie historią. W Muzeum Czartoryskich w Puławach odwiedzaliśmy bibliotekę. Zadawała wiele pytań o zgromadzone tam dzieła literackie i starodruki. W DSK pytała, czy rodzice przebywają razem z dziećmi, odwiedziła oddział intensywnej terapii noworodka, pytała o sprzęt i o działalność szpitala. W Kazimierzu Dolnym odwiedziła szkołę zniszczoną przez wybuch gazu. Bardzo zainteresowała się tą sprawą. Pierwsze, o co zapytała, to czy nikomu nic się nie stało.

Wielkie przeżycie

Na takich spotkaniach Anna Komorowska nie mówiła wiele dziennikarzom, ale zwracała się za to w ciepłych słowach do dzieci, z którymi się spotykała. – Życzę ci tego, żebyś rozwijał się w swojej pasji i żebyś nadal obserwował świat – powiedziała do Huberta, małego pacjenta DSK, gdy na pamiątkę dostała książkę z jego opowiadaniami.

Wśród dzieci Pierwsza Dama wzbudzała duże zainteresowanie. – Jedno z nich zaczęło płakać, że nie widziało pani prezydentowej. Wtedy personel przyprowadził je do pani Anny Komorowskiej i się uspokoiło – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy DSK.

– Dla dzieci to wielkie przeżycie. Prezydent jest dla nich władcą państwa, człowiekiem, którego na co dzień widzą tylko w telewizji.

Prezydentowa pozytywnie oceniała miejsca, które odwiedzała. – To nie była pierwsza wizyta pani Komorowskiej w Lublinie. Powiedziała, że widzi tym razem ogromne zmiany – relacjonuje Mieczkowska-Czerniak. – Mówiła, że przez wiele lat Lublin się nie zmieniał, a teraz jako miasto poszedł do przodu i widać to na pierwszy rzut oka

Wsparcie dla wizerunku męża

– U nas klasyczną Pierwszą Damą była pani Kwaśniewska, która bardzo mocno wspierała i budowała image pana prezydenta – mówi politolog Stanisław Michałowski, prof. UMCS w Lublinie. – Inaczej było w przypadku Danuty Wałęsowej, która nie pokazywała się publicznie i nie odgrywała tej wspierającej roli, chociaż mogła. Była matką wielu dzieci i mogła to wnieść do wizerunku prezydenta. Nie można więc powiedzieć, że pierwsze damy nie odgrywają żadnej roli, ale to zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego, czy same tego chcą i czy mają ku temu predyspozycje.

Pozostałe informacje

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium