Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 marca 2012 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Pierwsza Dama z własnym planem

Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy
Anna Komorowska z wizytą w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama chciała zobaczy

Nie zajmują się rządzeniem, nie kierują sprawami państwa, ani nie wdają się w polityczne kłótnie. Ale to nie znaczy, że są tylko po to, żeby stać u boku swoich mężów. Kiedy jadą z nimi na oficjalne wizyty, mają też własne plany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Wspieram mojego męża w jego pracy na rzecz dobra wspólnego, dobra naszej Ojczyzny. Chcę też dzielić się i służyć własnym życiowym doświadczeniem. To jest moim celem i moim pragnieniem” – takie słowa witają nas na stronie internetowej Pierwszej Damy.

Kim jest Anna Komorowska? Urodziła się w Warszawie i skończyła filologię klasyczną na UW. Po studiach pracowała jako nauczycielka łaciny w szkole średniej, a w 1970 roku poznała Bronisława, obecnego prezydenta. Po narodzinach pierwszej córki zrezygnowała z kariery zawodowej, chociaż w latach 90. jeszcze przez pięć lat pracowała w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest mamą pięciorga dzieci i babcią dla dwojga wnucząt.

Program odrębny

Teraz jest "panią prezydentową” i nie unika wystąpień publicznych.

– Pierwsza Dama bardzo często towarzyszy prezydentowi podczas jego wyjazdów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. I jest to aktywne uczestnictwo. Oprócz wspólnych punktów wizyty, małżonka prezydenta realizuje program odrębny. Zwykle propozycje miejsc, które mogłaby odwiedzić przedstawiają organizatorzy. Rekomendują m. in. wizyty w szpitalach, w domach dziecka, szkołach, instytucjach kultury – tłumaczy pracownik Kancelarii Prezydenta RP.

– Instytucja Pierwszej Damy nie jest uregulowana prawnie. Do decyzji każdej małżonki prezydenta należy to, w jakie działania będzie się angażowała. Pewne wymogi stawia jednak protokół dyplomatyczny. Kiedy prezydent składa oficjalną wizytę w innym kraju, zgodnie z protokołem, Pierwsza Dama towarzyszy małżonkowi.

Wspieranie i promowanie

Żona obecnego prezydenta wybrała już sobie kilka dziedzin, w które angażuje się szczególnie często. – Działalność Anny Komorowskiej skupia się m. in. wokół wspierania rodzin, zwłaszcza wielodzietnych i zastępczych, działalności prozdrowotnej i wspierania czytelnictwa. Zajmuje się także promowaniem polskiej kultury i wspieraniem młodych artystów – dodaje nasz rozmówca.

W ubiegłą niedzielę Anna Komorowska przyjechała do Lublina razem z prezydentem. Część następnego dnia państwo Komorowscy spędzili osobno. Jakie wrażenie zrobiła Pierwsza Dama?

– To bardzo sympatyczna osoba. Miałam przyjemność towarzyszyć pani prezydentowej przez cały poniedziałek, bo realizowała inny program wizyty niż pan prezydent – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – Towarzyszyła nam również żona pana prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Najpierw zjedliśmy śniadanie w "Mandragorze”, bo chcieliśmy zaprezentować elementy historii i kultury Lublina. Zaproponowaliśmy więc ciekawą kuchnię żydowską na śniadanie. Potem odwiedziliśmy Dziecięcy Szpital Kliniczny i Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej.

Historia

Poniedziałkowy program pani prezydentowa wybierała sama. – Wysłaliśmy Pierwszej Damie kilka propozycji miejsc, które mogłaby odwiedzić będąc w Lublinie – mówi Mieczkowska-Czerniak.

– Zainteresowało ją LCAO, bo dwoje dzieci państwa Komorowskich pracuje w organizacjach pozarządowych. Pani Komorowska chciała zobaczyć, jak takie organizacje działają u nas i jak wygląda współpraca z nimi. Wykazywała też bardzo duże zainteresowanie historią. W Muzeum Czartoryskich w Puławach odwiedzaliśmy bibliotekę. Zadawała wiele pytań o zgromadzone tam dzieła literackie i starodruki. W DSK pytała, czy rodzice przebywają razem z dziećmi, odwiedziła oddział intensywnej terapii noworodka, pytała o sprzęt i o działalność szpitala. W Kazimierzu Dolnym odwiedziła szkołę zniszczoną przez wybuch gazu. Bardzo zainteresowała się tą sprawą. Pierwsze, o co zapytała, to czy nikomu nic się nie stało.

Wielkie przeżycie

Na takich spotkaniach Anna Komorowska nie mówiła wiele dziennikarzom, ale zwracała się za to w ciepłych słowach do dzieci, z którymi się spotykała. – Życzę ci tego, żebyś rozwijał się w swojej pasji i żebyś nadal obserwował świat – powiedziała do Huberta, małego pacjenta DSK, gdy na pamiątkę dostała książkę z jego opowiadaniami.

Wśród dzieci Pierwsza Dama wzbudzała duże zainteresowanie. – Jedno z nich zaczęło płakać, że nie widziało pani prezydentowej. Wtedy personel przyprowadził je do pani Anny Komorowskiej i się uspokoiło – mówi Agnieszka Osińska, rzecznik prasowy DSK.

– Dla dzieci to wielkie przeżycie. Prezydent jest dla nich władcą państwa, człowiekiem, którego na co dzień widzą tylko w telewizji.

Prezydentowa pozytywnie oceniała miejsca, które odwiedzała. – To nie była pierwsza wizyta pani Komorowskiej w Lublinie. Powiedziała, że widzi tym razem ogromne zmiany – relacjonuje Mieczkowska-Czerniak. – Mówiła, że przez wiele lat Lublin się nie zmieniał, a teraz jako miasto poszedł do przodu i widać to na pierwszy rzut oka

Wsparcie dla wizerunku męża

– U nas klasyczną Pierwszą Damą była pani Kwaśniewska, która bardzo mocno wspierała i budowała image pana prezydenta – mówi politolog Stanisław Michałowski, prof. UMCS w Lublinie. – Inaczej było w przypadku Danuty Wałęsowej, która nie pokazywała się publicznie i nie odgrywała tej wspierającej roli, chociaż mogła. Była matką wielu dzieci i mogła to wnieść do wizerunku prezydenta. Nie można więc powiedzieć, że pierwsze damy nie odgrywają żadnej roli, ale to zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego, czy same tego chcą i czy mają ku temu predyspozycje.

Pozostałe informacje

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium