Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2021 r.
15:38

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Kadr z filmu „Drgania świetlików”
Kadr z filmu „Drgania świetlików” (fot. Grzegorz Hatfel)

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak narodził się pomysł zrobienia filmu dokumentalnego o Andrzeju Golejewskim, znakomitym aktorze i malarzu?

– Andrzej Golejewski zobaczył premierowy pokaz mojego filmu „Biec w stronę TY” na 13. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Wcześniej widział pokaz przedpremierowy i mocno go skrytykował, po premierze publicznie bardzo film pochwalił, przepraszając, że dopiero teraz. Po projekcji zapytał mnie, czy zrobiłabym z nim ekranizację „Świętokradztwa” Oskara Tauschinskiego.

• Co pani na to?

– Z propozycją Golejewskiego zbiegła się sytuacja, kiedy odchodził z Teatru Osterwy, podpisał ugodę na rozwiązanie umowy o pracę, a tym samym utracił miejsce w Domu Aktora. Przewidywałam, że może zostać bezdomny. Wtedy zaczęłam kręcić materiały dokumentacyjne, które wykorzystamy w filmie.

Hanka Brulińska

• Dlaczego musiał wyprowadzić się z Domu Aktora?

– W opisie filmu o panu Andrzeju piszemy, że przez psychozę depresyjno-maniakalną został niesprawiedliwie wykluczony ze współczesnego świata kultury. W 2014 roku pojechaliśmy w jego rodzinne strony do Bojanowa. Stało się to, czego się obawiałam. Mieszkał w jakiejś piwniczce, zupełnie nie przywiązywał do tego wagi. Jak pojechałam tam ze świetnym operatorem Grzegorzem Hartwielem, miasto Bojanów nas zobaczyło, poznało, za chwilę dowiedziałam się, że pan Andrzej dostał mieszkanie. Więc myślę, że dzięki filmowi wyrwaliśmy go z tej bezdomności.

• Jak pani prowadzi historię Andrzeja Golejewskiego w filmie?

– Chcę pokazać, że mieszkańcy miasta czekają na niego. Andrzej Golejewski chce założyć Teatr Leśny, pokazuję jego walkę z chorobą i kryzysem. Pragnę zastosować autoterapię dla pana Andrzeja. W filmie, w finałowej scenie, będzie jeszcze raz odgrywał „Świętokradztwo”. Mam nadzieję, że uda nam się zorganizować widownię.

Andrzej Golejewski

• Skąd ten Teatr Leśny?

– Pan Andrzej ma dobry kontakt z przyrodą, kończył Technikum Leśne. A ponieważ ten budujący kontakt z naturą jest też ważny dla mnie, będziemy starali się to pokazać w filmie. Andrzej Golejewski w tym teatrze zagra siebie. Losy bohatera „Świętokradztwa”, rzeźbiarza, który w trakcie pracy nad krucyfiksem krzyżuje swojego bohatera, zadaje sobie pokutę – nakładają się na los pana Andrzeja i krzyż cierpienia, który niesie na ramionach. W filmie pokazujemy walkę bohatera, jego dzielność, niesienie krzyża z uśmiechem na twarzy. Andrzej Golejewski cały czas ma w sobie dużo uśmiechu, wewnętrznej radości, która promieniuje na zewnątrz.

• To promieniowane działa?

– Jak montażysta, z którym robiłam mój ostatni film „Maska”, oglądał te materiały o Andrzeju Golejewskim, powiedział, że trzeba to skończyć. Ponieważ zabrakło nam pieniędzy, zorganizowaliśmy zrzutkę na dokończenie filmu „Drgania świetlików”. Kilka dni temu pan Andrzej stracił przytomność, mocno się przestraszyłam. Ale okazało się, że był za długo na słońcu, odwodnienie organizmu spowodowało, że zasłabł.

• W jakiej formie jest teraz?

– Mieszka w DPS, porusza się za pomocą chodzika. Cierpi. Chciałby grać, czuć się potrzebnym. Dlatego moment, w którym znów zagra na potrzeby filmu, jest przełomowy. Będzie mógł na nowo poczuć się artystą. Stworzyć siebie na nowo, takiego jak chce. Zagra z wózkiem. Zderzenie z takim rekwizytem może być bardzo wymowne.

• Leszek Mądzik zrobił kiedyś spektakl „Ikar”. W jego spektaklu Ikar nie ginie w odmętach wody. Uratuje się, ale jest kaleką na wózku inwalidzkim. Jakież podobieństwo z pani filmem?

– Niesamowite, muszę poprosić Leszka o spotkanie i porozmawiać. Zaraz poszukam zdjęć z tego spektaklu. Ale inspiracja. I pomysł na finał filmu. Dziękuję za podpowiedź. Nie mogę się doczekać sceny, jak publiczność będzie biła Andrzejowi Golejewskiemu brawa, kamera będzie to rejestrować. To są silne wzruszenia.

• Podoba mi się to, co powiedział Mikołaj Roznerski: „Andrzej, przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia. I wiecie co? Po prostu, jeżeli macie ochotę dorzucić się do tego filmu, to zapraszam”?

– Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego.

• Nic dziwnego, przecież to jeden z najlepszych i najbardziej charyzmatycznych aktorów lubelskiej sceny, zresztą nie tylko lubelskiej.

– Niestety, naznaczony chorobą. Nie wybrał jej sobie sam, to ona go wybrała. Od Boga dostał taki los? Musi się z nim zmagać.

• I wygrywać?

– Tak. Aktor rozwija swój dobry kontakt z Bogiem, buduje relacje, przyjaźni się z miejscowymi franciszkanami. Chodzi z chodzikiem i różańcem, modli się. Ostatnio powiedział mi, że to wiara go uratowała, że jeszcze nie stracił nadziei. Więc tak sobie myślę, że grzechem byłoby nie zrobić tego filmu. Tak to czuję. Łatwo nie jest, sączy się rozpacz, rozmowy to są „Gorzkie żale” mojego bohatera. Słucham i staram się kierować go w filmie w stronę światłości.

• Wierzymy, że zrzutka pójdzie dobrze, jeśli finałowe sceny, które będą kręcone od 21 do 23 czerwca pójdą dobrze, to kiedy przewiduje pani premierę „Drgania świetlików”?

– Jesienią, w dniu urodzin Andrzeja Golejewskiego. Premiera odbędzie się w Lublinie, chciałabym, żeby odbyła się w Teatrze Osterwy. Ale to jest dokument i wszystko jeszcze może się zmienić.

Zrzutka

Film dokumentalny „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim, znanym z komedii „Wyjście awaryjne”. Dziękuję Ci, że odwiedzasz moją zrzutkę. Utworzyłam ją, aby zachować pamięć o wybitnym aktorze. Czasu mamy coraz mniej. Pomóż nam zrealizować ten film. Do projektu udało mi się zaprosić wspaniałego operatora Grzegorza Hartfiela, utalentowanego, młodego dźwiękowca Krzyszofa Sokoła i montażystę z dużym doświadczeniem zawodowym - Rafała Brylla. Wpłacając na film dowolna kwotę jeżeli tylko zechcesz zostaniesz umieszczona, umieszczony w napisach filmu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium