Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2010 r.
14:49
Edytuj ten wpis

Skąd się biorą listy i paczki (wideo)

To największa inwestycja we wschodniej Polsce. Hektary powierzchni i miliony przesyłek tygodniowo. Nowa rozdzielnia Poczty Polskiej już ruszyła. Zajrzeliśmy do środka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ruch zaczyna się w nocy

– Wtedy przyjeżdża najwięcej transportów – mówi nam Ryszard Olejarz, z Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego, jak oficjalnie nazywa się nowy kompleks. – Na każdej z ramp mamy wysuwane platformy, dzięki czemu można wygodnie rozładować kontenery z przesyłkami. Do dyspozycji są również wysuwane przenośniki. Można nimi wjechać do wnętrza ciężarówki. Każda rampa jest wyposażona w system ogrzewania. Możliwa jest więc komfortowa praca, bez względu na mrozy.

Po rozładowaniu, przesyłki są dzielone na paczki i listy. Później trafiają do sortowania. Kilkuset pracowników dba, by trafiły do adresatów. Przesyłki idą różną drogą, w zależności od ich rodzaju. Zwykłe listy segreguje się na otwartej przestrzeni. Dzieli się je na ekonomiczne i priorytetowe. Później każdy trafia do odpowiedniej przegródki, w zależności od kodu pocztowego.

Ułożone zgodnie z trasą

– Doświadczony pracownik może na jednej zmianie podzielić kilka tysięcy listów – mówi Małgorzata Kowalczyk, kierownik Działu Przesyłek Listowych. – Pakujemy je do worków, które później trafiają do odpowiednich urzędów pocztowych. Tam dzieli się według rejonów, obsługiwanych przez poszczególnych listonoszy.

Przesyłki, które mają trafić do urzędu na ul. Pocztowej, dzielone są jeszcze na Felinie. Każdy listonosz otrzymuje więc worek z listami, przeznaczonymi tylko dla niego.

– Kiedy pojawią się maszyny do sortowania, będzie można dzielić listy jeszcze dokładniej – dodaje Olejarz. – Każdy listonosz dostanie przesyłki ułożone według jego trasy. Teraz musi to robić sam.

Węzeł klasy A

Dziś maszyn nie ma, a sortowaniem zajmują się ludzie. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przesyłki rejestrowane idą własną drogą. To np. listy polecone i przekazy pocztowe.

– Sortowanie odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach – dodaje Kowalczyk. – To konieczne, ze względu na bezpieczeństwo przesyłek. Pracownicy mogą się tam dostać tylko za pomocą osobistych kart dostępowych. Mamy więc pełną kontrolę.

Sortownia na Felinie to jeden z ośmiu tzw. węzłów klasy A. Wspólnie tworzą podstawę pocztowej logistyki. Wspomaga je 12 mniejszych sortowni. Lubelski kompleks obsługuje całe województwo. Gdy zainstalowane zostaną maszyny do sortowania, obejmie on swym zasięgiem także sąsiednie regiony. Na razie automatów nie ma, bo centrala poczty nie rozstrzygnęła przetargu na ich zakup.

80 ześlizgów

– Pierwsze powinny się pojawić za dwa lata – mówi Sławomir Nowakowski, dyrektor lubelskiego WER. – Sporą część sortowni zajmie maszyna do rozdzielania paczek. Będzie miała 80 ześlizgów, co pozwoli na dokładne sortowanie przesyłek dla całego regionu. Po drugiej stronie hali staną dwie lub trzy linie do rozdzielnia listów.

Choć na maszyny przyjdzie poczekać, to lubelska poczta i tak zanotowała olbrzymi skok, jeśli chodzi o warunki pracy. Kompleks o powierzchni kilkunastu hektarów nie może się równać z dawną sortownią przy ul. Pocztowej. Tamten obiekt projektowano z myślą o transporcie kolejowym. Dziś przesyłki transportowane są ciężarówkami.

– W starym budynku brakowało np. odpowiedniego placu manewrowego – mówi Elżbieta Baranowska, kierownik Działu Recepcji i Ekspedycji WER. – Tu jest znacznie wygodniej. Sortujemy te same ilości paczek i listów, ale w lepszych warunkach. Mimo braku maszyn, nie mamy opóźnień. Nawet jeśli trafiają się nietypowe przesyłki.

Mogę wysłać pszczołę?

A tych nie brakuje. Dziś do pocztowych sortowni trafiają m.in. silniki samochodowe, meble, żywe papugi i…pszczoły.

– Nawet, jeśli ktoś rozłoży cały samochód na części i wyśle, dostarczymy go na miejsce – dodaje Baranowska.
Kompleks na Felinie to nie tylko sortownia. Obok powstał nowoczesny biurowiec, do tego wartownia z hotelem dla kierowców, magazyn i parkingi.

Pozostałe informacje

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finałowej serii

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium