Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 kwietnia 2010 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Tak się robi żywe piwo

Święta Hildegarda z Bingen zalecała piwo na receptę. Piła go codziennie i... dożyła osiemdziesiątki, co w średniowieczu było rzadkością. – To było żywe, czyli niepasteryzowane piwo – mówi Lucjan Jagiełlo, który w rodzinnym browarze w Pokrówce warzy lipcowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Historia piwa ma akcenty lubelskie. Książę sandomierski i krakowski Leszek Czarny, któremu w Lublinie pod dębem przyśnił się Michał Archanioł i przepowiedział zwycięstwo nad dziczą ze Wschodu, uwielbiał piwo. Po zwycięstwie nad Jaćwingami książę zażądał od papieża zwolnienia ze ślubów odbycia pielgrzymki do Ziemi Świętej. – Tłumaczył się tym, że tam piwa nie znają, a on nie pije innych napojów. Argument poskutkował i książę otrzymał dyspensę – śmieje się Lucjan Jagiełło.

28 września 1993 roku browar "Jagiełło” wyprodukował pierwsze piwo butelkowe. Skąd pomysł na rodzinny browar? – Też ze snu. Przyśniło mi się zimne piwo. Rano obudziłem żonę i powiedziałem: Będziemy warzyć piwo. Chyba zwariowałeś, rzuciła mi przez ramię.

Po jednym piwie do smakowania

Piwo musi mieć łagodność. Tak jest z ciemnym "Magnusem”, tradycyjnym piwem warzonym na kilku rodzajach słodu. Szybko doceniły smak słodyczy kobiety. – To jest takie piwo, że jak kobieta wypije, to trzeba ją przytulić – mówi Jagiełło. – W piwie chodzi o to, żeby go smakować. Jedna mała butelka na wieczór to wystarczająca ilość, żeby się tradycyjnym piwem nacieszyć.

A skąd pomysł na piwo niepasteryzowane?

– To jest przypadek z ubiegłego roku. Z lata. W Chełmie miało być organizowane święto Manifestu PKWN. Powtórka z historii z defiladą, przemarszem, trybuną. Władze naszego miasta przypomniały sobie o piwie lipcowym, które kiedyś produkował chełmski browar – mówi Lucjan Jagiełło. – Zadzwonił do mnie prezydent i mówi: damy ci etykietę z muzeum, tylko zróbcie tamto piwo. Z leżaka. Niepasteryzowane.

Święta nie ma, piwo jest

Browar w Pokrówku wydrukował etykiety na okoliczność święta. Zrobił pierwszą partię tradycyjnego piwa niepasteryzowanego. Święto zostało oprotestowane, nie odbyło się, ale piwo zostało. – Puściliśmy piwo na sklepy. Poszło w moment.

Lipcowe niepasteryzowane pojawiło się w specjalistycznych sklepach lubelskich. Dziś sprzedaje się w całej Polsce, a mały, rodzinny browar w Pokrówce nie nadąża z warzeniem. – To jest żywe piwo, które robi się długo. Bez żadnych dodatków. Proces pasteryzacji i konserwacji niszczy naturalne witaminy i mikroelementy.

Z czego się robi piwo?

– Z chmielu. My robimy piwo z najprawdziwszego chmielu lubelskiego odmian "Marynka” i "Lubelski”. To jest proste piwo produkowane wyłącznie z naturalnych składników. Żadnych dodatków w nim nie ma – podkreśla Jagiełło.

Na pewno?

– Wystarczy wziąć butelkę do laboratorium i zbadać skład piwa. I wszystko będzie jasne. Jak na dłoni.

Dlatego piwo niepasteryzowane ma krótki okres ważności: nie ma w nim żadnych konserwantów.
Tymczasem w Polsce coraz głośniej o niepasteryzowanym oszustwie. Jak to może być, że piwo niepasteryzowane, produkowane przez niektóre browary w Polsce może mieć mocno wydłużoną trwałość?

– Dostałem piwo niepasteryzowane z jednego z browarów. Zostało mi kilka butelek. Po pięciu miesiącach sobie o nim przypomniałem. Okazało się, że piwo nadal jest klarowne. Spróbowaliśmy z moim technologiem. Miało smak karmelu. To znaczy, że było przepasteryzowane. Mimo że na etykiecie widniał napis niepasteryzowane, to piwo było pasteryzowane.

Prawdziwe niepasteryzowane piwo już po 14 dniach zmętnieje.

Cykl warzenia

Do takich "pasteryzowanych” piw dodaje się specjalne substancje, np. kserożele kwasu krzemowego lub związek PVPP. To skrót chemicznej nazwy poliwinylopolipirolidon.

Z czego robią piwo duże browary? – Zamiast prawdziwego chmielu dodają tzw. chmiel w płynie. To tak jak z sokiem w kartonach, gdzie zamiast prawdziwego soku jest koncentrat plus woda – tłumaczy Jagiełło. – Do tego trzeba nowoczesnej technologii, a wszystko jest dozowane komputerowo. Ale to już nie jest tradycyjnie warzone piwo.

Na tradycyjne warzenie piwa trzeba mieć czas. – U mnie cykl warzenia piwa trwa 40 dni. Duże koncerny produkują piwo w ciągu 8 dni.

Czy piwo tuczy?

100 gramów piwa pilzneńskiego ma 45 kalorii. Czyli tyle samo, co sok owocowy. Ale piwo ma aż trzy razy mniej cukru. Niecałe pół litra piwa to 50 g zjedzonego chleba, 90 g mięsa lub półtora jajka. Samo piwo nie tuczy. Tuczy zaostrzony apetyt. Chodzi o to, żeby do piwa starannie dobierać posiłek. I wprowadzić zasadę.

Najpierw smaczne danie, później smakowanie piwa.

Piwo w kuchni

Piwo jest od wieków cennym składnikiem wielu potraw. Wprowadzili go do kuchni zakonnicy. Piwo było podstawą wielu potraw kuchni staropolskiej. Klasyka to zupy piwne. Aleksander Dumas w "Wielkim słowniku gastronomicznym” podzielił zupy piwne na 5 rodzajów. Opisał klasyczną zupę piwną ze śmietaną, żółtkiem i mąką kukurydzianą, zupę piwną z jabłkami, holenderską zupę piwną z gałką muszkatołową, polską zupę piwną z pieprzem i kwaśną śmietaną i szwajcarską zupę z duszonej na maśle cebuli, podlanej piwem z dodatkiem tartego sera i posiekanego czosnku. Piwo poprawia smak pieczeni, można go użyć do marynowania mięsa. Jest niezastąpionym środkiem do polewania mięsa na grillu, nadając mu stosowną kruchość.

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium