Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 kwietnia 2010 r.
15:59
Edytuj ten wpis

Tak się robi żywe piwo

Święta Hildegarda z Bingen zalecała piwo na receptę. Piła go codziennie i... dożyła osiemdziesiątki, co w średniowieczu było rzadkością. – To było żywe, czyli niepasteryzowane piwo – mówi Lucjan Jagiełlo, który w rodzinnym browarze w Pokrówce warzy lipcowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Historia piwa ma akcenty lubelskie. Książę sandomierski i krakowski Leszek Czarny, któremu w Lublinie pod dębem przyśnił się Michał Archanioł i przepowiedział zwycięstwo nad dziczą ze Wschodu, uwielbiał piwo. Po zwycięstwie nad Jaćwingami książę zażądał od papieża zwolnienia ze ślubów odbycia pielgrzymki do Ziemi Świętej. – Tłumaczył się tym, że tam piwa nie znają, a on nie pije innych napojów. Argument poskutkował i książę otrzymał dyspensę – śmieje się Lucjan Jagiełło.

28 września 1993 roku browar "Jagiełło” wyprodukował pierwsze piwo butelkowe. Skąd pomysł na rodzinny browar? – Też ze snu. Przyśniło mi się zimne piwo. Rano obudziłem żonę i powiedziałem: Będziemy warzyć piwo. Chyba zwariowałeś, rzuciła mi przez ramię.

Po jednym piwie do smakowania

Piwo musi mieć łagodność. Tak jest z ciemnym "Magnusem”, tradycyjnym piwem warzonym na kilku rodzajach słodu. Szybko doceniły smak słodyczy kobiety. – To jest takie piwo, że jak kobieta wypije, to trzeba ją przytulić – mówi Jagiełło. – W piwie chodzi o to, żeby go smakować. Jedna mała butelka na wieczór to wystarczająca ilość, żeby się tradycyjnym piwem nacieszyć.

A skąd pomysł na piwo niepasteryzowane?

– To jest przypadek z ubiegłego roku. Z lata. W Chełmie miało być organizowane święto Manifestu PKWN. Powtórka z historii z defiladą, przemarszem, trybuną. Władze naszego miasta przypomniały sobie o piwie lipcowym, które kiedyś produkował chełmski browar – mówi Lucjan Jagiełło. – Zadzwonił do mnie prezydent i mówi: damy ci etykietę z muzeum, tylko zróbcie tamto piwo. Z leżaka. Niepasteryzowane.

Święta nie ma, piwo jest

Browar w Pokrówku wydrukował etykiety na okoliczność święta. Zrobił pierwszą partię tradycyjnego piwa niepasteryzowanego. Święto zostało oprotestowane, nie odbyło się, ale piwo zostało. – Puściliśmy piwo na sklepy. Poszło w moment.

Lipcowe niepasteryzowane pojawiło się w specjalistycznych sklepach lubelskich. Dziś sprzedaje się w całej Polsce, a mały, rodzinny browar w Pokrówce nie nadąża z warzeniem. – To jest żywe piwo, które robi się długo. Bez żadnych dodatków. Proces pasteryzacji i konserwacji niszczy naturalne witaminy i mikroelementy.

Z czego się robi piwo?

– Z chmielu. My robimy piwo z najprawdziwszego chmielu lubelskiego odmian "Marynka” i "Lubelski”. To jest proste piwo produkowane wyłącznie z naturalnych składników. Żadnych dodatków w nim nie ma – podkreśla Jagiełło.

Na pewno?

– Wystarczy wziąć butelkę do laboratorium i zbadać skład piwa. I wszystko będzie jasne. Jak na dłoni.

Dlatego piwo niepasteryzowane ma krótki okres ważności: nie ma w nim żadnych konserwantów.
Tymczasem w Polsce coraz głośniej o niepasteryzowanym oszustwie. Jak to może być, że piwo niepasteryzowane, produkowane przez niektóre browary w Polsce może mieć mocno wydłużoną trwałość?

– Dostałem piwo niepasteryzowane z jednego z browarów. Zostało mi kilka butelek. Po pięciu miesiącach sobie o nim przypomniałem. Okazało się, że piwo nadal jest klarowne. Spróbowaliśmy z moim technologiem. Miało smak karmelu. To znaczy, że było przepasteryzowane. Mimo że na etykiecie widniał napis niepasteryzowane, to piwo było pasteryzowane.

Prawdziwe niepasteryzowane piwo już po 14 dniach zmętnieje.

Cykl warzenia

Do takich "pasteryzowanych” piw dodaje się specjalne substancje, np. kserożele kwasu krzemowego lub związek PVPP. To skrót chemicznej nazwy poliwinylopolipirolidon.

Z czego robią piwo duże browary? – Zamiast prawdziwego chmielu dodają tzw. chmiel w płynie. To tak jak z sokiem w kartonach, gdzie zamiast prawdziwego soku jest koncentrat plus woda – tłumaczy Jagiełło. – Do tego trzeba nowoczesnej technologii, a wszystko jest dozowane komputerowo. Ale to już nie jest tradycyjnie warzone piwo.

Na tradycyjne warzenie piwa trzeba mieć czas. – U mnie cykl warzenia piwa trwa 40 dni. Duże koncerny produkują piwo w ciągu 8 dni.

Czy piwo tuczy?

100 gramów piwa pilzneńskiego ma 45 kalorii. Czyli tyle samo, co sok owocowy. Ale piwo ma aż trzy razy mniej cukru. Niecałe pół litra piwa to 50 g zjedzonego chleba, 90 g mięsa lub półtora jajka. Samo piwo nie tuczy. Tuczy zaostrzony apetyt. Chodzi o to, żeby do piwa starannie dobierać posiłek. I wprowadzić zasadę.

Najpierw smaczne danie, później smakowanie piwa.

Piwo w kuchni

Piwo jest od wieków cennym składnikiem wielu potraw. Wprowadzili go do kuchni zakonnicy. Piwo było podstawą wielu potraw kuchni staropolskiej. Klasyka to zupy piwne. Aleksander Dumas w "Wielkim słowniku gastronomicznym” podzielił zupy piwne na 5 rodzajów. Opisał klasyczną zupę piwną ze śmietaną, żółtkiem i mąką kukurydzianą, zupę piwną z jabłkami, holenderską zupę piwną z gałką muszkatołową, polską zupę piwną z pieprzem i kwaśną śmietaną i szwajcarską zupę z duszonej na maśle cebuli, podlanej piwem z dodatkiem tartego sera i posiekanego czosnku. Piwo poprawia smak pieczeni, można go użyć do marynowania mięsa. Jest niezastąpionym środkiem do polewania mięsa na grillu, nadając mu stosowną kruchość.

Pozostałe informacje

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium