Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 kwietnia 2008 r.
16:09
Edytuj ten wpis

Uczeń przerósł Mistrza

0 1 A A

Miał 10 lat, gdy pierwszy raz wystartował w Mistrzostwach Świata w trialu rowerowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś 20-letni Karol Serwin ze Świdnika walczy o Puchar Świata z elitą zawodników o międzynarodowej sławie. Widzę w nim trochę siebie sprzed lat - mówi jego ojciec i trener - Tylko w znacznie ulepszonej postaci.

Historia motocyklowo-rowerowych pasji w rodzinie Serwinów zaczęła się dobrych kilkadziesiąt lat temu. - Pierwszy raz wsiadłem na motocykl już w podstawówce - wspomina Krzysztof Serwin. - A potem to już samo się potoczyło. Przy WSK Świdnik, gdzie pracowałem działał klub Avia Świdnik. Tam trenowałem. Byłem w tzw. zespole fabrycznym, którego zadaniem było reprezentowanie WSK na zawodach motocyklowych. To była moja praca.

15 razy na podium

Praca szybko zaczęła przynosić owoce. W 1984 roku Serwin zostaje wicemistrzem świata w rajdach Enduro. - Enduro to nic innego jak jazda motocyklem w bardzo ciężkich warunkach, po górach, kamieniach, uskokach. Potrzeba do tego siły, wytrzymałości, no i techniki - tłumaczy.

W latach 1975-88 Serwin 15 razy staje na podium w Mistrzostwach Polski. Dziewięciokrotnie jedzie w tzw. "sześciodniówkach”. To najtrudniejsze ze wszystkich rajdów Enduro, w których zawodnicy mają do pokonania każdego dnia po 300 km. W możliwie najtrudniejszym terenie. - W Alpach, Pirenejach. Tam gdzie jest naprawdę ekstremalnie. Codziennie inna trasa, której się wcześniej nie zna.

Dociska się gaz do dechy, a nie wiadomo, co wyskoczy za zakrętem - mówi Krzysztof. I dodaje: - To trudniejsze niż Dakar. I bez wątpienia niebezpieczne.

Karol wsiada na rower

W 1988 roku Krzysztof przestaje wyczynowo jeździć, trenuje reprezentację Polski do rajdów Enduro. Rok później na świat przychodzi Karol. Krzysztof od małego zabiera syna na motocyklowe przejażdżki. I uczy go jazdy na rowerze. - Miał do tego dryg - opowiada. - Już trzykołowym rowerkiem przerzucał na wszystkie strony. Serce mi rosło, gdy na to patrzyłem. Będą z niego ludzie, myślałem.

Gdy Karol ma 10 lat ojciec montuje mu pierwszy "dorosły” rower. - Przystosowany do treningów w trudnym terenie. Lekki i wytrzymały - zaznacza. - Pomyślałem, że skoro ja zaczynałem od trialu motocyklowego, to może Karol zająłby się trialem rowerowym?

Trial to jazda po przeszkodach, skakanie z kamienia na kamień, po skałach, wyskokach. W górę i w dół, nawet 3-4 metry. - Pierwsze treningi nie były lekkie. Karol był strasznie ambitny. Płakał, gdy coś mu nie wychodziło.

Ale też wtedy po raz pierwszy z ust 10-letniego Karola padają słowa: Będę Mistrzem Świata.

Mały mistrz

Jeszcze w tym samym roku Karol startuje w swoich pierwszych Mistrzostwach Świata w trialu rowerowym. Jest pod wrażeniem atmosfery zawodów, czuje smak adrenaliny. Chce walczyć i wygrywać. - To był niesamowity widok. Te dzieci skakały rowerami po kamieniach w rwącym potoku, jak małpki - wspomina Krzysztof. - Żadnego strachu, żadnych oporów. Z taką determinacją jak dorośli zawodnicy.

Rok później Karol zajmuje III miejsce w Mistrzostwach Świata na Słowacji. W wieku 12 lat regularnie bierze udział w najważniejszych zawodach na świecie. I staje na podium.

Cały dzień ma wypełniony po brzegi. Pod okiem ojca trenuje każdego dnia po kilka godzin. Oprócz tego gra w koszykówkę, która jest jego drugą pasją. I nie zaniedbuje nauki - do domu przynosi świadectwa z czerwonym paskiem. Jest zdyscyplinowany i zacięty. Pilnuje diety, która pozwala mu utrzymywać doskonałą formę. - Czasem to mu się nawet dziwiłem, że tyle w nim uporu, konsekwencji, dążenia do celu - mówi ojciec. - Każdy przecież pozwala sobie czasem na chwilę słabości, zwyczajnie odpuszcza. Karol nigdy.

Tylko dla wytrwałych

Zawody w trialu rowerowym trwają 6-7 godzin. Zawodnicy mają do pokonania 20 sekcji, każda z nich rozciąga się na długości od 30 do 50 metrów. Trzeba ją pokonać w ciągu 2 minut. - Rower odbija się od podłoża i przeskakuje na kolejną przeszkodę. Do tego potrzeba nieprawdopodobnej siły i techniki. Ciało musi idealnie współgrać z rowerem - wyjaśnia Krzysztof.

W 2003 roku Karol Serwin zostaje wicemistrzem świata w kategorii "kadetów”. Dwa lat później - wicemistrzem świata w kategorii "juniorów”. W styczniu tego roku zajmuje III miejsce w Pucharze Świata. - Elitarnej, prestiżowej imprezie, w której startują najlepsi zawodnicy na świecie - mówi z dumą Krzysztof.

Karol zamienił niedawno rodzinny Świdnik na Kraków. Tu studiuje AWF i oczywiście trenuje trial. - Kraków to nieprzypadkowy wybór. Tu jest najwięcej kamieniołomów. Nawet zamieszkał w takim miejscu, żeby mieć jak najbliżej do kamieniołomu. Bo tam się najlepiej trenuje.

Widzę w nim siebie

Dziś Karol wsiądzie do samolotu, którym poleci do Barcelony. Będzie walczył w drugiej rundzie Pucharu Świata w trialu rowerowym. - Dopóki nie zostanie mistrzem świata nie odpuści - mówi Krzysztof. - Taki już ma charakter. Widzę w nim trochę siebie sprzed lat. Ale w lepszej wersji. Wręcz doskonalej. I właściwie nie mam wątpliwości, że niedługo zobaczę go na najwyższym podium.



Pozostałe informacje

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium