Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lipca 2006 r.
17:38
Edytuj ten wpis

Uważaj, jedziesz za granicę!

0 0 A A

Zrobisz zdjęcie mostu: wsadzą Cię do więzienia. Zjesz sałatkę z rzodkiewki: biegunka. Trafisz na kiepski humor separatystów: rozsadzi Cię bomba. Do tego narkotyki, napady z bronią, choroby, radioaktywna kiełbasa, wirusy i policjanci, którzy wlepiają mandaty za zbyt duży dekolt. A podobno wczasy za granicą to sama przyjemność...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Początek lipca. Sklep z militariami w centrum Lublina. Ruch większy niż zazwyczaj. Ludzie pytają o gaz obezwładniający. - Jadą za granicę - wyjaśnia sprzedawca Paweł Tarasiński. - A żadnej innej broni nie da się wziąć ze sobą na wczasy. Niektóre kraje pozwalają co prawda na wwiezienie wiatrówki, ale przecież nikt normalny nie będzie używał wiatrówki do obrony koniecznej!
Ale nawet karabin nie pomoże, jak trafimy na terrorystów. A tych jest na całym świecie na pęczki. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega, że w Kolumbii, Argentynie czy Brazylii strzelaniny czy porwania dla okupu są na porządku dziennym. Jeszcze gorzej jest w Afganistanie, gdzie przez przypadek można natrafić na pozostałości po działaniach wojennych, np. miny czy niewypały. Albo w Egipcie. Tam bombę mogą nam podłożyć nawet w hotelu, w którym mieszkamy. - Oczywiście, ostrzegamy o tym wszystkim naszych klientów - zapewnia Krzysztof Syroka z biura Scan-Holiday w Lublinie. - Zresztą ludzie jadący do Egiptu zazwyczaj zdają sobie sprawę z ewentualnych zagrożeń. I jadą bez żadnych oporów.
MSZ ostrzega też przed chorobami w krajach afrykańskich i trunkami w Rosji. Jak zauważają nasze służby dyplomatyczne, picie wódki kupionej w kioskach albo przydrożnych straganach może doprowadzić do poważnego zatrucia. W najlepszym wypadku biegunką może się też skończyć zjedzenie owoców morza albo sałatki z rzodkiewki na Kubie. Co gorsza, w kubańskich aptekach trudno o skuteczne środki przeciwbiegunkowe.
Ale może być jeszcze gorzej.
W Bułgarii przez niewiedzę możemy dostać od kogoś "w papę”. Wystarczy kiwnąć głową w złą stronę. - Polskie przytakiwanie u nas jest zaprzeczaniem, a polskie zaprzeczanie to u nas potwierdzanie - wyjaśnia Jordan Dranczew z Ambasady Bułgarii w Polsce. - Niby proste, a kto do nas przyjedzie, zawsze ma z tym kłopoty.
To jednak nic w porównaniu z problemami, na jakie możemy natrafić na Haiti. Za zrobienie zdjęcia tubylcom, ci bez wahania rzucą się na nas z pięściami. Z aparatem warto też uważać w Etiopii. Tam za zrobienie zdjęcia niektórym budowlom (na przykład mostom) można trafić do więzienia. A z haitańskiego aresztu niełatwo się wydostać...
Uff... chyba jednak lepiej zostać w domu.

AFGANISTAN
Tam lepiej w ogóle nie jechać – ostrzega nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. A jak już, to tylko z wykupionym indywidualnym pakietem ubezpieczeniowym, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia z opcją transportu chorego na leczenie w innym kraju. Powód? Zagrożenie atakami terrorystycznymi i miny.

ARGENTYNA
Kradzieże, włamania, również z użyciem broni, to w Argentynie chleb powszedni. Należy wystrzegać się ostentacyjnych oznak zamożności, nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, a już nigdy w nocy. I nigdy nie brać od nieznajomych żadnych przesyłek lub toreb, bo Argentyna jest obecnie jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków z Kolumbii do Europy.

AUSTRALIA
Kanapki zostaw w domu. Do kraju kangurów całkowicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych. A w samej Australii poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni).

BIAŁORUŚ
Raczej niewskazane jest kupowanie mięsa, mleka, nabiału i ryb w małych sklepach państwowych i na targowiskach, gdzie zasady higieny nie są głównym priorytetem. A na południu kraju to w ogóle lepiej nie jeść nic miejscowego ze względu na możliwość zagrożenia radioaktywnością.

BRAZYLIA
Rio de Janeiro, Sao Paulo, Salwador i Recife to wielkie miasta i wielkie zagrożenie przestępczością pospolitą. Napady z bronią i porwania dla okupu (zwłaszcza turystów zagranicznych).

BUŁGARIA
Uważaj, jak machasz i kiwasz. Gest kiwnięcia głową, który dla Polaka oznacza zgodę na coś, potwierdzenie czegoś, w Bułgarii ma odwrotne znaczenie. A machanie ręką w lewo i prawo, powszechnie uznawane za pozdrawianie kogoś, w Bułgarii jest znakiem wołającym kogoś do przyjścia.

CHINY
Przed wyjazdem do Chin należy zaopatrzyć się w podstawowe leki, gdyż w Kraju Środka popularne jest leczenie specyfikami medycyny chińskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii. A jest na co chorować, bo w Chinach ciągle realne jest zagrożenie ptasią grypą.

CYPR
Niezwykle popularne miejsce, a można pójść do więzienia za... ubiór? Należy koniecznie pamiętać o odpowiednim stroju przy zwiedzaniu świątyń. Ramiona i kolana muszą być zakryte! Na szczęście w wielu świątyniach można pożyczyć spodnie lub chusty.

EGIPT
Jak nie upał, to terroryści. W lecie temperatury dochodzą do 55 stopni Celsjusza w cieniu! Jeśli trafi nam się hotel albo autokar ze szwankującą klimatyzacją, można się upiec na miejscu. Chyba, że wcześniej rozsadzi nas bomba: dwa lata temu terroryści dokonali zamachów na Synaju w pobliżu granicy z Izraelem, a w 2005 r. doszło do spektakularnych ataków terrorystycznych w Kairze oraz do największej z dotychczasowych serii zamachów w licznie odwiedzanej przez turystów zagranicznych miejscowości wypoczynkowej Szarm El-Szejk.

ETIOPIA
Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektórych obiektów, a zwłaszcza budynków, w których znajdują się instytucje państwowe, i np. mostów. Wwóz sprzętu profesjonalnego (kamery wideo, aparaty fotograficzne, itp.) wymaga zgody najwyższych władz, m.in. ministerstwa kultury i informacji czy urzędu ds. ochrony środowiska.

HAITI
Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami. A kupując farmaceutyki, należy zwrócić uwagę na termin ich ważności, gdyż często można natrafić na leki przeterminowane. Za to jak będziemy zdrowi, to mogą nas porwać dla okupu.

KOLUMBIA
Kolumbia należy od wielu lat do państw o największym zagrożeniu atakami terrorystycznymi oraz przestępczością zorganizowaną i pospolitą. Trwający od ponad 40 lat wewnętrzny konflikt zbrojny może stanowić realne zagrożenie również dla obcokrajowców. Bomba, napad, porwanie – to w Kolumbii nic nadzwyczajnego. A to tego słynne kartele narkotykowe. Nie wierzysz? Obejrzyj sobie film. Akcja co drugiego thrillera dzieje się właśnie w Kolumbii.

KONGO
Chcesz się zarazić najgorszym wirusem? Jedź do Kongo! Przy podróżowaniu w okolice Równika obowiązkowo wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, zaleca się również szczepienia przeciwko ospie i cholerze. A z uwagi na duże zagrożenie malarią należy zaopatrzyć się w odpowiednie lekarstwa.

KUBA
Na Kubie niezwykle często występują zatrucia pokarmowe, w szczególności potrawami z owocami morza. Nie wolno pić nie przegotowanej wody ani spożywać nie umytych warzyw i owoców. Odradza się spożywanie sałaty i... rzodkiewek.

MAROKO
Korzystając z wody ze zbiorników retencyjnych położonych na wysokości poniżej 1500 m n.p.m. oraz ogólnodostępnych studni i ujęć wody we wsiach i małych miastach, można zarazić się leptospirozą, a to jest choroba śmiertelna.

ROSJA
Lepiej nie kupować alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach – można się nim zatruć. Należy zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia artykułów spożywczych. W sklepach trafiają się produkty nieważne już od kilku miesięcy.

SESZELE
Ze względu na silne prądy oceaniczne i wiry niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach. Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach. Nudyzm nie jest mile widziany. Za pokazywanie dużego biustu można zarobić całkiem duży mandacik.

STANY ZJEDNOCZONE
Uwaga na prąd! Napięcie w gniazdkach elektrycznych w USA wynosi 120 V, więc wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich. Nie warto więc gmerać w gniazdku i na siłę wpychać do niego wtyczki, bo o tragedię nie trudno. Bo prąd – choć słabszy niż w Polsce – kopie równie silnie.

SZWECJA
Z uwagi na bardzo częste i tragiczne w skutkach kolizje ze zwierzyną leśną (np. z łosiami) należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia samochodu przez tereny zalesione! Koszty ewentualnych szkód po kolizji ze zwierzyną leśną użytkownik pojazdu ponosi we własnym zakresie, o ile nie wykupi specjalnego ubezpieczenia.

TUNEZJA
Teraz wszyscy tam jeżdżą, dlatego MSZ odradza noszenia przez kobiety zbyt swobodnych ubiorów w miejscach publicznych, np. na bazarach, w pobliżu meczetów czy w miejscowościach rzadko odwiedzanych przez turystów. Do turystki w stroju kąpielowym może w ciągu kilku chwil przybiec policjant i wręczyć mandacik. Ponoć często od urody turystki zależy jego wysokość.

Pozostałe informacje

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium