Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2009 r.
18:44
Edytuj ten wpis

W 5,5 godziny po Roztoczu

0 5 A A

Sobota, 14 marca. W auli Wyższej Szkoły Humanistyczno- Ekonomicznej siedzi blisko 100 osób z całej Polski. Wypełniają deklarację , dostają mapę, kartę drogową, numer startowy. I ruszają na Rajd Samochodowy Zamość-Narol 2009.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wypełniają deklarację udziału, dostają mapę, kartę drogową, regulamin, numer startowy. I ruszają na Międzywojewódzki Turystyczny Rajd Samochodowy Zamość-Narol 2009.
Kilkadziesiąt kwadratów na dwóch stronach formatu A4. W każdej z kratek oznaczenia skrzyżowań i podpowiedzi, gdzie szukać odpowiedzi na pytania z karty drogowej.

- Zaznaczone są skrzyżowania, na których jest więcej niż jedna możliwość kierunku jazdy - wyjaśnia wszystkim Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, jeden z organizatorów rajdu. - Macie też zaznaczone, gdzie szukać zadań topograficznych.

Na każdej z kratek oznaczona była także odległość. Co kilkanaście kilometrów dzienny licznik samochodu trzeba było zerować.

120 punktów karnych

Kiedy wszyscy dostali numery… do roboty zabrała się policja. - Muszę dodać, że rajd będzie się odbywał w normalnym ruchu drogowym, żadna z załóg nie może liczyć na taryfę ulgową z naszej strony - ostrzegł na "dzień dobry” Arkadiusz Kalita z lubelskiej drogówki.

Za pierwsze wykroczenie drogowe załoga miała otrzymać 120 punktów karnych, za kolejne byłaby wykluczona z rywalizacji. Samo "zdobycie” takiej liczby punktów karnych automatycznie zepchnęłoby ekipę na jedno z ostatnich miejsc. Nie było więc żartów.

Test i piłeczka

Wyjazd 43 aut z Zamościa eskortowała policja na sygnale. - Fajne przeżycie, nie codziennie można legalnie przejechać na czerwonym świetle - mówi jeden z uczestników.

Po dotarciu na miejsce, na Rynku czekał już fiat 500, którym kierowcy przejechali pierwszą próbę sprawnościową. Slalomem między pachołkami. Próba Jackiego Stewarta nie należała do prostych. Trzeba było jechać na tyle szybko, by zdobyć najlepszy czas i na tyle ostrożnie, by nie zrzucić piłeczki z talerza, który przymocowany był do maski pojazdu.

Jeszcze test z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i można startować.

Busem też można

Trasa rajdu była rekordowo długa - aż 131 km - i niesamowicie ciekawa, bo wiodła przez Roztocze i Puszczę Solską (z Zamościa przez Zwierzyniec, Józefów, Krasnobród i Susiec do Narola. Na przejazd całej trasy załogi miały 5,5 godziny).
W imprezie wystartowały czterdzieści trzy załogi. - To najlepsza frekwencja w rajdzie turystycznym we wschodniej Polsce od wielu lat - dodaje Gorczyca.

W zwierzyńcu na kierowców czekała druga próba sprawnościowa. Tu odpadła skoda felicia z załogą: Marcin Wędzina i Piotr Głaz. Samochód odmówił współpracy. A dokładnie, to rozsypała się skrzynia biegów.

- Mimo że rajd się dla nas zakończył, nie zrezygnowaliśmy z dojechania do mety - mówi Marcin. - Lawetą wróciliśmy do Zamościa, stamtąd busem pojechaliśmy do Tomaszowa Lubelskiego, a do Narola podrzucił nas stary znajomy jeszcze z czasów studiów.

Błoto, śnieg i awarie

W Zwierzyńcu trzeba było odnaleźć pomnik szarańczy i dowiedzieć się, czy ta "plaga” dotarła do Łabuń. Potem szukanie kamieniołomu i kolejne problemy. Trasa okazała się ledwo przejezdna. Wjechanie pod stromą górkę po polnej drodze, z rozmokniętym śniegiem nie należało do prostych. Niektórzy zostawili samochody na dole i w dalszą drogę ruszyli pieszo.

Kolejna trudna przeprawa czekała na rajdowców przy następnym zadaniu topograficznym w okolicach Krasnobrodu. Kilkusetmetrowa aleja pokryta śniegiem. Trzeba było zaparkować na jej końcu, a dalej kolejne kilkaset metrów przejść pieszo. Aż do kapliczki św. Rocha.

W drodze powrotnej urwała mi się osłona tłumika i szlifowała po jezdni. O dalszej jeździe nie było mowy. Ale nie zostałem pozostawiony sam sobie. Członkowie Automobilklubu Chełmskiego szybko i sprawnie usunęli awarię. Arek Gogułka zanurkował pod samochód i gotowe.

Meta

Tuż przed zmrokiem dojechaliśmy do Narola. Tam biegiem do urzędu miasta gdzie czekali już sędziowie. Tam też trzeba było odpowiedzieć na pytania w teście turystycznym. Tutaj liczyła się spostrzegawczość z trasy. Uczestnicy posiłkowali się aparatami cyfrowymi komputerami. To właśnie test turystyczny i karta drogowa, prawidłowo wypełnione ważyły o miejscach.

9 minut i test rozwiązany. O godzinie 18.20 powinna się pojawić ostatnia ekipa. Oczekiwaliśmy na nich z niecierpliwością. W trasie były jeszcze dwa samochody. Nie można się było do nich dodzwonić. Na szczęście, okazało się, że tylko zabłądzili na trasie. Zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie czasu wjazdu na metę.
Wyniki

Po podliczeniu wyników wiadomo było już, kto wygrał. Rajdowcy zostali sklasyfikowani w dwóch kategoriach. Debiutanci i "profi”. W kategorii debiutantów wygrali Ryszard i Katarzyna Krawczykowie z Płazowa (opel vectra, 54,3 pkt). W klasie "profi” wystartowali zmotoryzowani turyści z Automobilklubu Chełmskiego. Wygrali Wioletta i Robert Hrynkiewicz-Sudnikowie (ford fiesta, 45,4 pkt).

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium