Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 sierpnia 2023 r.
8:16

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Mięćmierz – tutaj zwalnia czas

0 A A
(fot. rs)

Dawna osada flisacka położona zaledwie kilka kilometrów od zatłoczonego centrum Kazimierza Dolnego przyciąga specyficznym klimatem, błogą ciszą, starymi chatami krytymi strzechą i niecodziennymi widokami na zachodni brzeg Wisły. Turyści są zachwyceni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie wakacyjnych podróży po Lubelszczyźnie warto chociaż na godzinę zajrzeć do niewielkiej wioski położonej zaledwie trzy kilometry na południe od kazimierskiego rynku. To Mięćmierz – dawna flisacka osada, która prezentuje się tak, jakby czas się dla niej zatrzymał.

Świadczą o tym zachowane do dzisiaj, nawet 170-letnie chaty kryte strzechą, stare płoty i drzewa, nieutwardzone ścieżki oraz cisza. Rzadko można usłyszeć tutaj gwar turystów, czy warkot silników. Znacznie częstszym widokiem są spacerowicze i rowerzyści próbujący odszukać wszystkie punkty widokowe.

Koniec świata

Na ścieżce prowadzącej w stronę jednego z tych najpopularniejszych, przy starym, drewnianym wiatraku z 1911 roku (przeniesionym z Bałtowa), spotykamy grupkę turystów z Klikawy koło Puław.

– To jest super klimatyczne miejsce. Genialne widoki na Janowiec, zamek i mnóstwo ścieżek do spacerowania.

Ja nazywam tę wioskę końcem świata, bo tutaj prawie nikogo nie ma. Jest za to cisza i spokój, tak potrzebne wszystkim, którzy żyją w pędzie, stresie. Tutaj na pewno znajdą wyciszenie – przekonuje Lucyna Raczyńska. – Serdecznie polecam Mięćmierz każdemu.

Za wiatrakiem rozciąga się widok na zachodni brzeg Wisły i rezerwat przyrody „Krowia Wyspa”. Jak na dłoni widać również janowiecki zamek. Na miejscu znajdziemy także klimatyczne, drewniane ławki, podesty z barierkami, a także dzbanek kompotu – dla spragnionych. Samoobsługowe stoiska z napojami i lokalnymi przysmakami to jedno z cech wyróżniających osadę.

Kompotu bliżej centrum Mięćmierza możemy sobie nalać za 1,5 zł, a racucha zabierzemy za 2 zł. Towaru nikt nie kradnie. Ludzie tutaj sobie ufają.

Magia o każdej porze roku

– Pierwszy raz trafiłam tutaj przypadkiem i od razu się w tym miejscu zakochałam. Zobaczyłam wtedy fenomenalną galerię w stodole (Galeria „Klimaty” – przyp. aut.). Teraz przyjeżdżam tutaj kilka razy w roku, nawet w zimie.

Uwielbiam te przepiękne widoki, ciszę, malowniczość, niesamowite wieczorne koncerty świerszczy za wiatrakiem.

Coś pięknego. To miejsce po prostu ma swoją magię i specyficzny urok – opowiada Dorota Nędzi, turystka ze Zwolenia, dla której Mięćmierz staje się powoli drugim domem.

Na miejscu warto wejść na szczyt wzgórza Albrechtówka. Rozciąga się z niego widok na dolinę Wisły, pływające nią statki, górujący na zachodnim horyzoncie zamek i całą tonącą o tej porze roku w zieleni okolicę. W centrum Mięćmierza znajdziemy jedyną w osadzie knajpę oraz krytą strzechą studnię: pamiątkę po jednym z planów filmowych (kręcono tutaj „Wyspę złoczyńców” z 1965 i „Awans” z 1974 roku).

Pomogli ocalić skarby

Na brzegu rzeki natkniemy się na dawne łodzie używane w przeszłości przez flisaków, czyli pierwszych mieszkańców osady oraz kamień, na którym wyryto wiadomość o ważnym wydarzeniu.

Na początku września 1939 roku, tuż po wybuchu wojny, do Mięćmierza dopłynął galar, którym ewakuowano skarby z krakowskiego Wawelu.

Miejscowa ludność załadowała je na furmanki i pomogła ocalić przed niemieckim okupantem wywożąc je do Tomaszowic. Skarby udało się wysłać do Kanady. Na swoje miejsce wróciły na początku lat 60-tych.

Dojazd na miejsce, z uwagi na stan dróg, nie należy do najłatwiejszych. Samochodem powoli i cierpliwie z uwagi na nierówną, trylinkową nawierzchnię dojedziemy powiatową ul. Słoneczną oraz biegnącą w dół, pokrytą kamieniami, ul. Albrechtówka. Pieszo z Kazimierza można dotrzeć skrótem: jedną z kilku ścieżek biegnących za kamieniołomem i promem, które łączą się z ul. Krakowską.

Lubelszczyzna na wakacje

To nasz przewodnik dla odwiedzających i spędzających urlop w naszym województwie. Pokazujemy miejsca i zabytki warte odwiedzenia. To nie tylko informacje dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców regionu, którzy będą mogli na nowo poznać znane im miejsca lub odwiedzić te których jeszcze nie widzieli.

Co piątek w okresie wakacji będziemy prezentować bardziej i mniej znane zakątki Lubelszczyzny. Zapraszamy do współtworzenia tego cyklu. Przesyłajcie nam Wasze zdjęcia miejsc i zabytków, które Waszym zdaniem są ciekawe i warte pokazania. Najciekawsze będziemy prezentować na łamach Dziennika Wschodniego.

Zdjęcia z podpisem wysyłajcie na adres promocja@dziennikwschodni.pl lub pod postem na naszym Facebook’u.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Małe szkoły za drogie? Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Elementy infrastruktury magazynowej i możliwości automatyki oraz automatyzacji

Efektywne zarządzanie magazynem stało się kluczowym elementem sukcesu wielu przedsiębiorstw. W miarę rozwoju technologii, infrastruktura magazynowa znacząco się zmienia, wprowadzając innowacyjne rozwiązania automatyzacji, które poprawiają efektywność i redukują koszty operacyjne. W artykule przyjrzymy się, jakie elementy infrastruktury magazynowej są kluczowe oraz jakie możliwości automatyzacji i automatyki mogą być zastosowane, aby zoptymalizować działanie magazynów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium