Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lipca 2023 r.
19:11

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Józefów – mekka dla rowerzystów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej (fot. Anna Szewc)

Prawie 100 kilometrów profesjonalnie wyznaczonych i przygotowanych tras oraz szlaków rowerowych. Kolejne wiodące do sąsiednich gmin. Józefów w powiecie biłgorajskim jest nazywany rowerową stolicą Roztocza. Ale z powodzeniem wypoczywać tutaj mogą też ci, którzy lubią piesze wycieczki, a także miłośnicy leniwego plażowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasza autorska mapa, przygotowana przez sekretarza gminy Roberta Rabiegę, który też aktywnie działa w Józefowskiej Kawalerii Rowerowej jest zatytułowana „Józefów – rowerowa stolica Roztocza”. I nie ma w tym przesady. My naprawdę tą stolicą jesteśmy – mówi z przekonaniem Kinga Tuszyńska, inspektor d.s. turystyki w Urzędzie Miasta i Gminy Jóżefów, która w wakacje pracuje w Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanej w centrum miasteczka, na rynku.

I wyjaśnia skąd ten tytuł. Przyznaje, że Józefów nie jest aż tak popularny jak np. Zwierzyniec, Krasnobród czy Susiec, choć równie pięknie położony wśród roztoczańskich lasów.

– Nasz główny atut jest taki, że znajdujemy się w centrum. Od nas można kilkunastokilometrowymi szlakami dojechać przez Floriankę do Zwierzyńca, także do Suśca, a nawet Narola położonego już na Podkarpaciu – zachęca Tuszyńska.

I proponuje, aby pobyt w Józefowie rozpocząć od wizyty w PIT, który przez całe lato jest otwarty w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku, a w weekendy od 10 do 14. – Wszelkie informacje dotyczące atrakcji Józefowa, także opis przebiegu tras są do pobrania na naszej stronie internetowej, ale w punkcie za symboliczną złotówkę jest do kupienia w wersji papierowej ta właśnie nasza unikatowa mapa. Poza tym oferujemy również wiele innych darmowych materiałów, folderów. Mamy też w ofercie różne pamiątki i gadżety. No i oczywiście przede wszystkim służymy pomocą i radą w sprawie organizacji pobytu – zapewnia Kinga Tuszyńska.

Co roku sezon turystyczny w Józefowie zaczynają się z początkiem maja, kiedy organizowana jest wielka Józefowska Majówka Rowerowa. Kończy natomiast jesienią. Na finał oczywiście również odbywa się rowerowy rajd (fot. Józefowska Kawaleria Rowerowa)

W miasteczku

Bo przyjazd do Józefowa, zarówno dłuższy, jak weekendowy, naprawdę może obfitować w atrakcje. Jest ich sporo, nie tylko dla rowerzystów.

W samym miasteczku, które za dwa lata będzie świętowało jubileusz swojego 300-lecia można pospacerować po rynku, wokół oryginalnej fontanny z potężnymi figurami zwierząt. Warto zajrzeć do synagogi z końca XIX wieku, w której mieści się Miejska Biblioteka Publiczna i pokoje gościnne. Pasjonatów historii powinna zainteresować wizyta na kirkucie z połowy XVII wieku, na którym zachowało się ok. 400 nagrobków, w tym najstarsza macewa – ojca i syna datowana na rok 1743.

W granicach miasta znajduje się również eksploatowany od XVII wieku kamieniołom „Babia dolina”. Urzeka pięknem zarówno z poziomu gruntu, jak i z wysokości. Bo warto wdrapać się (wstęp jest darmowy) na zbudowaną w sąsiedztwie 20-metrową basztę widokową.

Bezpośrednio przy niej są też wyznaczone miejsca do relaksu: wiaty ze stołami i krzesłami, a także miejsce do grillowania. Zresztą, co ważne, takich miejsc do odpoczynku nie brakuje też przy wszystkich trasach rowerowych w obrębie gminy. Część z nich powstała, gdy w połowie listopada 2015 roku zakończono na terenie gminy budowę szlaku rowerowego Green Velo, liczącego w skali kraju 2000 km, a biegnącego przez pięć województw: od warmińsko mazurskiego, przez podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Nad wodą

Zaledwie kilometr od centrum Józefowa bierze początek rzeka Nepryszka. Wzdłuż której wyznaczono ścieżkę spacerowo-rowerową długości ponad 1,5 km. Jest utwardzona kostką i stanowi fragment dłuższej, ponad 4-kilometrowej, łączącej trzy minicentra rekreacyjne: tzw. organistówkę z zalewem wędkarskim i dużo większym, rekreacyjnym.

Ten ostatni zbiornik to prawdziwy raj dla pasjonatów kąpieli i plażowania. Ma ponad 2 hektary powierzchni, a ponieważ powstał w miejscu dawnej kopalni piasku, woda w nim jest ciepła. Przy samym akwenie są bezpłatne parkingi, punkty małej gastronomii, wypożyczalnia gokartów i sprzętu pływającego, a obok plaży znajduje się duża wodna zjeżdżalnia. Przy starym zalewie na Nepryszce dzieci mają natomiast do dyspozycji plac zabaw i park linowy.

 

Na łonie przyrody

A gdyby ktoś potrzebował po prostu obcowania z naturą, to może się wybrać na spacer po okolicznych lasach, w których z reguły nie brakuje grzybów.

Natomiast punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest zajmujący obszar ponad 40 hektarów rezerwat „Czartowe pole” położony na styku powiatów biłgorajskiego i tomaszowskiego. Przed tegoroczną majówką oddana tam została do użytku odnowiona przez Nadleśnictwo Józefów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której przemierzanie ułatwiają teraz estetyczne drewniane pomosty i poręcze.

Na szlaku podziwiać można urokliwe przełomy rzeki Sopot, ale też np. ruiny dawnej papierni ordynackiej czy symboliczne groby partyzantów poległych w czasie II wojny światowej. Na szlak rusza się z bezpłatnego parkingu leśnego w Hamerni położonej kilka kilometrów od Józefowa. A wędrując przez las sporo dowiedzieć się można z licznych tablic informujących o walorach turystycznych i przyrodniczych rezerwatu.

Gmina Józefów czeka na turystów od wiosny do jesieni (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Co warto wiedzieć o wełnie skalnej?

Odpowiednia izolacja domu jest niezwykle istotna. To od niej zależy wygoda codziennego życia, zdrowie, bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie domowników. Dla maksymalnego komfortu konieczne jest zapewnienie zarówno izolacji akustycznej, jak i termicznej. Obecnie popularnym materiałem wykorzystywanym do tego celu jest wełna mineralna.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Przewodnik po korzyściach z używania okularów Blue Block podczas długich godzin przy ekranie.

Długotrwałe patrzenie w ekran komputera czy smartfona jest wyjątkowo męczące dla naszych oczu. W dzisiejszym świecie, gdzie praca i rozrywka coraz częściej opierają się na technologii, ochrona wzroku jest niezwykle istotna. Okulary z filtrem Blue Block mogą być kluczem do zmniejszenia obciążenia oczu i poprawy ogólnego samopoczucia podczas wielu godzin spędzanych przed ekranami. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z ich użytkowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium