Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lipca 2023 r.
19:11

Wakacyjny przewodnik Dziennika. Józefów – mekka dla rowerzystów

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej
Fontanna na józefowskim rynku to znak rozpoznawczy miasteczka. W pobliżu znajduje się certyfikowany Punkt Informacji Turystycznej (fot. Anna Szewc)

Prawie 100 kilometrów profesjonalnie wyznaczonych i przygotowanych tras oraz szlaków rowerowych. Kolejne wiodące do sąsiednich gmin. Józefów w powiecie biłgorajskim jest nazywany rowerową stolicą Roztocza. Ale z powodzeniem wypoczywać tutaj mogą też ci, którzy lubią piesze wycieczki, a także miłośnicy leniwego plażowania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasza autorska mapa, przygotowana przez sekretarza gminy Roberta Rabiegę, który też aktywnie działa w Józefowskiej Kawalerii Rowerowej jest zatytułowana „Józefów – rowerowa stolica Roztocza”. I nie ma w tym przesady. My naprawdę tą stolicą jesteśmy – mówi z przekonaniem Kinga Tuszyńska, inspektor d.s. turystyki w Urzędzie Miasta i Gminy Jóżefów, która w wakacje pracuje w Punkcie Informacji Turystycznej zlokalizowanej w centrum miasteczka, na rynku.

I wyjaśnia skąd ten tytuł. Przyznaje, że Józefów nie jest aż tak popularny jak np. Zwierzyniec, Krasnobród czy Susiec, choć równie pięknie położony wśród roztoczańskich lasów.

– Nasz główny atut jest taki, że znajdujemy się w centrum. Od nas można kilkunastokilometrowymi szlakami dojechać przez Floriankę do Zwierzyńca, także do Suśca, a nawet Narola położonego już na Podkarpaciu – zachęca Tuszyńska.

I proponuje, aby pobyt w Józefowie rozpocząć od wizyty w PIT, który przez całe lato jest otwarty w godz. 7.30-15.30 od poniedziałku do piątku, a w weekendy od 10 do 14. – Wszelkie informacje dotyczące atrakcji Józefowa, także opis przebiegu tras są do pobrania na naszej stronie internetowej, ale w punkcie za symboliczną złotówkę jest do kupienia w wersji papierowej ta właśnie nasza unikatowa mapa. Poza tym oferujemy również wiele innych darmowych materiałów, folderów. Mamy też w ofercie różne pamiątki i gadżety. No i oczywiście przede wszystkim służymy pomocą i radą w sprawie organizacji pobytu – zapewnia Kinga Tuszyńska.

Co roku sezon turystyczny w Józefowie zaczynają się z początkiem maja, kiedy organizowana jest wielka Józefowska Majówka Rowerowa. Kończy natomiast jesienią. Na finał oczywiście również odbywa się rowerowy rajd (fot. Józefowska Kawaleria Rowerowa)

W miasteczku

Bo przyjazd do Józefowa, zarówno dłuższy, jak weekendowy, naprawdę może obfitować w atrakcje. Jest ich sporo, nie tylko dla rowerzystów.

W samym miasteczku, które za dwa lata będzie świętowało jubileusz swojego 300-lecia można pospacerować po rynku, wokół oryginalnej fontanny z potężnymi figurami zwierząt. Warto zajrzeć do synagogi z końca XIX wieku, w której mieści się Miejska Biblioteka Publiczna i pokoje gościnne. Pasjonatów historii powinna zainteresować wizyta na kirkucie z połowy XVII wieku, na którym zachowało się ok. 400 nagrobków, w tym najstarsza macewa – ojca i syna datowana na rok 1743.

W granicach miasta znajduje się również eksploatowany od XVII wieku kamieniołom „Babia dolina”. Urzeka pięknem zarówno z poziomu gruntu, jak i z wysokości. Bo warto wdrapać się (wstęp jest darmowy) na zbudowaną w sąsiedztwie 20-metrową basztę widokową.

Bezpośrednio przy niej są też wyznaczone miejsca do relaksu: wiaty ze stołami i krzesłami, a także miejsce do grillowania. Zresztą, co ważne, takich miejsc do odpoczynku nie brakuje też przy wszystkich trasach rowerowych w obrębie gminy. Część z nich powstała, gdy w połowie listopada 2015 roku zakończono na terenie gminy budowę szlaku rowerowego Green Velo, liczącego w skali kraju 2000 km, a biegnącego przez pięć województw: od warmińsko mazurskiego, przez podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie.

Nad wodą

Zaledwie kilometr od centrum Józefowa bierze początek rzeka Nepryszka. Wzdłuż której wyznaczono ścieżkę spacerowo-rowerową długości ponad 1,5 km. Jest utwardzona kostką i stanowi fragment dłuższej, ponad 4-kilometrowej, łączącej trzy minicentra rekreacyjne: tzw. organistówkę z zalewem wędkarskim i dużo większym, rekreacyjnym.

Ten ostatni zbiornik to prawdziwy raj dla pasjonatów kąpieli i plażowania. Ma ponad 2 hektary powierzchni, a ponieważ powstał w miejscu dawnej kopalni piasku, woda w nim jest ciepła. Przy samym akwenie są bezpłatne parkingi, punkty małej gastronomii, wypożyczalnia gokartów i sprzętu pływającego, a obok plaży znajduje się duża wodna zjeżdżalnia. Przy starym zalewie na Nepryszce dzieci mają natomiast do dyspozycji plac zabaw i park linowy.

 

Na łonie przyrody

A gdyby ktoś potrzebował po prostu obcowania z naturą, to może się wybrać na spacer po okolicznych lasach, w których z reguły nie brakuje grzybów.

Natomiast punktem obowiązkowym do odwiedzenia jest zajmujący obszar ponad 40 hektarów rezerwat „Czartowe pole” położony na styku powiatów biłgorajskiego i tomaszowskiego. Przed tegoroczną majówką oddana tam została do użytku odnowiona przez Nadleśnictwo Józefów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, której przemierzanie ułatwiają teraz estetyczne drewniane pomosty i poręcze.

Na szlaku podziwiać można urokliwe przełomy rzeki Sopot, ale też np. ruiny dawnej papierni ordynackiej czy symboliczne groby partyzantów poległych w czasie II wojny światowej. Na szlak rusza się z bezpłatnego parkingu leśnego w Hamerni położonej kilka kilometrów od Józefowa. A wędrując przez las sporo dowiedzieć się można z licznych tablic informujących o walorach turystycznych i przyrodniczych rezerwatu.

Gmina Józefów czeka na turystów od wiosny do jesieni (fot. Anna Szewc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium