Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 marca 2011 r.
12:29
Edytuj ten wpis

Wędzonka z barmana, czyli petujemy, aż się kurzy

0 3 A A
79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia.  (Archiwum)
79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia. (Archiwum)

Kelnerki i barmani wniebowzięci. Konsumenci antynikotynowi także. Konsumenci-palacze mniej. Od 119 dni nie wolno palić w miejscach publicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od czterech miesięcy – czyli od 15 listopada zeszłego roku – obowiązuje ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Przed wejściem nowych przepisów w życie właściciele lokali straszyli, że to koniec ich branży, że klienci przestaną przychodzić, lokale upadną i setki osób żyjących z gastronomii wylądują na bruku. Protestowali też palacze.
Zasłona dymna

Dziennikarze z ogólnopolskich mediów: palący Jacek Żakowski i palący Piotr Najsztub dowodzili, że to zamach na ich wolność. Że ustawa dyskryminuje palaczy, tworząc z nich ludzi drugiej, gorszej kategorii.

– Zakaz palenia w miejscach publicznych jest potrzebny – uważa Wojciech Olszewski, właściciel restauracji wegetariańskiej "Owca cała” w Zamościu.

– Ubrania klientów przesiąkają brzydkim zapachem, nie można do lokali wprowadzać dzieci, a serwowane jedzenie w oparach tytoniu traci smak. W mojej restauracji i bez ustawy palić nie wolno – dodaje Olszewski, który przyznaje się do nałogu. – Jestem palaczem, ale staram się nikomu nie przeszkadzać…

"Owca cała” nie odczuła obowiązujących od listopada przepisów i się ich nie bała. Ale właściciele większość lokali, w których można było swobodnie palić, zastanawiali się, jak zareagują klienci.

Z okazji jubileuszu wprowadzenia nowych przepisów (4 miesiące obowiązywania) Stowarzyszenie Manko (organizator kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl) przeprowadziło szereg badań zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

Petowanie popieramy

79,7 proc. z kilkuset ankietowanych lokali wprowadziło całkowity zakaz palenia. Jedynie niewiele ponad 20 proc. lokali wydzieliło sale dla palących bądź palarnie. I dobrze zrobili, bo 68 proc. palaczy popiera zakaz palenia w miejscach, gdzie przebywają niepalący i 84 proc. antynikotynowców uważa, że w ich towarzystwie palić się nie powinno.

Barman wędzony

– Nie palę ze dwadzieścia lat, a może więcej? To chyba już jestem niepalący, prawda? – zastanawia się Michał Mirzewski, historyk z wykształcenia, pracujący w prywatnej firmie z branży budowlanej. – Więc jako antynikotynowiec chwalę sobie lokale bez dymu. Pamiętam, jak biegłem kiedyś do lubelskiej Chatki Żaka na koncert czy spektakl. Chciałem się dostać do budynku drzwiami od strony barku. Jak zwykle zrobiłem głęboki wdech, żeby dobiec na salę widowiskową i… szok. Nie ma dymu, mogę normalnie oddychać. To mi uświadomiło, że weszły nowe przepisy – opowiada Michał, który dorywczo pracował w gastronomii i za najgorszą katorgę uważał totalne uwędzenie dymem.

– Po kilku godzinach za barem sam już nie czułem tej zawiesiny, ale w domu koszmar. Nie wiadomo, czy ciuchy na balkon czy do pralki. A głowę pod kran? Zazdrościłem łysym – żartuje.

Stowarzyszenie Manko zapytało 400 osób pracujących w branży gastronomicznej i rozrywkowej. Prawie 74 proc. popiera zakaz palenia. 48,3 proc. ankietowanych odczuło pozytywne skutki zakazu dla swojego zdrowia lub samopoczucia.

– Nowe prawo zapewnia lepszą ochronę zdrowia branży, w której pracuje w Polsce około 252 500 osób (dane Główny Urząd Statystyczny za 2010 rok – przyp. red.) – komentuje Magdalena Petryniak – koordynator kampanii Lokal Bez Papierosa.pl

Uciekali, aż się dymiło

W 40 losowo wybranych lokalach w Polsce zbadano powietrze przed i po wprowadzeniu nowego prawa. Z badań wynika, że aż w 40 proc. lokali, jakość powietrza się nie polepszyła! Dlaczego? Właściciele nie dostosowali ich do wymogów ustawy. Nie było wydzielonych pomieszczeń dla palących i kiepsko działała wentylacja.

– Tymczasem w lokalach, w których nowe regulacje prawne są ściśle przestrzegane i dymu jest mniej, zaobserwowano większą liczbę klientów niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane – mówi dr n. farm. Maciej Goniewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który nadzorował badania czystości powietrza. – Obecne przepisy nadal nie zapewniają wystarczającej ochrony zdrowia osób niepalących. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych – dodaje doktor.

Wolnoć dymku w swoim domku

A co mają zrobić ci, którzy lubią palić, chcą palić i nie mają zamiaru rzucać nałogu?

– To nie jest tak, że palić w restauracjach czy pubach nie wolno. Jeśli właściciel wydzieli hermetyczne, wyposażone w odpowiednią klimatyzację pomieszczenie, może wpuścić tam palaczy. Wiadomo, że nie jest to łatwe, ale możliwe… Mnie jednak zmiana przepisów cieszy, bo nie palę. Zmiany były potrzebne – uważa Andrzej Gwiazdowski, właściciel pubu Piąta Strona Świata w Zamościu.

Dym po grób

Z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce rocznie około 70 000 osób, a bierne palenie zabija około 8000 osób.

45 proc. palących uważa, że zakaz palenia w miejscach publicznych może zachęcić osoby palące do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Wśród niepalących wiara w pozytywny wpływ zakazu na decyzje o zaprzestaniu palenia jest jeszcze wyższa – uważa tak 57 proc. ankietowanych przez TNS OBOP na zlecenie stowarzyszenia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

– Nowe przepisy budziły strach wśród niektórych Polaków, głównie pracodawców, jednak okazuje się, że niepotrzebnie, bowiem zakaz palenia w miejscach publicznych sprawdza się! – mówi Krzysztof Przewoźniak – przewodniczący Obywatelskiej Koalicji "Tytoń albo Zdrowie”. – Polacy popierają restrykcyjne przepisy, częściej odwiedzają lokale, w tym bary, puby, restauracje, a pracownicy czują znaczne polepszenie warunków pracy – dodaje.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium