Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2018 r.
9:44

Wincenty Witos: ludowiec do końca

Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku<br />
Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku

„Ziemia, władza i oświata dla ludu” - to hasło przyświecało ludowcom w działaniach związanych z odzyskaniem niepodległości. W tym czasie Wincenty Witos był niekwestiono-wanym liderem ruchu chłopskiego, który włączył się w tworzenie nowych struktur państwa. Wprawdzie II RP wygnała go na emigrację, jednak do końca życia pozostał niezłomnym państwowcem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszych sejmach II Rzeczypospolitej chłopi stanowili najliczniejszą grupę wśród posłów. Wincenty Witos trzykrotnie piastował urząd premiera w latach 1920, 1923 i 1926. Zanim jednak doszedł do najwyższych stanowisk w państwie, musiał zmierzyć się z biedą i trudną edukacją.

Na wsi urodzony

Był rok 1874, wieś Wierzchosławice, obecnie w Małopolskim, w powiecie tarnowskim. Wincenty Witos urodził się w ubogiej rodzinie, gospodarującej na dwóch morgach ziemi (areał ok. hektara). Typowa galicyjska bieda. Musiał dorabiać jako drwal, aby pomagać rodzinie. W wieku 10 lat trafił do dwuletniej szkoły wiejskiej.

Wincenty Witos intensywnie samokształcił się. W 1893 roku publikuje swój pierwszy artykuł w „Przyjacielu Ludu” pod pseudonimem Maciej Rydz.

W 1895 roku związał się z Stronnictwem Ludowym. Jego poglądy polityczne kształtują się pod wpływem starszych kolegów: Karola Lewakowskiego, Henryka Rewakowicza oraz Jana Stapińskiego. Już w 1903 roku zostaje wybrany do Rady Naczelnej PSL. Pięć lat później trafił Sejmu Krajowego w Lwowie.

W PSL, do rozłamu w 1913 roku, był odpowiedzialny za odbudowę niepodległej Polski, powszechne wybory, oświatę oraz reformę rolną. Ta ostatnia miała pozwalać między innymi na powiększenie gospodarstw chłopskich oraz zwiększenie możliwości awansu społecznego mieszkańców wsi. Od 1914 roku jest członkiem PSL „Piast”. Cztery lata później zostaje prezesem tego ugrupowania.

I Wojna

Wybuch wojny światowej dawał szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Wincenty Witos to wiedział i zintensyfikował działania niepodległościowe.

W 1914 roku jest już w składzie Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie. NKN chce rozszerzenia monarchii i stworzenia triumwiratu: Austro-Węgiersko-Polskiego. Jednym z postulatów jest także zjednoczenie ziem polskich pod berłem Habsburgów. 
W swoich poglądach Witos zbliżył się do Ignacego Paderewskiego i Jędrzeja Moraczewskiego, przyszłych premierów. Niestety pomiędzy nim a Józefem Piłsudskim nie było politycznej chemii. Witosowi było bardziej pod drodze z Narodową Demokracją. Dlatego też wstąpił do Ligi Narodowej kierowanej przez Romana Dmowskiego.

Sprawy przyspieszają w 1917 roku.

Witos jest jednym z autorów deklaracji o niepodległości Polski. Przyjmuje ją Sejm Krajowy Galicji we Lwowie. Rok później Witos działa w ramach Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Na początku listopada 1918 roku kieruje pracami tej komisji, co daje mu legitymacje do zasiadania w pierwszych rządach niepodległej Polski, tworzonych przez Ignacego Daszyńskiego oraz Jędrzeja Moraczewskiego.

Nie do końca jest mu jednak po drodze z tymi politykami, przez ich lewicowe poglądy. Z tych samych powodów nie został marszałkiem Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku.

Premier

Witos nigdy nie odmawiał Polsce. W trudnym 1920 roku, kiedy wojska bolszewickie parły na Warszawę, w Wierzchosłowicach pojawia się przedstawiciel Józefa Piłsudskiego. W teczce przywozi propozycję objęcia przez Witosa teki Prezesa Rady Ministrów. Wincenty Witos nie odmawia, bo ważą się losy Polski. Kilka dni po nominacji Witos staje na czele Rządu Obrony Narodowej.
Jego wielka zasługą było podniesienie morale społeczeństwa w tym trudnym i przełomowym okresie. Osobiście wizytuje wojska na linii frontu, a jego głównym celem jest zapobieżenie komunistycznej propagandzie oraz mobilizowanie społeczeństwa w walce o młode państwo. Tekę szefa rządu dzierży do września 1921 roku. Po rozłamie w popierającym go Narodowym Zjednoczeniu Ludowym składa dymisję.

Witos jeszcze dwukrotnie staje na czele gabinetu. Nigdy nie pogodził się ze skutkami przewrotu majowego. Po procesie członków opozycyjnego Centrolewu, w 1933 roku Witos wyjeżdża na emigracje do Czechosłowacji.

Wraca w marcu 1939 roku, ranny w wrześniu trafia do szpitala. Po aresztowaniu odmawia kolaboracji z Niemcami. W 1945 nie widzi też możliwości współpracy z bolszewikami. Umiera 31 października 1945.

Wincenty Witos spoczął w Wierzchosławicach. Podczas pogrzebu utworzono kondukt żałobny, który w od 3 do 6 listopada szedł pieszo z Krakowa, po uroczystościach pogrzebowych w Kościele Mariackim, do rodzinnej wioski polityka. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium