Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2018 r.
9:44

Wincenty Witos: ludowiec do końca

Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku<br />
Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku

„Ziemia, władza i oświata dla ludu” - to hasło przyświecało ludowcom w działaniach związanych z odzyskaniem niepodległości. W tym czasie Wincenty Witos był niekwestiono-wanym liderem ruchu chłopskiego, który włączył się w tworzenie nowych struktur państwa. Wprawdzie II RP wygnała go na emigrację, jednak do końca życia pozostał niezłomnym państwowcem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pierwszych sejmach II Rzeczypospolitej chłopi stanowili najliczniejszą grupę wśród posłów. Wincenty Witos trzykrotnie piastował urząd premiera w latach 1920, 1923 i 1926. Zanim jednak doszedł do najwyższych stanowisk w państwie, musiał zmierzyć się z biedą i trudną edukacją.

Na wsi urodzony

Był rok 1874, wieś Wierzchosławice, obecnie w Małopolskim, w powiecie tarnowskim. Wincenty Witos urodził się w ubogiej rodzinie, gospodarującej na dwóch morgach ziemi (areał ok. hektara). Typowa galicyjska bieda. Musiał dorabiać jako drwal, aby pomagać rodzinie. W wieku 10 lat trafił do dwuletniej szkoły wiejskiej.

Wincenty Witos intensywnie samokształcił się. W 1893 roku publikuje swój pierwszy artykuł w „Przyjacielu Ludu” pod pseudonimem Maciej Rydz.

W 1895 roku związał się z Stronnictwem Ludowym. Jego poglądy polityczne kształtują się pod wpływem starszych kolegów: Karola Lewakowskiego, Henryka Rewakowicza oraz Jana Stapińskiego. Już w 1903 roku zostaje wybrany do Rady Naczelnej PSL. Pięć lat później trafił Sejmu Krajowego w Lwowie.

W PSL, do rozłamu w 1913 roku, był odpowiedzialny za odbudowę niepodległej Polski, powszechne wybory, oświatę oraz reformę rolną. Ta ostatnia miała pozwalać między innymi na powiększenie gospodarstw chłopskich oraz zwiększenie możliwości awansu społecznego mieszkańców wsi. Od 1914 roku jest członkiem PSL „Piast”. Cztery lata później zostaje prezesem tego ugrupowania.

I Wojna

Wybuch wojny światowej dawał szansę na odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Wincenty Witos to wiedział i zintensyfikował działania niepodległościowe.

W 1914 roku jest już w składzie Naczelnego Komitetu Narodowego w Krakowie. NKN chce rozszerzenia monarchii i stworzenia triumwiratu: Austro-Węgiersko-Polskiego. Jednym z postulatów jest także zjednoczenie ziem polskich pod berłem Habsburgów. 
W swoich poglądach Witos zbliżył się do Ignacego Paderewskiego i Jędrzeja Moraczewskiego, przyszłych premierów. Niestety pomiędzy nim a Józefem Piłsudskim nie było politycznej chemii. Witosowi było bardziej pod drodze z Narodową Demokracją. Dlatego też wstąpił do Ligi Narodowej kierowanej przez Romana Dmowskiego.

Sprawy przyspieszają w 1917 roku.

Witos jest jednym z autorów deklaracji o niepodległości Polski. Przyjmuje ją Sejm Krajowy Galicji we Lwowie. Rok później Witos działa w ramach Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Na początku listopada 1918 roku kieruje pracami tej komisji, co daje mu legitymacje do zasiadania w pierwszych rządach niepodległej Polski, tworzonych przez Ignacego Daszyńskiego oraz Jędrzeja Moraczewskiego.

Nie do końca jest mu jednak po drodze z tymi politykami, przez ich lewicowe poglądy. Z tych samych powodów nie został marszałkiem Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku.

Premier

Witos nigdy nie odmawiał Polsce. W trudnym 1920 roku, kiedy wojska bolszewickie parły na Warszawę, w Wierzchosłowicach pojawia się przedstawiciel Józefa Piłsudskiego. W teczce przywozi propozycję objęcia przez Witosa teki Prezesa Rady Ministrów. Wincenty Witos nie odmawia, bo ważą się losy Polski. Kilka dni po nominacji Witos staje na czele Rządu Obrony Narodowej.
Jego wielka zasługą było podniesienie morale społeczeństwa w tym trudnym i przełomowym okresie. Osobiście wizytuje wojska na linii frontu, a jego głównym celem jest zapobieżenie komunistycznej propagandzie oraz mobilizowanie społeczeństwa w walce o młode państwo. Tekę szefa rządu dzierży do września 1921 roku. Po rozłamie w popierającym go Narodowym Zjednoczeniu Ludowym składa dymisję.

Witos jeszcze dwukrotnie staje na czele gabinetu. Nigdy nie pogodził się ze skutkami przewrotu majowego. Po procesie członków opozycyjnego Centrolewu, w 1933 roku Witos wyjeżdża na emigracje do Czechosłowacji.

Wraca w marcu 1939 roku, ranny w wrześniu trafia do szpitala. Po aresztowaniu odmawia kolaboracji z Niemcami. W 1945 nie widzi też możliwości współpracy z bolszewikami. Umiera 31 października 1945.

Wincenty Witos spoczął w Wierzchosławicach. Podczas pogrzebu utworzono kondukt żałobny, który w od 3 do 6 listopada szedł pieszo z Krakowa, po uroczystościach pogrzebowych w Kościele Mariackim, do rodzinnej wioski polityka. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy.

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium