Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 września 2016 r.
15:56

Wszystko dla wojska. Kielecki salon z lubelskimi akcentami (zdjęcia)

PZL-Świdnik wciąż liczy na wygraną, w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Firma oferuje wojskowym nie tylko model AW149, ale i lepiej wyposażonego „Głuszca”. To nie jedyna z nowych propozycji polskiej zbrojeniówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie prezentowane są w Kielcach, w ramach kończącego się dziś Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. To jedna z największych tego typu imprez w Europie, a w tym roku pobiła kolejny rekord. Zgromadziła 609 firm z 30 krajów świata. Na ponad 27 tys. mkw powierzchni wystawienniczej prezentują się firmy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji, Francji, a nawet Chin.

Większość przestrzeni zajmują jednak przedstawiciele krajowego przemysły obronnego.
To w sumie 320 wystawców.

Kto walczy o „Kruka”

Największe stoisko należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która prezentuje m.in. systemy obronne, pojazdy dla wojska oraz sprzęt dla tworzonych właśnie Brygad Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło również lubelskich akcentów.

W Kielcach prezentuje się między innymi producent specjalistycznego obuwia - firma Protektor, oraz Ursus, oferujący lekkie pojazdy terenowe dla wojska.

Podczas tegorocznej edycji MSPO można zobaczyć również 7 śmigłowców. Turcy pokazują model T129 Atak, Amerykanie model Apache, a Francuzi z Airbusa śmigłowiec Tiger. To maszyny szturmowe. Mają walczyć o zamówienie dla polskiej armii w ramach programu „Kruk”. Wartość kontraktu to ok. 9 mld.
W Kielcach pokazano również śmigłowce wielozadaniowe. To AW149, prezentowany przez firmę Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Tuż obok prezentowany jest Black Hawk z Mielca oraz Caracal, francuskiego Airbusa. Właśnie ten model wygrał kontrakt dla polskiej armii.

Jeden to za mało

Przetarg na dostawę 50 maszyn nie doczekał się jeszcze finału. Producent Caracala i polski resort obrony nadal negocjują szczegóły offsetu, jaki ma towarzyszyć wartej 13 mld zł umowie.

- Jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce. Z sygnałów, jakie do nas docierają wynika, że wszystko zacznie się na nowo - oświadczył Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Podczas konferencji zorganizowanej w ramach MSPO, sceptycznie odniósł się również do strategii przyjętej przez resort obrony.

- Założenie polegające na zakupie jednego modelu śmigłowca do wszystkiego jest błędne - ocenił Krystowski.

W ocenie byłego prezesa PZL-Świdnik, wybór jednej platformy dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych daje znacznie mniej korzyści niż postawienie na rodzinę śmigłowców jednego producenta.

- Tymczasem wybraliśmy śmigłowce wielozadaniowe, w cenie dwukrotnie wyższej niż ktokolwiek na świecie - dodał Krystowski. - Nie chcę, żeby to było odebrane jako krytyka MON. To bowiem wina koncepcji, która sobie przyjęła za punkt wyjścia, że 1 śmigłowiec ma zaspokoić potrzeby wielu zróżnicowanych użytkowników.

Rodzina ze Świdnika

Firma proponuje więc jedną, oczywiście własną rodzinę śmigłowców.
- Z serwisem w Świdniku, który jest odpowiedzialny za 70 proc. śmigłowców użytkowanych przez polską armię - przypomniał Krzysztof Krystowski. - Dzisiaj pokazujemy dwa śmigłowce, ale chcielibyśmy więcej. Choćby AW101, który ma parametry najlepszego śmigłowca morskiego świata Jak będzie takie zapotrzebowanie, dostarczymy te maszyny.

Wiceprezes Leonardo Helicopters odniósł się również do aktualnych propozycji dla MON.
- Głuszec to całkowicie polska konstrukcja. Z kolei AW149 powstał z udziałem polskich inżynierów i pracowników PZL-Świdnik. To wielka szansa dla naszego zakładu. Gdyby się okazało że polska armia kupi ten śmigłowiec, to jak wcześniej deklarowaliśmy, byłby on produkowany w PZL zarówno na potrzeby krajowe, jak i na eksport - zapewnił Krystowski.

Nowe „szpony” Głuszca

Podczas MSPO prezentowana jest również wojskowa odmiana popularnego Sokoła z PZL-Świdnik, czyli śmigłowiec W-3PL Głuszec. To wersja w zupełnie nowej konfiguracji.

Powstała we współpracy z Mesko, ITWL oraz izraelską firmą Rafael. Ma być doskonałą bronią przeciwko pojazdom pancernym. Nowy Głuszec może zostać wyposażony w pociski Spike-ER o zasięgu 8 km. Jest również możliwość zamontowania rakiet, rażących cele odległe nawet o 25 km. Obecnie polscy piloci śmigłowców nie dysponują tak nowoczesną bronią.

Przedstawiciele PZL-Świdnik zwracają uwagę, że ewentualne wyposażenie Głuszców w nowe pociski będzie relatywnie tanie i łatwe do przeprowadzenia. W programie można wykorzystać 8 maszyn, którymi już latają polscy wojskowi. Pociski Spike mogą być wykorzystywane do zwalczania czołgów, piechoty oraz innych celów naziemnych. Polskie zakłady Mesko produkują już odmianę też broni o zasiągu do 4 km.

Głuszec mógłby zabrać od 8 do 12 pocisków kierowanych Spike o zasięgu do 8 km. Aktualnie maszyny te dysponują rakietami niekierowanymi o kilkukrotnie mniejszym zasięgu.

Leopard w wersji PL

Jedną z największych nowości na kieleckich targach jest prezentowany po raz pierwszy model czołgu Leopard 2PL. To owoc polskiej modernizacji czołgu Leopard 2A4. Nowy standard ma być docelowo wdrożony na ponad 120 maszynach, służących w polskiej armii.

Leopard po modernizacji będzie nieco cięższy. Jego waga sięgnie 59 ton. Będzie miał również nowe przyrządy celownicze, stabilizację armaty, czy napęd wieży.

Nie zabraknie również skuteczniejszych osłon wieży. Dzięki temu ma być ona bardziej odporna niż ta w Leopardzie 2A5. Program modernizacji Leoparda do wersji 2PL zakłada, że cały proces zakończy się w 2020 roku. Rok później planowane jest unowocześnienie kolejnych 14 maszyn.

Pozostałe informacje

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium