Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 września 2016 r.
15:56

Wszystko dla wojska. Kielecki salon z lubelskimi akcentami (zdjęcia)

PZL-Świdnik wciąż liczy na wygraną, w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Firma oferuje wojskowym nie tylko model AW149, ale i lepiej wyposażonego „Głuszca”. To nie jedyna z nowych propozycji polskiej zbrojeniówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkie prezentowane są w Kielcach, w ramach kończącego się dziś Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. To jedna z największych tego typu imprez w Europie, a w tym roku pobiła kolejny rekord. Zgromadziła 609 firm z 30 krajów świata. Na ponad 27 tys. mkw powierzchni wystawienniczej prezentują się firmy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji, Francji, a nawet Chin.

Większość przestrzeni zajmują jednak przedstawiciele krajowego przemysły obronnego.
To w sumie 320 wystawców.

Kto walczy o „Kruka”

Największe stoisko należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która prezentuje m.in. systemy obronne, pojazdy dla wojska oraz sprzęt dla tworzonych właśnie Brygad Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło również lubelskich akcentów.

W Kielcach prezentuje się między innymi producent specjalistycznego obuwia - firma Protektor, oraz Ursus, oferujący lekkie pojazdy terenowe dla wojska.

Podczas tegorocznej edycji MSPO można zobaczyć również 7 śmigłowców. Turcy pokazują model T129 Atak, Amerykanie model Apache, a Francuzi z Airbusa śmigłowiec Tiger. To maszyny szturmowe. Mają walczyć o zamówienie dla polskiej armii w ramach programu „Kruk”. Wartość kontraktu to ok. 9 mld.
W Kielcach pokazano również śmigłowce wielozadaniowe. To AW149, prezentowany przez firmę Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Tuż obok prezentowany jest Black Hawk z Mielca oraz Caracal, francuskiego Airbusa. Właśnie ten model wygrał kontrakt dla polskiej armii.

Jeden to za mało

Przetarg na dostawę 50 maszyn nie doczekał się jeszcze finału. Producent Caracala i polski resort obrony nadal negocjują szczegóły offsetu, jaki ma towarzyszyć wartej 13 mld zł umowie.

- Jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na śmigłowce. Z sygnałów, jakie do nas docierają wynika, że wszystko zacznie się na nowo - oświadczył Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters.

Podczas konferencji zorganizowanej w ramach MSPO, sceptycznie odniósł się również do strategii przyjętej przez resort obrony.

- Założenie polegające na zakupie jednego modelu śmigłowca do wszystkiego jest błędne - ocenił Krystowski.

W ocenie byłego prezesa PZL-Świdnik, wybór jednej platformy dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych daje znacznie mniej korzyści niż postawienie na rodzinę śmigłowców jednego producenta.

- Tymczasem wybraliśmy śmigłowce wielozadaniowe, w cenie dwukrotnie wyższej niż ktokolwiek na świecie - dodał Krystowski. - Nie chcę, żeby to było odebrane jako krytyka MON. To bowiem wina koncepcji, która sobie przyjęła za punkt wyjścia, że 1 śmigłowiec ma zaspokoić potrzeby wielu zróżnicowanych użytkowników.

Rodzina ze Świdnika

Firma proponuje więc jedną, oczywiście własną rodzinę śmigłowców.
- Z serwisem w Świdniku, który jest odpowiedzialny za 70 proc. śmigłowców użytkowanych przez polską armię - przypomniał Krzysztof Krystowski. - Dzisiaj pokazujemy dwa śmigłowce, ale chcielibyśmy więcej. Choćby AW101, który ma parametry najlepszego śmigłowca morskiego świata Jak będzie takie zapotrzebowanie, dostarczymy te maszyny.

Wiceprezes Leonardo Helicopters odniósł się również do aktualnych propozycji dla MON.
- Głuszec to całkowicie polska konstrukcja. Z kolei AW149 powstał z udziałem polskich inżynierów i pracowników PZL-Świdnik. To wielka szansa dla naszego zakładu. Gdyby się okazało że polska armia kupi ten śmigłowiec, to jak wcześniej deklarowaliśmy, byłby on produkowany w PZL zarówno na potrzeby krajowe, jak i na eksport - zapewnił Krystowski.

Nowe „szpony” Głuszca

Podczas MSPO prezentowana jest również wojskowa odmiana popularnego Sokoła z PZL-Świdnik, czyli śmigłowiec W-3PL Głuszec. To wersja w zupełnie nowej konfiguracji.

Powstała we współpracy z Mesko, ITWL oraz izraelską firmą Rafael. Ma być doskonałą bronią przeciwko pojazdom pancernym. Nowy Głuszec może zostać wyposażony w pociski Spike-ER o zasięgu 8 km. Jest również możliwość zamontowania rakiet, rażących cele odległe nawet o 25 km. Obecnie polscy piloci śmigłowców nie dysponują tak nowoczesną bronią.

Przedstawiciele PZL-Świdnik zwracają uwagę, że ewentualne wyposażenie Głuszców w nowe pociski będzie relatywnie tanie i łatwe do przeprowadzenia. W programie można wykorzystać 8 maszyn, którymi już latają polscy wojskowi. Pociski Spike mogą być wykorzystywane do zwalczania czołgów, piechoty oraz innych celów naziemnych. Polskie zakłady Mesko produkują już odmianę też broni o zasiągu do 4 km.

Głuszec mógłby zabrać od 8 do 12 pocisków kierowanych Spike o zasięgu do 8 km. Aktualnie maszyny te dysponują rakietami niekierowanymi o kilkukrotnie mniejszym zasięgu.

Leopard w wersji PL

Jedną z największych nowości na kieleckich targach jest prezentowany po raz pierwszy model czołgu Leopard 2PL. To owoc polskiej modernizacji czołgu Leopard 2A4. Nowy standard ma być docelowo wdrożony na ponad 120 maszynach, służących w polskiej armii.

Leopard po modernizacji będzie nieco cięższy. Jego waga sięgnie 59 ton. Będzie miał również nowe przyrządy celownicze, stabilizację armaty, czy napęd wieży.

Nie zabraknie również skuteczniejszych osłon wieży. Dzięki temu ma być ona bardziej odporna niż ta w Leopardzie 2A5. Program modernizacji Leoparda do wersji 2PL zakłada, że cały proces zakończy się w 2020 roku. Rok później planowane jest unowocześnienie kolejnych 14 maszyn.

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium