Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 maja 2021 r.
8:27

Leśna Baza pod Lublinem. Trochę natury i dzieci są szczęśliwe

Rozmowa z Marią Artemiuk-Kozicką z Leśnej Bazy NaTurka pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę (23.05.2021) zapraszacie na dzień otwarty w Leśnej Bazie NaTurka. Co to za miejsce?

– Miejsce wśród drzew i zieleni, gdzie prowadzimy edukację przyrodniczą, przygodową, leśną. Miejsce, gdzie zapraszamy dzieci, ich rodziców, na warsztaty, leśne urodziny, a latem na półkolonie. W naturze i bez smartfonów.

• Bezwzględny zakaz używania telefonów?

– Tak. Zielona świetlica to miejsce oddechu. Od miasta, od tego wszystkiego, co nas przytłacza. Po całym dniu, kiedy dzieci są przykute do komputerów, tu wreszcie mogą się wybiegać, pobawić w co tylko chcą. A Kuba Orłowski, czyli Inspektor Bywak, który jest jednym z założycieli Bazy, zabierze na spacer do pobliskiego lasu. Bo porośnięta brzózkami i sosenkami działka w podlubelskiej Turce, gdzie założyliśmy bazę, to naturalne przedłużenie lasu.

• A las jest ważny bo…?

– Bo od września marzy się nam tutaj leśne przedszkole. Prowadzeniem Bazy zarabiamy na podstawowe inwestycje. jak doprowadzenie bieżącej wody czy postawienie budynku. Nie zawsze pogoda pozwala na to, by cały dzień spędzić na zewnątrz. Zwłaszcza zimą. Na razie warunki są bardzo surwiwalowe, ale dzieciom się to podoba. Uczą się tu rzeczy, których nigdy nie nauczą się w szkole. Mamy też kuchnię błotną, „sklepik”, piaskownicę, tor przeszkód. Ale dzieci w grupie na dworze same znakomicie organizują sobie czas, świetnie się dogadują. Wystarczy trochę zieleni i dzieci są szczęśliwe.

• Leśne przedszkola są w Polsce coraz popularniejsze. Choć nie mogą liczyć na rządowe dofinansowanie.

– Tak, zainteresowanie takim rodzajem edukacji jest ogromne. Sama marzę o tym, by moje córki poszły do takiego przedszkola. Stąd ten pomysł, z prostej potrzeby, by dzieci mogły spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Bo nie mają dziś takiego dzieciństwa jakie my mieliśmy – na trzepaku pod blokiem. Nawet z medycznego punktu widzenia syndrom deficytu natury przyczynia się wzrostu zapadalności na wiele chorób, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

• A czym wasza baza różni się od Rezerwatu Dzikich Dzieci, który od kilku lat w wakacje działa na Rusałce w Lublinie?

– Rezerwat w założeniu jest dla dzieci nieco starszych, które mają tam przestrzeń do nieskrępowanej zabawy bez ingerencji dorosłych. U nas podziału na dzieci młodsze i starsze w zasadzie nie ma, a rodzice są równie mile widziani jak dzieci. Bardziej też stawiamy naedukację przyrodniczą, to nasza główna formuła. W planach mamy zajęcia dla rodziców, dla matek.

• Na jakiej zasadzie można do was przyjechać?

– W poniedziałki, środy i piątki od 16 do 19 działa Zielona Świetlica, w której można zostawić dzieciaki pod opieką dwójki doświadczonych pedagogów, by się wybiegały i pooddychały świeżym powietrzem. W weekendy są warsztaty i spacery rodzinne. Można z Inspektorem Bywakiem pójść na spacer do lasu, posłuchać niesamowitych opowieści o zwierzętach, potem upiec na ognisku kiełbaskę, zrobić coś ciekawego z rzeczy znalezionych w lesie. Organizujemy też leśne urodziny, kompletnie inne niż te w salach zabaw. Zapraszamy też szkoły i przedszkola. A wakacje będą półkolonie. Planujemy sześć tygodniowych turnusów. Na wszystko można się zapisywać przez naszego Facebooka.

• Kto stoi za Leśną Bazą NaTurka?

– Oprócz mnie i Kuby Orłowskiego jest jeszcze Beata Wydra i Dominika Serafin, które maja doświadczenie właśnie z rezerwatu Dzikich Dzieci. Współpracujemy też z gronem osób, które będą prowadzić warsztaty, jak Arek Ziętek (teatr) czy Sylwia Lasok (muzyka). Podczas dnia otwartego w najbliższą niedzielę (23 maja) będzie można zobaczyć co tam robimy. Zapraszamy od 10 do 13.

CO TO JEST PRZEDSZKOLE LEŚNE?

Norwegowie mówią: „det fins ikke dĺrlig vćr, bare dĺrlige klćr”, czyli „nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania”. Dzięki temu wychowankowie „leśnych przedszkoli” spędzają całe dnie w przyrodzie. Bez względu na to, czy wieje, pada albo robi się zimno. Nie chodzi tu jednak o budowanie odporności na warunki atmosferyczne, a o budowanie takiej relacji z otaczającym światem, która będzie motywacją, by o ten świat dbać i go chronić. Leśne przedszkole to miejsce gdzie dzieci wychowywane są w zgodzie z naturą i jej cyklicznością. Zdobywają nowe umiejętności i wiedzę w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego.

Może być zlokalizowane w lesie, na łące, na plaży. Każde miejsce, które inspiruje i łączy z naturą jest idealne. Najczęściej za schronienie służą leśnym przedszkolakom zabudowania bliskie naturze, takie jak jurta, tipi, namiot domek z gliny lub barakowóz. Istnieją również takie leśne przedszkola, które nie mają ani swojego terenu, ani prywatnego schronienia – dzieci są przywożone i odbierane na skraju lasu, za ewentualne schronienie w razie ekstremalnych warunków pogodowych służy leśniczówka, pobliska szkoła czy biblioteka. Przewodnikami w leśnych przedszkolach są miłośnicy natury, ludzie, którzy sądzą, że las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium