Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 stycznia 2008 r.
12:11
Edytuj ten wpis

Życie skatera to deska

0 1 A A

Biorą deskorolki i idą do centrum handlowego Plaza Lublin. Czasami kilkunastu, czasami kilkudziesięciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na podziemnym parkingu mają pierwsze w Lublinie zadaszone miejsce, gdzie w zimie mogą jeździć do upadłego


- Wystosowaliśmy prośbę do dyrekcji Plazy o udostępnienie nam części najniższego parkingu, bo w zimie nie mamy gdzie ćwiczyć. I udało się - cieszy się Boniek Falicki ze Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych "Upside”. - Podpisaliśmy porozumienie, stworzyliśmy regulamin, zabezpieczyliśmy ściany, posprzątaliśmy i ustawiliśmy przeszkody.

Po 13

Skaterzy spotykają się tu codziennie. - Tak często, jak czas na to pozwala - mówi Karol Sadowski, gimnazjalista z Lublina. - Jest ekstra. Przyjeżdżają ludzie spoza Lublina: z Lubartowa, Świdnika, Tarnobrzega. Widać, że też im się podoba.
Jednocześnie po torze może jeździć kilka osób. - Umawiamy się, że jedni przychodzą rano, inni po południu. Nie ma żadnego problemu - mówi Jarek Lewczuk, gimnazjalista z Lubartowa.

W piątki, soboty i niedziele mogą szaleć na deskach dopiero od godz. 13 ze względu na większą liczbę klientów. - Za to od poniedziałku do czwartku cały dzień. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Plazie. Mamy w końcu kawałek suchego miejsca dla siebie. Pierwszy raz... - mówi Boniek.

Projektant

Boniek jeździ na desce od 12 lat. Czyli prawie pół życia, bo ma 28 lat. Jest znany w całej Europie. Ma na swoim koncie zrealizowane projekty kilku skateparków. Największy we Wrocławiu - o powierzchni 2200 metrów kw.

- Wrocław szukał ludzi ze środowiska. To ważne przy projektowaniu, żeby organizować ze skaterami konsultacje społeczne. Zawołali 35 skaterów i poprosili o radę, i teraz mają superskatepark - mówi Boniek. Zaprojektował również parki w Legionowie, Aleksandrowie Łódzkim i Bielawie. Na realizację czeka też gotowy projekt w Paśniku. 6 lat temu zrobił też plan na skatepark pod Rotterdamem w Holandii.

- To mała gmina, nie mieli za wiele pieniędzy, ale zrobiliśmy fajny projekt. Później ludzie z innych gmin przyjeżdżali do nas. Architekci byli zadziwieni, a dzieciaki szalały. Było ekstra - śmieje się.


Ludzie z branży

Boniek cieszy się, że w Polsce ta dyscyplina się rozwija. - W ostatnich latach skateparki powstają jak grzyby po deszczu. Szkoda tylko że nie są dobrze skonstruowane. Ale to dlatego że nie są projektowane przez ludzi z branży, ludzi którzy się znają na tym i są związani ze skateboardingiem.

W Lublinie są dwa takie miejsca: na Czechowie i na Czubach na Błoniach. - Ale tam się nie da praktycznie jeździć. Na Błoniach jest fatalnie, tylko 4 przeszkody z 50 istniejących nadają się do użytku. A był to jeden z najdroższych skateparków w Polsce. Kosztował ponad 700 tys. zł trzy lata temu. A wystarczyłoby 500 tys. zł - twierdzi Boniek.

Ważna jest też lokalizacja. Nie może to być miejsce, gdzie jest wielu dresiarzy, chuliganów. - Nie tak jak na Błoniach. Bo ludzie przychodzą jeździć, a nie bić się. Musi być na widoku, ale nie pod blokiem, żeby nie przeszkadzał mieszkańcom. Najlepiej przy chodnikach, przy trasach rowerowych, przy drogach.

Ogromna przestrzeń

Skatepark musi mieć dobrą nawierzchnię. Jeśli jest pod dachem, to może być asfalt z ziarnami. Na dworze asfalt nie spełnia roli, lepszy jest beton, najlepiej szlifowany. - Musi być duża przestrzeń, odpowiednie odległości między przeszkodami, żeby użytkownicy sobie nie przeszkadzali i nie wpadali na siebie. Nie może być tak, że uczestnik się rozgląda, bo może dojść do kolizji. Musi jechać spokojnie i wiedzieć, że jest bezpieczny - wyjaśnia Karol Sadowski.

W Rotterdamie jest np. skatepark na 2 tys. mkw. wybudowany między dwoma pasami ruchu, na pasie zieleni. - Tak jakby u nas na Tysiąclecia go wybudować. To jest raczej nie do pomyślenia. Ale tamten w Rotterdamie jest tak rozmieszczony, że jeszcze się nigdy nie zdarzyło, żeby jakaś deska wyleciała na ulicę - opowiada Boniek.


To nie plac zabaw

- Trzeba wiedzieć, jakie są potrzeby skaterów, jakie triki, jakie kierunki jazdy. To wszystko jest ważne przy budowie skateparku. Jeśli ktoś się bierze do tego spoza branży, to ja mu gratuluję odwagi. Nie ma odpowiedniej wiedzy do tego, a to nie jest plac zabaw, to nie boisko piłkarskie, gdzie się stawia dwie bramki i sprawa załatwiona - tłumaczy Boniek. Tym bardziej że każdy skatepark jest inny, może być wpisany w trójkąt, prostokąt lub być w kształcie litery "L”. - To jest moja pasja, żyję tym. W Polsce jest stosunkowo niewiele osób uprawiających tę dyscyplinę. I mam nadzieję, że mogę się trochę przyczynić swoim doświadczeniem do propagowania tego sportu. Sam nadal się uczę, jeżdżę po różnych krajach i podpatruję ich rozwiązania. Bo na budowie mostów się nie znam, tylko na skateparkach.

Pozostałe informacje

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Podczas prac budowlanych operator koparki natrafił na minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

W poniedziałek o godzinie 20.25 rozpoczęła się sprzedaż karnetów na mecze mistrzów Polski w 2025 roku. Zainteresowanie, zgodnie z przewidywaniami, było ogromne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie i część kibiców wpadło w szał radości, a zdecydowana większość musiała obejść się smakiem

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do estetycznego wykończenia konstrukcji dachowej. To jednak nie oznacza, że każdy produkt nada się do konkretnego rodzaju więźby na dachu. Trzy popularne opcje do wykorzystania to dachówka betonowa, ceramiczna i blachodachówka. Przejrzyj poradnik i dokonaj wyboru!

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma
TEMAT OD CZYTELNIKA

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma

Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły w Warszawie cztery medale MMP

Cztery medale Cementu-Gryfa Chełm i jeden Sokoła Lublin na młodzieżowych mistrzostwach Polski

Dobry występ zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm oraz przedstawicielki Sokoła Lublin podczas Międzynarodowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium