Badania nad indywidualnymi metodami leczenia epilepsji będzie prowadził naukowiec z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wykorzysta do tego larwy rybki danio pręgowany.
– Epilepsja jest częstym zaburzeniem neurologicznym. Charakteryzuje się napadami, które powodują wyraźne upośledzenie neurobiologiczne i behawioralne. Obecnie cierpi na nią około 70 milionów ludzi na całym świecie. Chorzy mają zwykle problemy natury fizycznej, jak siniaki i złamania po napadzie oraz psychicznej, np. lęk i depresja. Niestety, epilepsji nie da się całkowicie wyleczyć i można ją leczyć tylko objawowo – mówi Adrian Bartoszek, który kończy właśnie studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Niebawem zacznie pracę naukową na medycznej uczelni w rodzinnym Lublinie. W Katedrze Patofizjologii kierowanej przez prof. Stanisława Czuczwara, pod okiem dr hab. Emilii Fornal zamierza badać jak na działanie leków przeciwdrgawkowych wpływa kofeina.
– Badania na modelach zwierzęcych wykazały, że kofeina wydaje się mieć wpływ na wszystkie leki przeciwpadaczkowe w pewnym stopniu, a najsilniejszy efekt zaobserwowano w przypadku topiramatu. Zależność między kofeiną, napadami padaczkowymi i lekami przeciwpadaczkowymi jest złożona i wciąż nie do końca poznana – tłumaczy Adrian Bartoszek.
Młody naukowiec chce opracować nowe, indywidualne metody leczenia padaczki. – I być może zniwelować szkodliwe działanie kofeiny w terapii – dodaje.
Badania będzie prowadzić na larwach dania pręgowanego. To coraz popularniejszy w laboratoriach badawczych gatunek ryby.
– Jest teraz spory boom na ryby. Są one tańsze od innych zwierząt i o wiele łatwiej dostępne. A wyniki takich badań dobrze przekładają się na dalsze badania kliniczne – wyjaśnia naukowiec.
Adrian Bartoszek na swój projekt dostał właśnie 220 tys. zł z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najwyższa możliwa kwota, jaką można było dostać na badania w rządowym programie Diamentowy Grant.
Wśród laureatów znalazł się też Michał Nowakowski z KUL. Student filologii polskiej na projekt „Świat wartości staropolskich poradników dyplomatycznych w kontekście wczesnonowożytnej europejskiej refleksji o dyplomacji” otrzymał ponad 149 tys. zł.