Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 maja 2016 r.
19:31

Matura 2016 polski: Odpowiedzi, arkusze CKE Tutaj sprawdzisz

Autor: Zdjęcie autora ask

Matura 2016 polski- odpowiedzi i arkusze na naszej stronie. Ponad 20 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na Lubelszczyźnie rozpoczyna w środę egzamin dojrzałości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Matura 2016: angielski - tutaj sprawdzisz odpowiedzi i arkusze

Aktualizacja 11:45. Znamy tematy Matury 2016

Czy warto kochać pomimo cierpienia? - taki temat trzeba było poruszyć w oparciu o IV część Dziadów Adama Mickiewicza. Do wyboru był także temat dotyczący wiersza Zbigniewa Herbera "Dałem słowo". Uczniowie musieli zanalizować fragment "Lalki" Bolesława Prusa w którym Rzecki dostaje list zaadresowany do Wokulskiego.

Tekst do analizy dotyczył również "pisania w internecie". Chodził o stosowanie polskich znaków i interpunkncji. Jak internetowe pisanie wpływa na nasz język.

– Do matury uczyłyśmy się do ostatniej chwili. W długi weekend chyba najbardziej intensywnie – przyznaje Ania, absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego im. Zamoyskiego w Lublinie. – Najbardziej boję się matury ustnej z języka obcego.

– Biologia i chemia są dla mnie najważniejsze. Od nich wszystko zależy: studia i przyszłość – dodaje Katarzyna, absolwentka Zamoya i przyszła studentka medycyny.

>> Sprawdź także: Matura 2016: Polski, odpowiedzi i arkusze CKE - POBIERZ poziom podstawowy i rozszerzony

 

Matura 2016 - polski podstawowy i rozszerzony

Na pisemnej maturze z języka polskiego maturzyści obstawiają „Pana Tadeusza”, który ma podobno największe szanse na pojawienie się na egzaminie. Ponieważ obchodzimy rok Sienkiewicza i jego dzieła uważane są za pewnik. Wśród innych autorów lektur, na podstawie których napisać trzeba będzie wypracowanie pada też Zofia Nałkowska, Stanisław Wyspiański, Fiodor Dostojewski, Bolesław Prus, Stefan Żeromski i Władysław Reymont.

– Giełda tematów oczywiście istnieje, ale nie specjalnie wierzę w to, że coś z przecieków pojawi się na maturze. Lepiej wykuć wszystko. Chociaż matury z polskiego niespecjalnie się boję. Znacznie bardziej obawiam się matematyki. Niewiele z niej rozumiem – przyznaje inny uczeń II LO.

Matura pisemna z polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się w środę o godz. 9. O 14.00 do egzaminu przystąpią uczniowie zdający na poziomie rozszerzonym. W czwartek egzamin z matematyki, a 6 maja z języka angielskiego. Po 9 maja rozpoczną się egzaminy ustne, które potrwają aż do 24 maja.

>> Arkusze i odpowiedzi maturalne: Matura 2015 POLSKI ARKUSZE i ODPOWIEDZI. Lalka na egzaminie

O czym warto pamiętać

Co niezwykle ważne maturzyści muszą wziąć ze sobą dowód osobisty i długopis lub pióro obowiązkowo z czarnym tuszem. W zależności od przedmiotu będą mogli skorzystać z dodatkowych akcesoriów. Na egzaminie z fizyki, chemii i biologii mogą używać linijki oraz kalkulatora wykonującego jedynie proste działania matematyczne jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, obliczania procentów i pierwiastków kwadratowych. Kalkulator jest dopuszczony także na maturze z informatyki i wos.

Na matematykę dodatkowo można wziąć cyrkiel, a na geografię i historię – lupę. Na sprawdzianie z historii muzyki dopuszczalny jest odtwarzacz CD ze słuchawkami i zapasowe baterie. Na egzaminach z języków obcych maturzyści będą mogli korzystać ze słowników. Nie mogą jednak przynieść własnych pomocy naukowych. Słowniki dadzą im nauczyciele.

>> Zobacz także: Testy maturalne. Aplikacja, która podbija internet

Matura polski - odpowiedzi, arkusze CKE, przecieki

Jak co roku przed maturą, w internecie pojawia się wiele stron i wpisów na forach od osób oferujących przecieki, arkusze, pytania a nawet odpowiedzi.

Warto w takich przypadkach zachować szczególną ostrożność, by nie dać się zwieść oszustom, którzy na maturze chcą zarobić. Oferując nam klucze odpowiedzi, arkusze i pytania próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Takie przypadki warto zgłaszać policji.

Odpowiedzi, arkusze CKE z matury 2016 będziemy publikować na naszej stronie internetowej już po egzaminie. Warto do nas zaglądać na bieżąco. Powodzenia na maturze, najpierw z polskiego, później z matematyki i angielskiego!

Odpowiedzi i arkusze:

Matura język polski (podstawowy) - Matura 2016 Polski (ARKUSZ)

Matura matematyka: arkusze i odpowiedzi

Sonda: Jaka lektura pojawi się według Ciebie na maturze z polskiego?

Liczba głosów: 3220
31.37%
Dziady
24.91%
Pan Tadeusz
14.04%
Lalka
13.39%
Wesele
6.65%
Inna
4.13%
Chłopi
2.52%
Ogniem i Mieczem
2.33%
Kordian
0.68%
Szewcy

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium