Absolwenci szkół średnich z powiatu kraśnickiego najlepiej w całym województwie poradzili sobie z maturą z obowiązkowego pisemnego języka polskiego oraz dodatkową biologią. Dodatkowy język polski i chemia – w tych przedmiotach bezkonkurencyjni okazali się mieszkańcy powiatu łukowskiego. Sprawdziliśmy, jak zdawano maturę w poszczególnych powiatach województwa lubelskiego
Uczniowie z powiatu kraśnickiego okazali się bezkonkurencyjni w obowiązkowym pisemnym egzaminie z języka polskiego. Średnio otrzymali z niego 59 proc. Doskonale poszło też absolwentom szkół średnich z powiatu świdnickiego – 57 i miasta Zamość – 56 proc. Najsłabiej ocenieni zostali uczniowie z powiatu łęczyńskiego – 35 proc. i chełmskiego – 34 proc.
Obowiązkowa matematyka okazała się piętą achillesową uczniów z powiatu chełmskiego – 37 proc. i łęczyńskiego – 41 proc. Dumni mogą być za to mieszkańcy powiatu biłgorajskiego – 60 proc., świdnickiego i miasta Biała Podlaska – 61 proc., puławskiego i radzyńskiego – po 62 proc., łukowskiego – 65 proc. Najlepsze noty otrzymywali uczniowie z Lublina – średnio 65 proc.
Najlepszą znajomością języka angielskiego wykazali się uczniowie Lublina – 77 proc. oraz powiatów hrubieszowskiego i świdnickiego – 73 proc. Najsłabiej z tą częścią egzaminu poradzono sobie w powiatach chełmskim (56 proc.), lubelskim (55 proc.) i łęczyńskim (54 proc.)
Wśród przedmiotów dodatkowych z językiem polskim najlepiej poradzili sobie uczniowie z powiatu łukowskiego (67 proc.), lubartowskiego (65 proc.), janowskiego (62 proc.) i kraśnickiego (60 proc.). Niezadowoleni mogą być maturzyści z tomaszowskiego (44 proc.), lubelskiego (43 proc.), puławskiego (41 proc.) , hrubieszowskiego (38 proc.) i chełmskiego (33 proc.).
W dodatkowej matematyce najsłabiej poszło uczniom z powiatu łęczyńskiego (12 proc.), zamojskiego (19 proc.) i bialskiego (21 proc.). Najlepsze efekty osiągnięto w Zamościu (49 proc.) oraz powiatach: świdnickim (48 proc.) i łukowskim (46 proc.).
Biologia najlepiej wypadła w powiecie kraśnickim i w Lublinie – 40 proc., a najsłabiej w powiecie zamojskim – 12 proc.
Chemia to mocna strona mieszkańców pow. łukowskiego, Chełma i Lublina – ich mieszkańcy zdawali maturę średnio na 50 proc. Najgorzej egzamin wypadł w pow. chełmskim i Łęczyńskim – po 13 proc. oraz w pow. opolskim – 12 proc.
Uczniowie powiatu hrubieszowskiego bezkonkurencyjni okazali się też podczas zdawania matury z fizyki. Zdobyli średnio 56 proc. Dla porównania najgorszy wynik osiągnięto w powiecie Łęczyńskim – 15 proc.
Z wyniku matury z geografii zadowoleni nie są na pewno mieszkańcy powiatów chełmskiego (18 proc.) oraz lubelskiego i opolskiego (po 17 proc.). Świętować mogą natomiast w mieszkańcy łukowskiego (37 proc.) i hrubieszowskiego (38 proc.)
Lublin ze średnio 42 proc. i powiat kraśnicki (41 proc.) to miejsca, gdzie najlepiej na Lubelszczyźnie zdawano egzamin z historii. Najsłabiej wypadł on w pow. janowskim (14 proc.) i Łęczyńskim (12 proc.)
Informatyka to mocna strona absolwentów szkół średnich powiatu ryckiego (53 proc.), a najsłabsza – krasnostawskiego (11 proc.).
Najtrudniejszy w skali całego kraju egzamin maturalny z wiedzy o społeczeństwie najlepiej zdawano w powiecie radzyńskim (41 proc.), a najsłabiej w hrubieszowskim (5 proc.).