Tradycyjnie już najwyższe wyniki matur otrzymują absolwenci ogólniaków. W tym roku, po raz pierwszy swoją wiedzę sprawdzali też uczniowie szkół branżowych i to im egzamin poszedł najgorzej. A jak zdawano w poszczególnych powiatach lubelskiego?
Żeby zdać egzamin dojrzałości trzeba było otrzymać co najmniej 30 proc. z przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (najczęściej wybierano język angielski).
Obowiązkowe było też przystąpienie do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku limit punktowy jednak nie obowiązywał. Żeby zaliczyć wystarczyło tylko „podpisać arkusz”.
W związku z wcześniejszymi ograniczeniami pandemicznymi i zdalną nauką nie było obowiązkowego egzaminu ustnego. Przystępować mogli do niej tylko chętni, którym wynik był potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym.
Matura 2022 - wyniki
Matura inna niż dotychczas
W tym roku po raz pierwszy matury pisali absolwenci branżowej szkoły II stopnia. Czego można było się spodziewać to właśnie im egzamin poszedł najgorzej. Co roku widać olbrzymie dysproporcje w wynikach widać między absolwentami ogólniakami i technikami. Tak było i tym razem.
Uczniowie liceów zdali egzamin z języka polskiego (to wyniki z egzaminu obowiązkowego) na 57 proc., matematykę na 63 proc., a jęz. angielski na 79 proc.
W technikach za zmagania z jęz. polskim otrzymano średnio 46 proc., z matematyką 48 proc., a z jęz. angielskiego – 64 proc.
W szkołach branżowych na zaświadczeniach o wynikach matury z polskiego widzieli średnio 32 proc., z matematyki 24 proc., a z angielskiego 38 proc. Przekłada się to na zdawalność.
W całej Polsce maturę zaliczyło 78,2 proc. zdających. Wśród absolwentów ogólniaków odsetek ten wynosi 84 proc., w technikach 69,2 proc., a w branżówkach 20,5 proc.
Prawo do egzaminu poprawkowego uzyskało 11,4 proc. absolwentów techników; 22 proc. absolwentów techników i 33,6 proc. absolwentów szkół branżowych. Matury nie zdało 4,6 proc. próbujących tego licealistów; 8,8 uczniów techników i aż 45,9 proc. uczniów branżówek.
Matura 2022 wyniki z województwa lubelskiego
Duże miasta górą. To także nic nowego, że najlepsze wyniki maturalne otrzymali uczniowie uczący się w największych miastach.
Lublin może pochwalić się zdawalnością na poziomie 83 proc. Średni wynik z podstawy z języka polskiego to 59 proc., z języka angielskiego to 79 proc., a z matematyki – 61 proc. Wśród egzaminacyjnych rozszerzeń najgorzej wypadł wos – 41 proc., a najlepiej biologia – 47 proc.
Zdawalność w Zamościu to 75 proc. Z przedmiotów obowiązkowych uczniowie otrzymywali średnio: język polski – 51 proc., język angielski – 71 proc., matematyka – 57 proc. Najtrudniejszym rozszerzeniem okazał się wos (30 proc.), a najłatwiejszym historia (44 proc.).
Biała Podlaska odnotowało 80-procentową zdawalność matur. 56 proc. to średni wynik z obowiązkowego polskiego, 75 proc. z angielskiego, a 59 proc. z matematyki. Wśród najczęściej wybieranych rozszerzeń uczniowie najlepiej radzili sobie z biologią (46 proc.) i fizyką (43 proc.), a najgorzej z wos (28 proc.).
Tegoroczni maturzyści z Chełma odnotowali zdawalność na 75 proc. Język polski na poziomie podstawowym zdawano średnio na 48 proc., język angielski na 71 proc., a matematykę na 56 proc. Najlepiej wypadł egzamin rozszerzony z biologii (46 proc.), a najsłabiej z historii (31 proc.)
Matura 2022. Wyniki w powiatach województwa lubelskiego
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała wyniki maturalne w poszczególnych powiatach.
Powiat bialski chwali się zdawalnością na poziomie 75 proc. Średnie wyniki z podstaw to: 50 proc. z języka polskiego, 66 proc. z języka angielskiego i 52 proc. z matematyki. Najgorzej wypadło rozszerzenie z fizyki (18 proc.) i wos (21 proc.), a najlepiej z informatyki (45 proc.).
Powiat biłgorajski odnotował zdawalność na poziomie 81 proc. Język polski podstawowy uczniowie zaliczyli tam średnio na 54 proc., język angielski na 74 proc., a matematyka na 60 proc. Powody do zadowolenia mają zdający rozszerzenia z biologii i informatyki, bo napisali je średnio na 50 proc. Najsłabiej w powiecie poszedł wos – średnio 26 proc.
57 proc. to średnia zdawalność w powiecie chełmskim. Język polski podstawowy zaliczano średnio na 41 proc., język angielski na 68 proc., a matematyka na 39 proc. W statystykach przygotowanych przez OKE w rozszerzeniach, które śledzimy tylko dwie liczby – biologia na 31 proc. i geografia na 37 proc.
Absolwenci szkół ponadpodstawowych z powiatu hrubieszowskiego odnotowali zdawalność na poziomie 70 proc. Zdający podstawę z języka polskiego otrzymywali średnio 44 proc. Z języka angielskiego to 70 proc., a z matematyki – 55 proc. Zdający rozszerzenia z wos cieszą się, że nie było progu zdawalności, bo napisali średnio tylko na 15 proc. Gdyby podobnie jak w przypadku egzaminów obowiązkowych konieczne byłoby zdobycie minimum 30 procent problemy mieliby też zdający informatykę (27 proc.) i historię (19 proc.). W powiecie najlepiej poszła fizyka – 47 proc.
W powiecie janowskim zdawalność to 65 proc. Przedmioty obowiązkowe zaliczano średnio na: 50 proc. (język polski), 66 proc (język angielski) i 49 proc. (matematyka). Najlepiej w powiecie zdawano rozszerzenia z geografii – 37 proc., najsłabiej z fizyki. Maturzyści zdobywali z niej średnio 18 proc.
Powiat kraśnicki odnotował zdawalność na poziomie 73 proc. Język polski podstawowy zdawano na średnio 54 proc., język angielski na 71 proc., a matematykę na 54 proc. Chwalić mogą się zdający rozszerzenia z biologii, bo ich średni wynik to 50 proc. Podobnie jak w wielu powiatach najgorzej wypadł wos – 23 proc.
Zdawalność 76 proc. to wynik powiatu krasnostawskiego. Język polski na poziomie podstawowym maturzyści zaliczali średnio na 52 proc. Lepiej wypadł język angielski (68 proc.) i matematyka (55 proc.). Średnio na 42 proc. rozszerzenia pisali maturzyści, którzy postawili na rozszerzoną geografię. Najniższy wynik otrzymywali zdający wos - 27 proc.
Powiat łęczyński w tym roku ze zdawalnością na poziomie 60 proc. Maturzyści otrzymywali 41 proc. z języka polskiego, 64 proc. z języka angielskiego i 48 proc. z matematyki. W tabeli opublikowanej przez OKE znajdują się tylko cztery rozszerzenia: biologia (32 proc.), fizyka (18 proc.), geografia (29 proc.) i historia (22 proc.).
W powiecie lubartowskim zdawalność na poziomie 84 proc. Język polski na podstawowym poziomie to średnio 53 proc. Język angielski - 76 proc. Matematyka – 64 proc. Najsłabiej wśród rozszerzeń wypadł egzamin z chemii (25 proc.) oraz fizyki i informatyki (po 27 proc.). Najlepiej biologia (45 proc.).
Powiat lubelski w tym roku ma zdawalność maturalną na poziomie 43 proc. Z egzaminów obowiązkowych absolwenci otrzymali: język polski – 37 proc., język angielski – 55 proc., matematyka – 37 proc. Mówiąc o rozszerzeniach można skomentować je jednym słowem: kiepsko. Najgorzej było z fizyki (12 proc.). Najlepiej z historii (37 proc.). Pozostałe wyniki w granicach 25-22 proc.
Aż 85 procentową zdawalnością mogą się poszczycić tegoroczni maturzyści z powiatu łukowskiego. Język polski zaliczali średnio na 58 proc., język angielski na 74 proc., a matematykę na 63 proc. Gratulować można zdającym rozszerzenia z geografii (50 proc.) i fizyki (49 proc.). Porażka to wos (16 proc.)
Powiat opolski odnotował 62-procentową zdawalność. Egzamin obowiązkowy z polskiego przyniósł średni wynik 46 proc. Język angielski – 62 proc., a matematyka – 46 proc. Co z rozszerzeniami? Chemia to zaledwie 16 proc. Sukcesem jest geografia ale średni wynik w powiecie to zaledwie 34 proc.
Maturzyści z powiatu parczewskiego mają 72-procentową zdawalność. Język polski napisali na 55 proc, angielski na 72 proc., a matematykę na 50 proc.. Gratulujemy zdającym rozszerzenie z biologii, którzy dostali średnio 46 proc. Najsłabiej wypadł wos – 10 proc.
W powiecie puławskim zdawalność na 80 pro. Język polski na poziomie podstawowym ze średnim wynikiem 52 proc., język angielski na 73 proc., a matematyka na 59 proc. Najgorzej wypadło rozszerzenie z chemii (27 proc.), a najlepiej z geografii – ale to i tak zaledwie 39 proc.
73-procentowa zdawalność w powiecie radzyńskim. Język polski zaliczano średnio na 46 proc., język angielski na 70 proc., a matematykę na 57 proc. Gratulujemy zdającym rozszerzenie z historii. Ich średni wynik to 43 proc. W tym powiecie najsłabiej wypadł wos – 19 proc.
Powiat rycki odnotował zdawalność na poziomie 67 proc. Język polski maturzyści pisali na 43 proc. język angielski na 69 proc., a matematykę na 54 proc. Ponownie najsłabiej wypadli uczniowie wykazujący się na rozszerzeniach znajomością wos – 13 proc. Niewiele lepiej, bo 14 proc. otrzymywali zmagający się z zagadnieniami z chemii. Najlepiej wypadła fizyka.
W powiecie świdnickim zdawalność to 69 proc. Tylko 47 proc. to średni wynik z obowiązkowej matury z polskiego, 79 proc. z angielskiego i 55 proc. z matematyki. Aż 45 proc. to średni wynik z rozszerzeń z biologii i historii. Najsłabiej wypadły: fizyka (25 proc.) i chemia (29 proc.).
W powiecie tomaszowski maturę zdało 64 proc. maturzystów. Z języka polskiego otrzymali średnio 47 proc. punktów, z języka angielskiego – 65 proc., a z matematyki - 51. I znów niezadowolenie na twarzach zdających wos (średnio 18 proc.). Uśmiechy natomiast u zdających biologię (35 proc.).
Powiat włodawski ze zdawalnością na poziomie 80 proc. Język polski podstawowy to średni wynik 49 proc. Język angielski - 74 proc., a matematyka – 56 proc. Maturzyści z powiatu najlepiej poradzili sobie z rozszerzeniem z geografii (36 proc.), a najsłabiej z chemii otrzymując średnio zaledwie 12 proc.
W powiecie zamojskim zdawalność 76-procentowa. 51 proc. to średni wynik z obowiązkowego egzaminu z języka polskiego, 70 proc. z angielskiego i 55 proc. z matematyki. Geografię zaliczano średnio na 49 proc., a historia na 48 proc. Najsłabiej wypadła biologia – 26 proc.
Egzamin w liczbach
Podczas majowego egzaminu korzystano z 368 różnego rodzaju arkuszy do 24 przedmiotów oraz 60 różnego rodzaju płyt do egzaminów z języków, informatyki i historii muzyki.
Łącznie do matury przystąpiło 268 257 osób, z czego 164 276 w ogólniakach, 103 595 w technikach i 386 w szkołach branżowych.
Polską maturę zdawało 34 obywateli Ukrainy (w woj. lubelskim nie było ani jednego).
Egzaminowi przyglądało się w całym kraju 1604 obserwatorów.
Zdający rozwiązywali zadania w ponad 1719 600 arkuszach sprawdzanych przez 22832 egzaminatorach pracujących w 1263 zespołach i 586 ośrodkach.
Przeprowadzono 1391 egzaminów ustnych.
987 osoby ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 proc. Aż 5017 maturzystów dostało od 90 do 100 proc. wszystkich egzaminów dodatkowych, a 95 zarówno z obowiązkowych, jak i dodatkowych.
Unieważniono 244 matur (w tamtym roku 291, w poprzednim 345). Powody to m.in. zauważone na egzaminie niesamodzielne rozwiązywanie zadań (8), wniesienie lub korzystanie z telefonu (48). Wśród innych przypadków najczęstsze to naruszenie przepisów (78), stwierdzona przez egzaminatora niesamodzielność pracy (103).
Matura 2022. Egzamin poprawkowy
Egzamin poprawkowy w sierpniu 2022 r. Osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mają czas tylko do 12 lipca na złożenie pisemnego oświadczenia o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu (do dyrektora macierzystej szkoły lub dyrektora OKE – tam, gdzie składana była deklaracja).
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego poznamy 9 września.
Przygotowując informacje z egzaminacyjnych rozszerzeń braliśmy pod uwagę egzamin z: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, informatyki i wos.