Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 maja 2020 r.
6:26

Miała być ucieczka przed marazmem w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Co wyszło z obietnic?

6 3 A A
Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne
Dziś w LPNT w procesie inkubacji jest 21 spółek. Dla porównania, w styczniu 2019 roku było ich 18. Z kolei najemców komercyjnych jest 82, przy czym 71 prowadzi pod adresem przy Dobrzańskiego jedynie tzw. biura wirtualne (fot. Maciej Kaczanowski)

– Mamy pomysły na to, żeby ten park żył – zapowiadały przed rokiem władze Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Jak ustaliliśmy, jeden z nich to wynajęcie pomieszczeń w budynku… Zarządowi Dróg Wojewódzkich. – To mija się z ideą tego miejsca – komentują związani z LPNT przedsiębiorcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że w LPNT nie dzieje się dobrze, pisaliśmy już rok temu. Część działających tam przedsiębiorców, prowadzących tzw. startupy, skarżyła się na brak woli współpracy ze strony nowych władz spółki. Po naszej publikacji prezes Marcin Wieczorek i członek zarządu Paweł Bryda (w ubiegłym tygodniu zrezygnował z tej funkcji, tłumacząc to względami osobistymi) zaprzeczali tym zarzutom. Zapowiadali też, że niebawem przedstawią swoje plany na to miejsce.

– Mamy pomysły na to, aby ten park w końcu żył. Tu jest ponad 10 tys. mkw., ale w części budynku jest pustynia. Chcemy zmienić ten marazm – mówił wówczas Bryda.

Jednym z pomysłów było utworzenie w niewykorzystywanych powierzchniach LPNT Centrum Nauki wzorowanego na warszawskim „Koperniku”. Według zapowiedzi, miało ono powstać w iście ekspresowym tempie, do końca ubiegłego roku. Inwestycja okazała się jednak wcale nie taka prosta do realizacji i na jej powstanie trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej pół roku. Niedawno rozpoczęły się prace związane z montażem wystaw adresowanych do dzieci i młodzieży.

Drogowcy w laboratoriach?

W ostatnich dniach wśród pracowników parku rozniosła się wieść, że w budynku miałby znaleźć siedzibę Zarząd Dróg Wojewódzkich, który obecnie mieści się przy ul. Turystycznej. W tej sytuacji spółce, w której większościowym udziałowcem jest samorząd województwa, za wynajem płaciłaby instytucja… podległa temu samemu samorządowi.

– To nietypowy sposób na poprawę stanu finansowego spółki. Zwłaszcza, że urząd ma przenieść się do części, w której znajdowały się laboratoria i gdzie obowiązywały jedne z najwyższych stawek – mówi jeden z naszych rozmówców.

Informacje o bliskich finalizacji rozmowach między LPNT a ZDW potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

Prezes parku z pytaniami w tej sprawie odsyła nas do Urzędu Marszałkowskiego.

– Na ten moment nie możemy udzielić odpowiedzi na to pytanie z uwagi na prowadzone negocjacje z dużym potencjalnym kontrahentem – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Naturalna rotacja

– Park miał mieć swoją misję. Jednym z głównych zadań było wspieranie startupów, ale obecny zarząd wydaje się nie odnajdować w tej materii. Takich firm jest tam coraz mniej. Owszem, cześć z nich upada. Ale wiele z tych, które się utrzymują, szuka dla siebie bardziej przyjaznego miejsca. A park zaczyna wracać do schematu, w którym zajmował się głównie wynajmem powierzchni – mówi nam jeden z działających w LPNT przedsiębiorców. Chce pozostać anonimowy.

Urząd Marszałkowski zaprzecza, by w parku ubywało startupów.

– LPNT prowadzi Inkubator Technologiczny, którego zasadą jest, że firmy mogą przebywać w nim maksymalnie 2 lata. Po tym okresie przechodzą na wynajem komercyjny. Następuje więc naturalna rotacja – tłumaczy rzecznik Małecki.

Prorektor nie komentuje

Być może stąd się biorą takie sygnały.

– Nie dotarły do mnie żadne skargi ze strony działających w parku przedsiębiorców – zapewnia prezes Marcin Wieczorek. – Wspieramy startupy, wiele z nich w naszych laboratoriach robi innowacyjne projekty. Zasady współpracy są bardzo jasno określone i w dwuletnim okresie inkubacji spółki dostają bardzo korzystne stawki najmu. Są jednak zaszłości z ubiegłych lat, które są przez nas prostowane. Niektóre z firm po dwóch latach powinny przejść na stawki komercyjne. Być może stąd takie sygnały.

LPNT jest własnością samorządu województwa w prawie 97 proc. Pozostałe 3 proc. akcji należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. Będący przedstawicielem uczelni w radzie nadzorczej spółki prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Zbigniew Grądzki nie chciał wczoraj rozmawiać o sytuacji w parku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad.

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Do godz. 6 odnotowano kilkanaście wykroczeń
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Do godz. 6 odnotowano kilkanaście wykroczeń

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szef PKW: Pracownicy zgodnie twierdzą, że nie pamiętają tak spokojnych wyborów.

Melanż na dachu
foto
galeria

Melanż na dachu

Weekend w Lublinie nie musi być nudny. Zobaczcie, co się działo na Nocy Kultury w Przystań na dachu. Najbardziej imprezowy dach w Lublinie nie zwalnia tempa. Tak się bawi Lublin!

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium