Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2024 r.
19:21

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie: My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my!

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

W poniedziałek w Lublinie rozpoczęły się VI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczyste otwarcie odbyło sie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

- Holokaust jest to największe ludobójstwo dokonane przez Niemców na ludności żydowskiej. Dotychczas nie mieliśmy do czynienia aż z takim ogromem zbrodni dokonanym tak naprawdę z nienawiści. Holokaust dokonał się przede wszystkim tutaj na ziemiach Polskich, tutaj została zapoczątkowana, a także zakończona akcja masowego wyniszczania Żydów - mówiła prof. Sabina Bober, koordynator upamiętnień miejsc martyrologii w Urzędzie Marszałkowskim. I dodała: - Podczas Akcji Reinhardt zostało wymordowanych ok. 2 mln Żydów. Nie ma dokładnych danych ilu z nich przeżyło. Przykładem jest 1944 rok, gdy na terenie Lublina zgromadzili się uratowani Żydzi, to na 300 Żydów było tylko 15 z Lublina. Według danych zakładamy, że uratował się co dziesiąty Żyd. Były miejscowości z Lubelszczyzny, z których nikt nie przeżył - podsumowała prof. Bober.

Podczas wydarzenia zebrani goście oraz młodzież mogli wysłuchać wykładu marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego pt. "Obecność Żydów na ziemiach polskich".

- Musimy pamiętać, że kiedyś wydarzyła sie straszna zbrodnia, tu na ziemiach polskich będących pod okupacją niemiecką. Na tych ziemiach ktoś postanowił zgładzić ileś milionów istnień ludzkich, tylko dla tego, że byli Żydami z pochodzenia. Byli oni obywatelami Polski, a także Europy. Zgładzono ich w imię opętańczej ideologii, którą stworzyło państwo niemieckie, wtedy mówiło sie nazistowskie. Dlatego trzeba o tym pamiętać oraz mówić, bo historia jest bardzo ulotna - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Gościem specjalnym Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, był świadek historii, stuletnia Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna" - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która po niemal osiemdziesięciu latach opowiedziała młodzieży o wydarzeniach z tamtych lat.

- Młodzież powinna pamiętać. To jej obowiązek. To były wydarzenia bardzo bolesne, wielu ludzi zginęło. Trzeba o tym mówić, zwłaszcza w szkołach - przypominać. Moje pokolenie nie znało słowa Holokaust. My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my. Różniła nas religia, tożsamość, kultura, ale żyliśmy razem- współpracowaliśmy ze sobą. Dla nas było szokiem to, co się stało. Mam sto lat i trzy miesiące, mam trudności w wypowiadaniu, bo moje przejścia były bardzo bolesne, straciłam czterech braci, dziadka, ojciec był więźniem Majdanka. Ja byłam żołnierzem Armii Krajowej, potem WiN, także wiele w życiu przeszłam. Przypominajmy więc i dążmy, by z powrotem była więź . Żebyśmy zgodnie żyli tak jak kiedyś było - Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna".

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie odbywały się równolegle w wielu częściach naszego województwa. Towarzyszyły im wystawy okolicznościowe i wykłady organizowane przez szkoły m.im. w Lublinie, Kraśniku, Świdniku czy Zamościu. Obchody zakończą się 27 stycznia w Chełmie, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu pamięci przy ul. Kopernika 1. Tam tez zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w efektowny sposób pokonał SKK Polonia Warszawa

Przedświąteczny cel został zrealizowany w 100 procentach. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka miały nie popsuć sobie atmosfery na święta Bożego Narodzenia i wykonały zadanie nawet z nawiązką. Bo aż tak gładkiego zwycięstwa chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin pokonali Trefla Gdańsk 3:0

Bogdanka LUK Lublin szybko załatwiła sprawę w Gdańsku

W spotkaniu 17. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:0. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

Chciał szybko zarobić, a został „zrobiony na kryptowalutę”

80 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu lubartowskiego, bo chciał szybko i łatwo zarobić na kryptowalucie. W efekcie stracił pokaźną sumkę. Gdyby nie interwencja rodziny, to mogło być więcej.

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Piesi poszkodowani, bo nie mieli odblasków

Tylko w sobotę na terenie powiatu bialskiego doszło do dwóch wypadków na drogach z udziałem pieszych. Policja apeluje i przypomina, że noszenie odblasków może uratować życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty