Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

20 marca 2022 r.
17:00

Mieszkańcy chcą wiedzieć. Planują zakład przetwarzania odpadów niedaleko Lublina

W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób.
W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób. (fot. Maciej Kaczanowski)

Psich kup ani śmieci z sortowni nie będzie. Do zakładu przetwarzania odpadów, który miałby powstać w Leonowie koło Lublina mogą być przyjmowane m.in. trawa, liście, gałęzie, a także osady ściekowe. Część pytań mieszkańców gminy Niemce, które padły na piątkowym spotkaniu z inwestorem pozostała jednak bez odpowiedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać państwa wątpliwości – akcentowała na wstępie piątkowego spotkania z mieszkańcami w bibliotece w Niemcach Hanna Marliere, prezes spółki Green Management Group. To firma z Wielkopolski, która jest zainteresowania budową kompostowni i biogazowi w Leonowie. Marliere przedstawiła informacje o firmie, na czele której stoi (zajmuje się m.in. doradztwem środowiskowym, pozyskiwaniem dofinansowań jak też oceną oddziaływań przedsięwzięć na środowisko). Opowiedziała też o inwestycjach realizowanych przez firmę: parkach recyklingu.

– Chcemy stać się producentem najwyższej jakości podłoży organicznych – nakreśliła plany firmy Hanna Marliere.

Miałby być one produkowane także w Leonowie, gdzie firma planuje wybudować zakład przetwarzania odpadów. Inwestycja jest na początkowym etapie, co na spotkaniu kilka razy padało z ust przedstawicieli firmy.

– Nas absolutnie nie interesuje robienie śmieci ze śmieci ani składowanie odpadów – przekonywała prezeska, dodając, że dla jej firmy „najważniejszym produktem nie jest prąd, tylko ferment”. Do zakładu miałby trafiać m.in. trawa, gałęzie i liście. Mogą to być także osady ściekowe. – Odchody zwierzęce nie nadają się do takiej produkcji – Hanna Marliere odpowiedziała na pytanie, które padło z sali.

Inwestycja miałaby powstać na części kilkunastohektarowej działki należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w bezpośrednim sąsiedztwie szklarni.

– Jest możliwość przekazania tej nieruchomości lokalnemu samorządowi – mówił Michał Sikorski, który także uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami i reprezentował inwestora. Jego zdaniem plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza ulokowanie na części działki inwestycji, którą jego firma planuje. – W tym momencie gmina koresponduje w tej sprawie z KOWR-em – dodał Sikorski. Gdyby doszło do porozumienia między stronami „teren przechodzi na własność gminy”, ale „nie ma mowy jego o sprzedaży”.

W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób. Mieszkańcy dopytywali m.in. o to czy jest jakaś minimalna odległość od planowanej inwestycji do zabudowy mieszkalnej, określona prawem („nie ma”), a także ile ciężarówek dziennie będzie przyjeżdżać do zakładu. Odpowiedź na to drugie pytanie nie padła. Jak wyjaśniła prezeska, takiej kalkulacji nikt jeszcze nie zrobił. – Będziemy to robić na etapie przygotowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W tym dokumencie znajdzie się informacja o liczbie pojazdów przyjeżdżających do zakładu.

Obecnie wiadomo jedynie tyle, że ciężarówki mają przyjeżdżać w godz. 6-22. Inwestor zapewnił, że nocnych transportów nie będzie.

Tymczasem na spotkaniu okazało się, że najbliższy sąsiad planowanego zakładu, właściciele szklarni w Leonowie są przeciwni tej inwestycji. Na piątkowym spotkaniu był prawnik, pełnomocnik gospodarstwa, który przyznał, że nikt z przedstawicieli inwestora z jego mocodawcami się nie skontaktował. – Rozumiem, że pan może być zaskoczony, ale taka jest strategia naszej firmy – odpowiedziała Marliere, zaznaczając, że jest to zbyt wczesny etap na rozmowy. Bo nie wiadomo jeszcze czy w ogóle dojdzie do realizacji planowanego przez nich przedsięwzięcia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Ponad tysiąc zawodników reprezentujących 35 krajów ma wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Impreza w dniach 8-11 maja będzie rozgrywana w Puławach.

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

19-latek poszukiwany trzema listami gończymi oraz zarządzeniem sądu za przestępstwa narkotykowe oraz kradzież. A teraz jeszcze dostał mandat.

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku w miejscowości Krasne po zderzeniu czterech aut. Droga krajowa nr 17 ma być zablokowana do godziny 18.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium