Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

20 marca 2022 r.
17:00

Mieszkańcy chcą wiedzieć. Planują zakład przetwarzania odpadów niedaleko Lublina

1 0 A A
W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób.
W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób. (fot. Maciej Kaczanowski)

Psich kup ani śmieci z sortowni nie będzie. Do zakładu przetwarzania odpadów, który miałby powstać w Leonowie koło Lublina mogą być przyjmowane m.in. trawa, liście, gałęzie, a także osady ściekowe. Część pytań mieszkańców gminy Niemce, które padły na piątkowym spotkaniu z inwestorem pozostała jednak bez odpowiedzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mam nadzieję, że uda mi się rozwiać państwa wątpliwości – akcentowała na wstępie piątkowego spotkania z mieszkańcami w bibliotece w Niemcach Hanna Marliere, prezes spółki Green Management Group. To firma z Wielkopolski, która jest zainteresowania budową kompostowni i biogazowi w Leonowie. Marliere przedstawiła informacje o firmie, na czele której stoi (zajmuje się m.in. doradztwem środowiskowym, pozyskiwaniem dofinansowań jak też oceną oddziaływań przedsięwzięć na środowisko). Opowiedziała też o inwestycjach realizowanych przez firmę: parkach recyklingu.

– Chcemy stać się producentem najwyższej jakości podłoży organicznych – nakreśliła plany firmy Hanna Marliere.

Miałby być one produkowane także w Leonowie, gdzie firma planuje wybudować zakład przetwarzania odpadów. Inwestycja jest na początkowym etapie, co na spotkaniu kilka razy padało z ust przedstawicieli firmy.

– Nas absolutnie nie interesuje robienie śmieci ze śmieci ani składowanie odpadów – przekonywała prezeska, dodając, że dla jej firmy „najważniejszym produktem nie jest prąd, tylko ferment”. Do zakładu miałby trafiać m.in. trawa, gałęzie i liście. Mogą to być także osady ściekowe. – Odchody zwierzęce nie nadają się do takiej produkcji – Hanna Marliere odpowiedziała na pytanie, które padło z sali.

Inwestycja miałaby powstać na części kilkunastohektarowej działki należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w bezpośrednim sąsiedztwie szklarni.

– Jest możliwość przekazania tej nieruchomości lokalnemu samorządowi – mówił Michał Sikorski, który także uczestniczył w spotkaniu z mieszkańcami i reprezentował inwestora. Jego zdaniem plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza ulokowanie na części działki inwestycji, którą jego firma planuje. – W tym momencie gmina koresponduje w tej sprawie z KOWR-em – dodał Sikorski. Gdyby doszło do porozumienia między stronami „teren przechodzi na własność gminy”, ale „nie ma mowy jego o sprzedaży”.

W spotkaniu z inwestorem uczestniczyło ok. 40 osób. Mieszkańcy dopytywali m.in. o to czy jest jakaś minimalna odległość od planowanej inwestycji do zabudowy mieszkalnej, określona prawem („nie ma”), a także ile ciężarówek dziennie będzie przyjeżdżać do zakładu. Odpowiedź na to drugie pytanie nie padła. Jak wyjaśniła prezeska, takiej kalkulacji nikt jeszcze nie zrobił. – Będziemy to robić na etapie przygotowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W tym dokumencie znajdzie się informacja o liczbie pojazdów przyjeżdżających do zakładu.

Obecnie wiadomo jedynie tyle, że ciężarówki mają przyjeżdżać w godz. 6-22. Inwestor zapewnił, że nocnych transportów nie będzie.

Tymczasem na spotkaniu okazało się, że najbliższy sąsiad planowanego zakładu, właściciele szklarni w Leonowie są przeciwni tej inwestycji. Na piątkowym spotkaniu był prawnik, pełnomocnik gospodarstwa, który przyznał, że nikt z przedstawicieli inwestora z jego mocodawcami się nie skontaktował. – Rozumiem, że pan może być zaskoczony, ale taka jest strategia naszej firmy – odpowiedziała Marliere, zaznaczając, że jest to zbyt wczesny etap na rozmowy. Bo nie wiadomo jeszcze czy w ogóle dojdzie do realizacji planowanego przez nich przedsięwzięcia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpłatne badanie piersi. Gdzie i kiedy zaparkuje mammobus?

Bezpłatne badanie piersi. Gdzie i kiedy zaparkuje mammobus?

W profilaktyce raka piersi kluczowe jest wykrycie zmian w ich wczesnym stadium, dlatego tak ważne są regularne badania. Mobilne punkty badań zajadą m.in. do Puław, Kraśnika czy Białej Podlaskiej.

Górnik Łęczna wygrał pierwszy w tym sezonie mecz na Arenie Lublin 1:0

Motor kontra Górnik po raz trzeci w tym sezonie. Czas na piłkarskie święto na Arenie Lublin

Kibice na Lubelszczyźnie na derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna do tego sezonu czekali ponad 10 lat. A kiedy już obie ekipy znalazły się w tej samej klasie rozgrywkowej, to zagrają ze sobą trzykrotnie. W czwartek na Arenie Lublin żółto-biało-niebiescy podejmą lokalnego rywala w półfinałowym meczu barażowym o PKO BP Ekstraklasę. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30. Z wysokości trybun spotkanie obejrzy ponad 14 tysięcy widzów, a transmisja będzie dostępna w Polsacie Sport 2.

XIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny oraz IV Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Lubelskie. Smakuj życie!” zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Marcina Szewczaka, która odbyła się w środę na dachu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego.
KONKURS

Ustrzel w kadrze Lubelskie i zgarnij nagrody!

Wystartowały konkursy fotograficzny i filmowy „Lubelskie. Smakuj Życie!” organizowane przez Samorząd Województwa. W obu na laureatów czekają cenne nagrody. Laureaci będą mogli wybrać się na zakupy.

Bartosz Bańbor okazał się najlepszy w Grudziądzu

Finał Srebrnego Kasku w Grudziądzu dla zawodnika Orlen Oil Motoru Lublin

Bartosz Bańbor na pewno należał do faworytów środowego finału Srebrnego Kasku, który był rozgrywany w Grudziądzu. Więcej szans eksperci dawali jednak innemu żużlowcowi lubelskich „Koziołków” – Wiktorowi Przyjemskiemu, który ostatecznie zajął czwarte miejsce. Wygrał Bańbor, który zgromadził na swoim koncie 13 punktów.

Od lewej: Anna Szczepańska-Świszcz z Niezależnych oraz Mariusz Cytryński i Katarzyna Dębska z Koalicji Obywatelskiej. Cała trójka otrzymała funkcje w prezydiach kilku komisji nowej kadencji rady miasta
Puławy

Szefowie komisji wybrani. Dla PiS miejsc zabrakło

Zakończyło się formowanie składów komisji puławskiej rady miasta. Wszystkie miejsca w ich prezydiach trafiły w ręce nowej większości, gdzie pierwsze skrzypca gra Koalicja Obywatelska wspomagana trójką samorządowców z innych ugrupowań.

Towary zostały zabezpieczone przez lubelską Służbę Celno-Skarbową, a wszyscy sprawcy usłyszeli zarzuty.

Podróbki na straganie. "Światowe marki" wciąż zalewają rynek

Tylko w ostatnich tygodniach funkcjonariusze administracji skarbowej zabezpieczyli ponad 2 tysiące podrobionych ubrań, zabawek i kosmetyków. Sprawcy muszą liczyć się z wysokimi karami.

Start Krasnystaw w sobotę pokonał Ładę w lidze, a w środę wyeliminował tego samego rywala z Pucharu Polski

Start Krasnystaw znowu lepszy od Łady 1945 Biłgoraj, tym razem po rzutach karnych

Drugi raz w przeciągu kilku dni Start Krasnystaw okazał się lepszy od Łady 1945 Biłgoraj. W środę podopieczni Marka Kwietnia pokonali rywali po rzutach karnych 5:4 (2:2 po 120 minutach gry) i awansowali do finału Pucharu Polski na szczeblu województwa.

Obecne władze Grupy Azoty potwierdziły zlecenie analiz prawnych, które mają określić legalność decyzji podejmowanych przez ich poprzedników w kontekście kluczowych inwestycji w Puławach i Policach

Kłopoty z nową elektrociepłownią dla "Puław". Czy złamano prawo?

Czarne chmury nadal wiszą nad budową nowej, wartej ponad 1,2 mld złotych węglowej elektrociepłowni puławskiego kombinatu chemicznego. Inwestycja łapie opóźnienia, a nowy zarząd Grupy Azoty zlecił analizy prawne, które mogą zakończyć się zawiadomieniem prokuratury.

Kiepska seria Orląt trwa, Avia Świdnik pierwszym finalistą wojewódzkiego Pucharu Polski

Kiepska seria Orląt trwa, Avia Świdnik pierwszym finalistą wojewódzkiego Pucharu Polski

Nie było niespodzianki w Świdniku. Tamtejsza Avia pokonała w środę, w ramach półfinału Pucharu Polski na szczeblu województwa Orleta Spomlek Radzyń Podlaski 3:0.

Czuby Południowe świętują. Zabawa potrwa do 22!
Zdjęcia
galeria

Czuby Południowe świętują. Zabawa potrwa do 22!

Koncerty, spektakle, pokazy taneczne, strefa DJ oraz warsztaty, gry i zabawy dla najmłodszych - atrakcji podczas dzisiejszego Święta Dzielnicy Czuby Południowe w Lublinie nie brakowało.

84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie
galeria

84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie

W 1940 roku Niemcy dokonali pierwszych rozstrzeliwań więźniów z lubelskiego zamku. Najwięcej osób zginęło jednak między 29 czerwca a 15 sierpnia 1940 roku. Jednym z miejsc egzekucji był wąwóz Rury. We wtorek to właśnie tam uczczono pamięć tych, którzy stracili życie przeszło 80 lat temu.

W dniu urodzin pani Mariannie towarzyszyli jej najbliżsi. Z życzeniami przybył również wójt

Pani Marianna miała urodziny. Skończyła właśnie 100 lat

Wtorek, 28 maja był wyjątkowym dniem dla pani Marianny Szymańskiej. Mieszkanka gminy Krasnystaw obchodziła swoje setne urodziny.

(Do)RADCY - Radcy prawni pomogą
(do)RADCY
film

(Do)RADCY - Radcy prawni pomogą

W życiu każdego z nas przychodzi taka chwila, że potrzebujemy skorzystać z pomocy radcy prawnego. Już dzisiaj stratujemy z nowym programem "(do)RADCY". W każdą środę o 18 goście z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie będą w prosty sposób wyjaśniać zawiłości przepisów, które dotyczą nas wszystkich.

Wirtuoz skrzypiec w CSK
7 czerwca 2024, 19:00

Wirtuoz skrzypiec w CSK

Nigel Kennedy jest jednym z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Brytyjski wirtuoz skrzypiec wraz ze swoim zespołem wystąpi 7 czerwca w lubelskim Centrum Spotkania Kultur z programem „Spiritual Connection”.

Zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki

Zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki

W wieku 83 lat zmarł Aleksander Zdybel, legenda puławskiej lekkoatletyki, wieloletni trener, działacz, a także społecznik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium