Do końca lipca można składać wnioski do planu ogólnego Lublina. To dokument, który w przyszłości zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Uchwalenie takiego dokumentu wymaga znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wnioski do projektu Planu Ogólnego oraz do prognozy oddziaływania na środowisko w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko można składać na piśmie w formie papierowej lub drogą elektroniczną.
– Na ten moment otrzymaliśmy już ok. 200 wniosków oraz propozycji do ujęcia w nowym dokumencie i zachęcamy do skorzystania z możliwości złożenia własnych sugestii. Większość z tych, które do tej pory wpłynęły, dotyczy objęcia strefą zieleni i rekreacji rodzinnych ogrodów działkowych. Gotowy projekt dokumentu, który uzyska uzgodnienia instytucji ustawowo wskazanych do konsultacji jego treści, zaprezentujemy podczas konsultacji z mieszkankami i mieszkańcami w trakcie wyłożenia do wglądu publicznego – mówiła Beata Malicka-Ząbek, generalny projektant Planu Ogólnego.
Zasady funkcjonowania nowego dokumentu tłumaczy Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin.
– Zgodnie z założeniami ustawy plan ogólny podzieli miasto na strefy planistyczne, a każda ze stref będzie miała określony profil funkcjonalny oraz podstawowe parametry urbanistyczne. Katalog możliwych do wyznaczenia stref obejmuje m.in. wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, usługową, strefę zieleni i rekreacji, a także komunikacyjną. Dokument określi gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej w zakresie zapewnienia dostępu do takich obiektów jak budynki szkoły podstawowej czy obszary zieleni publicznej. Będzie posiadał także ujednoliconą formę dla całego kraju.
Lublinianie mogą składać wnioski w formie papierowej osobiście w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin lub listownie na adres: Urząd Miasta Lublin, Wydział Planowania, ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin. Jeśli chodzi o wnioski w formie elektronicznej te należy złożyć za pomocą wypełnionego na formularzu pisma przez skrzynkę ePUAP, pocztę elektroniczną na adres e-mail: planogolny@lublin.eu oraz portalu decyduje.lublin.eu, gdzie można bezpośrednio złożyć wniosek do planu.