Przez wielu kierowców pies traktowany jest jako pełnoprawny członek rodziny. Przed nadchodzącym sezonem wyjazdów warto wiedzieć, jak bezpiecznie podróżować z czworonożnym pupilem.
Zbliżające się tygodnie majowych i wakacyjnych wyjazdów to bardzo przyjemny czas, ale sam przejazd może być stresującym i niebezpiecznym doświadczeniem nie tyle dla nas, ile dla naszych pupili. Odpowiednie wyposażenie pomoże zwierzęciu lepiej znieść podróż i zabezpieczy zwierzęta, oraz innych pasażerów, w awaryjnych sytuacjach, jednocześnie pomagając właścicielowi uchronić tapicerkę od zabrudzeń i zadrapań. – Podstawowym, wręcz niezbędnym, elementem zabezpieczenia jest pas bezpieczeństwa, szelki, dla psa. W przypadku zderzenia bezwładnie przemieszczające się zwierzę mogłoby stanowić duże zagrożenie także dla innych pasażerów – mówi Klaudyna Gorzan z Skody Auto Polska. Jego przypięcie go jest ważne nie tylko w tak krytycznych momentach – ograniczenie jego ruchu po kabinie pozwoli też uniknąć sytuacji rozpraszających kierowcę.
Pas bezpieczeństwa dla psa oferowany jest w czterech rozmiarach - od S do XL. To prawdziwie przemyślane rozwiązanie: poza samochodem pas ten może być wykorzystywany razem ze smyczą do tresowania lub spacerów.
Innym rozwiązaniem jest hamak ochronny tylnych foteli. Uniwersalnie wyprofilowany, wytrzymały materiał zabezpieczy wnętrze pojazdu przed sierścią, błotem i innymi zabrudzeniami, które pies mógłby po sobie zostawić. – Hamak jest wykonany ze zmywalnego materiału i łatwo się go wyjmuje, tak by utrzymanie go w czystości było bezproblemowe. To także praktyczne rozwiązanie dla samego zwierzęcia. Zapewnia mu swobodę ruchów – dodaje Klaudyna Gorzan z Skody Auto Polska.
Innymi sprawdzonymi rozwiązaniami są tuba ochronna i kontener transportowy, które łączą odpowiednią cyrkulację powietrza, dostęp do światła i swobodę ruchów z dopasowaniem do wielkości tego szczególnego pasażera, tak by zapewnić mu stabilną i bezpieczną pozycję.
Pozostaje też opcja umieszczenia psa w bagażniku – wtedy cenna okazuje się krata działowa, dająca duży komfort podróżowania zarówno psu, który może wygodnie ułożyć się na dużej przestrzeni, jak i kierowcy, który zachowuje niezaburzony spokój w kabinie i pełną widoczność za siebie.
Na koniec warto przypomnieć, że niezależnie od zastosowanych środków zawsze trzeba przestrzegać podstawowych zasad: zwierzę przewozić na tylnej kanapie lub w bagażniku i dawać mu okazję do wyjścia na zewnątrz i ruchu przynajmniej co 2-3 godziny jazdy. Kierowca musi też mieć na uwadze, że gwałtowne przyspieszanie lub hamowanie i głośna praca silnika mogą być dla psa stresujące.