Nie tylko nowe samochody można kupować na kredyt. Coraz częściej pojazdy używane są nabywane przez klientów korzystających z usług banków lub firm specjalizujących się w udzielaniu kredytów na zakup aut.
Wybieramy auto
Wybierając auta musimy pomyśleć o kosztach eksploatacji. Auta zaawansowane wiekiem wymagają częstszego serwisu. A więc koszty codziennego użytkowania mogą wzrosnąć. Pomyśleć warto o kupnie młodszego, droższego samochodu lub w lepszym stanie technicznym, kosztem nawet paru złotych dopłaty.
Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny auta. No, cóż. To też kosztuje. Wzrokowa weryfikacja, podłączenie do komputera diagnostycznego, pomiar grubości lakieru - to wydatek rzędu 200-300 złotych. Jest to opłata jaką poniesiemy na dobrej niezależnej stacji serwisowej. Warto jednak odżałować trochę pieniędzy, aby nie kupować kota w worku.
Pamiętajmy też, że nie wszystko złoto, co się świeci. A więc nowy błyszczący lakier może być tylko wabikiem. Słowem kupujmy rozumem , a nie oczami.
I jeszcze jedna rada na koniec. Wybierajmy zawsze wersje lepiej wyposażone, bo cena takich urządzeń dodatkowych jak klimatyzacja, ABS czy radio jest zawsze o wiele niższa w samochodzie używanym niż nowym aucie kupowanym w salonie.
Pojazd do 3 lat
W przypadku tych pierwszych komis może zastosować tzw. uproszczoną procedurę.
W przypadku uproszczonej procedury komis od nabywcy nie wymaga żadnych dokumentów o dochodach. Trzeba wpłacić od 20 do 40 procent wartości upatrzonego pojazdu - regulują to przepisy wewnętrzne firm lub banków udzielających kredytu na zakup samochodu.
Auta starsze niż 3 lata
Przedsiębiorcy prowadzący działalność muszą przedstawić PIT-5 - czyli potwierdzenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS i podatkami w urzędzie skarbowym.
Uwaga na czarną listę
Banki oraz instytucje finansowe wymieniają się danymi osób, które zalegają ze spłatami zaciągniętych kredytów lub nie płacą rat za kupione towary. Jest to działanie nielegalne, ale praktykowane przez banki. Na czarną listę można "wskoczyć” nie płacąc np. rat za kuchenkę mikrofalową. Przed ubieganiem się o kredyt sprawdźmy zatem w pamięci i dokumentach domowych, czy zakupy na raty lub zaciągnięte kredyty są spłacane w terminie. Sprawa ta dotyczy też żyrowania pożyczek. Niestety, nie można sprawdzić czarnej listy. Często klienci dowiadują się o tym fakcie właśnie podczas brania kredytu.
Wiek kredytowy samochodu
Zabezpieczenia
Natomiast osoby, które nie będą spłacały w terminie lub zaniechają spłacania rat, muszą się liczyć z procedurą windykacyjną i przejęciem auta przez bank.
Jakub Kłosiński z lubelskiej firmy Multidealer
Istnieje nowa forma sprzedaży aut używanych - na zamówienie. Klient kontaktuje się z nami i precyzuje swoje wymagania. Markę, model, kolor, silnik i wyposażenie. Na ogół też żąda, aby auto było kupione w Polsce, pochodziło od pierwszego właściciela, bezwypadkowe. Klient wpłaca zaliczkę, a my szukamy takiego auta na terenie całej Polski. Jeżeli nie znajdziemy auta w ciągu dwóch tygodni - zwracamy zaliczkę. Jeżeli znajdziemy - klient przyjeżdża do firmy, wpłaca gotówkę i wyjeżdża samochodem.
Tomasz Bodzioch - dyrektor lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Finansowego
Zakup aut na kredyt, bez względu czy jest to auto używane, czy też nowe, to bardzo powszechna praktyka na Zachodzie. Prawie 100 procent samochodów w UE jest kupowanych właśnie w ten sposób. U nas stale rośnie odsetek ludzi korzystających z kredytu przy zakupie nowego czy używanego auta.
Ważne jest to, aby klient dobrze policzył przed decyzją o wzięciu kredytu, trzeba dokładnie wyliczyć odsetki. Należy też przemyśleć czy lepiej wziąć kredyt w złotówkach, euro, frankach szwajcarskich a może mieszany, złotówkowo-dewizowy. Takie też posiadamy w naszej ofercie. Proponuję zatem, aby przed podjęciem decyzji o kredycie skorzystać z usług naszych pracowników. Zawsze udzielamy bezpłatnej porady i podpowiemy na jaką formę kredytu należy się zdecydować.
(p.p.)