Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 marca 2022 r.
7:56

Najpierw bezpieczeństwo, potem nauka. Kuratorium szuka nauczycieli, którzy pomogą dzieciom z Ukrainy

12 1 A A
W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego.
W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego. (fot. Collegium Gostynianum)

Zdalne lekcje z bombardowanej Ukrainy, oddziały przygotowawcze lub nauka w jednej ławce z polskim kolegą. Ukraińskich dzieci w Polskich szkołach z każdym dniem jest coraz więcej. Kuratorium szuka nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do szkół w naszym województwie dziś zapisanych jest 3849 ukraińskich uczniów. W Systemie Informacji Oświatowej 1595 ma status uchodźcy, co oznacza, że granicę przekroczyli już po wybuchu wojny.

– Ta liczba będzie na pewno dużo większa, bo zapisywanie dzieci do szkół to proces. Uciekając z kraju ogarniętego wojną, w pierwszej kolejności myśli się o znalezieniu mieszkania. Dopiero potem o edukacji – uważa Jolanta Misiak z Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Dzieci, które dziś przekraczają granicę, widziały wojnę i jej okrucieństwa. Są straumatyzowane.

Stąd też pierwszym zadaniem polskich szkół jest zapewnienie im bezpieczeństwa. I tego fizycznego, i tego psychicznego wynikającego m.in. z łatwej komunikacji.

Ja nie panimaju

Ogromna większość małych uchodźców polskiego nie zna. Porozumiewają się wyłącznie w języku ukraińskim i rosyjskim. W polskich szkołach mają mieć 6 godzin języka polskiego tygodniowo. To jednak za mało.

– Żeby mówić o adaptacji, ci uczniowie muszą mieć kontakt z osobą znającą język ukraiński lub rosyjski. Dlatego od ubiegłego tygodnia staramy się pozyskać nauczycieli mówiących w tych językach – mówi Jolanta Misiak.

Mogą to być osoby, które są w Polsce od dawna, jak i uchodźcy. Polacy, Ukraińcy czy Rosjanie, którzy pełniliby rolę nauczycieli wspomagających.

Do tej pory do kuratorium zgłosiło się 45 takich osób. Najwięcej, bo 29 w samym Lublinie; 11 osób chce uczyć na terenie powiatu lubelskiego, w Chełmie i powiecie świdnickim po 5 osób. Powiat krasnostawski i puławski wskazały po 3 osoby.

Ile nauczycieli będzie potrzebnych? – Na pewno dużo – słyszymy w kuratorium.

Miejsca w szkołach zabraknie

Więcej pracy będą mieć nauczyciele rosyjskiego. W Lubelskiem ich nie brakuje, bo w porównaniu z innymi województwami, rosyjskiego uczy się u nas sporo dzieci.

– Na popis prezydenta czeka specustawa, na mocy której m.in. nauczyciele będą mogli pracować więcej niż na 1,5 etatu. Ma też zostać odblokowana możliwość pracy nauczycielom na świadczeniach kompensacyjnych – dodaje Jolanta Misiak.

Na początek mali uchodźcy mogą trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą adaptować się do nowego systemu. W mniejszych ośrodkach takie klasy mogą być łączone np. I- III, IV- VI itd.

Mogą być też przypisywani do istniejących już klas i uczyć się razem z polskimi dziećmi. Tak jest m.in. w Garbowie i Opolu Lubelskim.

Uchodźcom polecana będzie relokacja na tereny wiejskie. Jest tam wiele budynków po szkołach – zamykanych w ostatnich latach z powodu braku uczniów.

Nauka zdalna z bombardowanego miasta

Czworo uczniów z Ukrainy uczy się już w Collegium Gostynianum - Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie.

– 13-latek porozumiewa się w języku angielskim. 6-latek z okolic Kamieńca Podolskiego ma polskie korzenie i dobrze zna polski. W najgorszej sytuacji są dwaj bracia w wieku 10 i 13 lat z Kijowa – mówi dyrektor Marcin Sokal.

Dlatego szkoła szuka nauczyciela z językiem ukraińskim. Kontaktuje się też z macierzystymi szkołami chłopców.

– Dzieci uchodźców mają dostęp do podręczników w sieci, a ukraińscy nauczyciele starają się prowadzić lekcje zdalne. Z samego Kijowa to się nie udaje, ale mimo bombardowań, takie lekcje są prowadzone z Równego czy z Iwano-Frankowska. Dzieci mogą brać w nich udział niezależnie od rejonizacji – mówi dyr. Sokal. – Po naszej stronie leży zapewnienie im opieki i sprzętu komputerowego.

Od rodziców uczniów z Ukrainy Collegium Gostynianum nie pobiera opłat

– Jeśli zdecydują się osiedlić na dłużej, znajdą pracę i zaczną być finansowo niezależni, wtedy możemy rozmawiać o czesnym. Na razie najważniejsze jest bezpieczeństwo – mówi dyrektor.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium