Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 marca 2022 r.
7:56

Najpierw bezpieczeństwo, potem nauka. Kuratorium szuka nauczycieli, którzy pomogą dzieciom z Ukrainy

12 1 A A
W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego.
W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego. (fot. Collegium Gostynianum)

Zdalne lekcje z bombardowanej Ukrainy, oddziały przygotowawcze lub nauka w jednej ławce z polskim kolegą. Ukraińskich dzieci w Polskich szkołach z każdym dniem jest coraz więcej. Kuratorium szuka nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do szkół w naszym województwie dziś zapisanych jest 3849 ukraińskich uczniów. W Systemie Informacji Oświatowej 1595 ma status uchodźcy, co oznacza, że granicę przekroczyli już po wybuchu wojny.

– Ta liczba będzie na pewno dużo większa, bo zapisywanie dzieci do szkół to proces. Uciekając z kraju ogarniętego wojną, w pierwszej kolejności myśli się o znalezieniu mieszkania. Dopiero potem o edukacji – uważa Jolanta Misiak z Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Dzieci, które dziś przekraczają granicę, widziały wojnę i jej okrucieństwa. Są straumatyzowane.

Stąd też pierwszym zadaniem polskich szkół jest zapewnienie im bezpieczeństwa. I tego fizycznego, i tego psychicznego wynikającego m.in. z łatwej komunikacji.

Ja nie panimaju

Ogromna większość małych uchodźców polskiego nie zna. Porozumiewają się wyłącznie w języku ukraińskim i rosyjskim. W polskich szkołach mają mieć 6 godzin języka polskiego tygodniowo. To jednak za mało.

– Żeby mówić o adaptacji, ci uczniowie muszą mieć kontakt z osobą znającą język ukraiński lub rosyjski. Dlatego od ubiegłego tygodnia staramy się pozyskać nauczycieli mówiących w tych językach – mówi Jolanta Misiak.

Mogą to być osoby, które są w Polsce od dawna, jak i uchodźcy. Polacy, Ukraińcy czy Rosjanie, którzy pełniliby rolę nauczycieli wspomagających.

Do tej pory do kuratorium zgłosiło się 45 takich osób. Najwięcej, bo 29 w samym Lublinie; 11 osób chce uczyć na terenie powiatu lubelskiego, w Chełmie i powiecie świdnickim po 5 osób. Powiat krasnostawski i puławski wskazały po 3 osoby.

Ile nauczycieli będzie potrzebnych? – Na pewno dużo – słyszymy w kuratorium.

Miejsca w szkołach zabraknie

Więcej pracy będą mieć nauczyciele rosyjskiego. W Lubelskiem ich nie brakuje, bo w porównaniu z innymi województwami, rosyjskiego uczy się u nas sporo dzieci.

– Na popis prezydenta czeka specustawa, na mocy której m.in. nauczyciele będą mogli pracować więcej niż na 1,5 etatu. Ma też zostać odblokowana możliwość pracy nauczycielom na świadczeniach kompensacyjnych – dodaje Jolanta Misiak.

Na początek mali uchodźcy mogą trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą adaptować się do nowego systemu. W mniejszych ośrodkach takie klasy mogą być łączone np. I- III, IV- VI itd.

Mogą być też przypisywani do istniejących już klas i uczyć się razem z polskimi dziećmi. Tak jest m.in. w Garbowie i Opolu Lubelskim.

Uchodźcom polecana będzie relokacja na tereny wiejskie. Jest tam wiele budynków po szkołach – zamykanych w ostatnich latach z powodu braku uczniów.

Nauka zdalna z bombardowanego miasta

Czworo uczniów z Ukrainy uczy się już w Collegium Gostynianum - Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie.

– 13-latek porozumiewa się w języku angielskim. 6-latek z okolic Kamieńca Podolskiego ma polskie korzenie i dobrze zna polski. W najgorszej sytuacji są dwaj bracia w wieku 10 i 13 lat z Kijowa – mówi dyrektor Marcin Sokal.

Dlatego szkoła szuka nauczyciela z językiem ukraińskim. Kontaktuje się też z macierzystymi szkołami chłopców.

– Dzieci uchodźców mają dostęp do podręczników w sieci, a ukraińscy nauczyciele starają się prowadzić lekcje zdalne. Z samego Kijowa to się nie udaje, ale mimo bombardowań, takie lekcje są prowadzone z Równego czy z Iwano-Frankowska. Dzieci mogą brać w nich udział niezależnie od rejonizacji – mówi dyr. Sokal. – Po naszej stronie leży zapewnienie im opieki i sprzętu komputerowego.

Od rodziców uczniów z Ukrainy Collegium Gostynianum nie pobiera opłat

– Jeśli zdecydują się osiedlić na dłużej, znajdą pracę i zaczną być finansowo niezależni, wtedy możemy rozmawiać o czesnym. Na razie najważniejsze jest bezpieczeństwo – mówi dyrektor.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium