Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Nauka

27 października 2020 r.
15:11

Drzewa dostosowują się do zmian klimatycznych, ale robią to wolno

0 1 A A
(fot. Pixabay)

Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie, którego teraz doświadczamy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

U niemal wszystkich istotnych w gospodarce roślin wieloletnich w naszych szerokościach geograficznych - są w śród nich choćby dęby, sosny, jarzębina, buki, oliwki, ale i arbuzy - występuje zjawisko tzw. lat nasiennych. Raz na kilka lat osobniki z danego gatunku wytwarzają nasiona jednocześnie - nawet na całym kontynencie - w wyjątkowej obfitości. A lata tłuste poprzetykane są latami chudymi. Ten mechanizm zwiększa szanse roślin na rozród, pozwala na regenerację i chroni przed wrogami - smakoszami nasion.

Tłusty rok po ciepłym lecie

Problem w tym, że globalne ocieplenie rozregulowuje roślinom ten sprytny cykl. Dlaczego? Wyjaśnia to w swoich badaniach dr Michał Bogdziewicz. Naukowiec tłumaczy, że w jego badaniach po raz pierwszy udało się potwierdzić hipotezę, jak buki „ustalają”, kiedy będzie rok nasienny.

– Drzewa te zwracają uwagę na wskazówkę pogodową - jeśli w danym roku jest bardzo ciepłe lato, to w następnym roku następuje rok nasienny – mówi naukowiec. I dodaje, że prawdopodobnie pod wpływem stosunkowo wysokich temperatur w roślinie uruchamia się proces, który doprowadzi do kwitnienia w nowym sezonie.

Częściej, ale słabiej

Globalne ocieplenie sprawia, że drzewa takie jak buki - zamiast synchronicznie owocować co kilka lat, z powodu wzrostu temperatur niemal co roku dostają sygnał, że jest wyjątkowo ciepło, a przez to wydają nasiona coraz częściej, ale mniej obficie - i zamiast co np. 7 lat owocują co rok czy co dwa lata.

Jakość tych nasion jest wtedy jednak słabsza, jest ich mniej, a w dodatku łatwo poradzą sobie z nimi ich smakosze - w przypadku buka są to choćby ćmy. W Wielkiej Brytanii - gdzie prowadzono badania nad bukami - larwy ciem można znaleźć właściwie w co drugim orzeszku bukowym (40 lat temu - w zaledwie w 1 na 30 orzeszków).

Ocieplenie szybsze niż ewolucja

Nowe badania na przykładzie buka pokazują, że w wyścigu ewolucyjnym większe szanse powinny mieć dalej te drzewa, które niezależnie od zmian klimatu, dalej będą owocować stosunkowo rzadko, obficie wydając wtedy nasiona. To nasiona takich drzew mają bowiem większą szansę wykiełkować.

– Zmiany klimatu nasilają presję selekcyjną na lata nasienne – podsumowuje swoje badania naukowiec. I tłumaczy, że zjawisko lat chudych i tłustych w dłuższym okresie w teorii wcale nie powinno zaniknąć. Pytanie tylko, czy drzewa, których cykl rozrodczy trwa bardzo długo, są w stanie szybko przystosować się do szybkich zmian klimatu.

– Ocieplenie klimatu jest dużo szybsze niż jakakolwiek ewolucyjna odpowiedź na te zmiany takich organizmów jak drzewa. One potrzebują dziesiątek lat zanim kolejne pokolenie wejdzie w fazę reprodukcji – ostrzega dr Michał Bogdziewicz.

Drzewa mogą nie zdążyć

– Denialiści klimatyczni uważają, że nie ma się co globalnym ociepleniem przejmować, bo zmiany klimatu następowały już wielokrotnie w przeszłości. Tak, ale tempo tych wcześniejszych zmian było całkowicie inne. Przy poprzednich zmianach klimatu rośliny miały szansę przystosować się do nowych warunków. My pokazujemy, że istnieją mechanizmy takiego przystosowania się. Teraz jednak temperatura na Ziemi rośnie zbyt szybko, aby jedno pokolenie drzew mogło łatwo się w nowych warunkach odnaleźć – mówi dr Bogdziewicz.

– Drzewa potrzebują dziesiątek lat, zanim kolejne ich pokolenie wejdzie w fazę reprodukcji – zwraca uwagę naukowiec. Podaje przykład, że buki, które teraz są siewkami tworzyć będą koronę lasu dopiero za 60-100 lat. – Jeśli klimat będzie się ocieplał w takim tempie jak teraz, to żadna odpowiedź ewolucyjna nie ma szans im pomóc, bo za wolno ona działa. Ocieplenie klimatu musiałoby zwolnić, żeby ewolucja drzew je dogoniła – mówi.

– To kolejne badania, które pokazują, że musimy zacząć działać przeciw dalszym zmianom klimatu. Nie za 10, nie za 50 lat, tylko teraz! Nie ma na co czekać! – pośpiesza dr Bogdziewicz.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Lublin walczy ze smogiem. Dopłaca mieszkańcom do wymiany ogrzewania

Prawie 3 miliony złotych trafi do mieszkańców Lublina na dofinansowania do „Ciepłego Mieszkania”. W programie można zyskać nawet 90 proc. dotacji do wymiany ogrzewania.

Instalacja piekarnika do zabudowy – poradnik wyboru odpowiedniej szafki

Instalacja piekarnika do zabudowy – poradnik wyboru odpowiedniej szafki

Instalacja piekarnika do zabudowy to proces, który wymaga przemyślanego planowania i odpowiedniego przygotowania. Kluczowym elementem jest wybór właściwej szafki pod piekarnik. Szafka ta nie tylko musi być estetyczna i pasować do reszty kuchni, ale również spełniać konkretne funkcje związane z użytkowaniem piekarnika. Oto kompleksowy poradnik, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka nie wyhamowała na przejeździe kolejowym

Ciężarówka uderzyła w pociąg. Do zdarzenia doszło dzisiaj nad ranem w Długim Kącie.

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

Kolarze opanują Lublin. Kierowców czekają utrudnienia

W piątek na ulicach Lublina rozegra się pierwszy etap wyścigu Tour de Pologne Women. Kierowcy i mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pavol Stano (pierwszy z prawej) będzie tymczasowo pełnić rolę dyrektora sportowego

Podwójna rola trenera Pavola Stano w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna szuka wzmocnień przed kolejnym sezonem, nie tylko na boisku, ale i w klubowych gabinetach. Po odejściu z Łęcznej klubowej legendy – Veljko Nikitovicia – drużyna nadal nie ma dyrektora sportowego. Dlatego tymczasowo tę rolę na swoje barki ma wziąć Pavol Stano

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Dachowanie mitsubishi skończyło się tragicznie dla motorowerzysty

Tragiczny wypadek w Nieliszu. Zginął 64-letni motorowerzysta.

Chrzest świadków Jehowy w 2019 roku

Na trybunach zamiast kibiców świadkowie Jehowy

Głośmy dobrą nowinę - to hasło tegorocznego Kongresu świadków Jehowy, który odbędzie się w najbliższy weekend (28-30 czerwca) w Lublinie. Nowi wyznawcy przyjmą wtedy chrzest.

Paweł Danielczuk (pierwszy z prawej) serdecznie zaprasza kibiców do dopingowania na arenach, na których rozgrywana jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Pierwsze medale podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży przyznane

W województwie lubelskim trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich. W zmaganiach bierze udział blisko 6 tys. uczestników

Monika Pawłowska ogłosiła w mediach społecznościowych, że wstąpiła do klubu PiS

Wcześniej "wyklęta", teraz Pawłowska wraca do PiS

Posłanka z Lubelszczyzny, Monika Pawłowska, która objęła mandat po Mariuszu Kamińskim, dołączyła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej politycy tej partii utrzymywali, że objęła mandat nielegalnie.

Ile powinien ważyć dobry rower?

Ile powinien ważyć dobry rower?

Od czego zależy waga roweru? Od różnych czynników, przede wszystkim wykorzystanych materiałów i komponentów. Różnić się ona będzie także w zależności od typu roweru i jego przeznaczenia. Ma ona spore znaczenie, bo wpływa na osiągane wyniki, ma przełożenie na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

dr Kamil Mazurek
Dzień Wschodzi
film

Farma insektów, czyli pomysły młodych przedsiębiorców na biznes

Dzień wschodzi z nowymi możliwościami dla przedsiębiorczych umysłów dzięki projektowi AccEnt, który wspiera młode talenty z całego świata. Dr Kamil Mazurek z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS – koordynator projektu opowiedział nam o inicjatywie, która łączy naukę z biznesem, oferując kompleksowe wsparcie dla przyszłych przedsiębiorców.

Dzisiaj (czwartek, 27 czerwca) z kąpieliska nad zalewem miejskim w Zamościu korzystać nie można

Trzeba poprawić jakość wody. Kąpielisko zamknięte

Formalnie sanepid kąpieliska nad zalewem nie zamknął, ale administrujący nim Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zamościu wydał komunikat, że dzisiaj (27 czerwca) będzie ono zamknięte.

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Piekielne upały w Lubelskiem

Żar leje się z nieba. Synoptycy zapowiadają nawet 33 stopnie na termometrach.

Bartosz Kitliński to jeden z kandydatów do medalu w Bydgoszczy

Setne mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce startują w czwartek. O medale i minima do Paryża

Jak przystało na jubileuszowe, setne mistrzostwa Polski impreza w Bydgoszczy będzie wyjątkowa. Zawodnicy nie tylko powalczą o medale i tytuły, ale i o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie. To będzie ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet do Paryża. W imprezie, która potrwa do soboty wystąpi niemal 700 osób, w tym 53 z województwa lubelskiego.

ulica Kościuszki zamknięta dla ruchu
biała podlaska

Ulica do przebudowy, drzewa do wycinki

Rusza przebudowa ulicy Kościuszki. Nie obędzie się bez wycinki, przeciwko której kilka miesięcy temu protestowali mieszkańcy. Ale urzędnicy obiecują, że tam, gdzie system korzeniowy pozwoli, drzewa będą ocalone. Na razie, szykują się utrudnienia dla kierowców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium