Metrolodzy z całej Polski będą mogli sprawniej prowadzić swoje badania. Wszystko dzięki porozumieniu podpisanemu wczoraj w Lublinie. Ma ono pozwolić na lepsze wykorzystanie laboratoriów i bardziej efektywną współpracę.
Metrologia to dziedzina nauki zajmująca się miarami, metodami mierzenia oraz przyrządami pomiarowymi. Zadania metrologów skupiają się na opracowywaniu coraz lepszych metod pomiarowych i służącej do tego aparatury tak, by zapewnić jednolitość pomiarów. Praca metrologów ma bardzo duże znaczenie dla przemysłu, np. firm działających w sektorze nowoczesnych technologii. Wiąże się to m.in. z postępującą miniaturyzacją. Nowe pola zastosowania metrologii to np. farmacja, biotechnologia, medycyna, energetyka, techniki satelitarne czy wojskowość.
Badania tego rodzaju mają być prowadzone jeszcze sprawniej dzięki powołaniu Polskiej Unii Metrologicznej. W poniedziałek, w Lublinie podpisano umowę w tej sprawie. Działania PUM będzie koordynować Politechnika Lubelska. Uczelnia ma otrzymać ten cel blisko 1,4 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
– Dzisiaj środowisko metrologów jest dość rozczłonkowane i w związku z tym ich potencjał naukowy jest niewystarczająco wykorzystany. Polską Unię Metrologiczną tworzymy po to, aby możliwości naukowe i techniczne spożytkować na wielką skalę – mówił podczas podpisania umowy minister nauki Przemysław Czarnek.
Biuro Polskiej Unii Metrologicznej powstanie na Politechnice Lubelskiej.
– Zadaniem Unii będzie pewne skoordynowanie prac naukowców. W ramach różnych uczelni i instytucji powstaną specjalne zespoły badawcze – wyjaśnia prof. Jerzy Józwik, kierownik Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej. – Obecnie naukowcy z różnych ośrodków nie zawsze wiedzą, jaką aparaturą dysponują inne uczelnie. Nie ma jednolitej bazy. Zamierzamy więc ją stworzyć. Powszechny Spis Metrologiczny pozwoli znacznie lepiej wykorzystać urządzenia, które posiadamy.
Unia ma się zajmować także rozwijaniem współpracy z przemysłem, promocją nowych rozwiązań z dziedziny metrologii oraz wspieraniem badaczy. W programie uczestniczyć będą specjaliści z Głównego Urzędu Miar. Realizację przedsięwzięcia zaplanowano na trzy lata. W tym roku Politechnika Lubelska otrzyma na ten cel ponad 300 tys. zł.