Promocja lubelskich start-upów akademickich, wspólne projekty naukowe i wydarzenia promujące idee przedsiębiorczości akademickiej – to tylko część założeń zawartego właśnie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, miastem Lublin, a Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której częścią jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny.
– Współpraca z PPN-T to nie tylko nowe szanse i możliwości dla Centrum ECOTECH-COMPLEX i UMCS, ale także ciekawe perspektywy rozwoju dla nowoczesnego, silnie opartego na badaniach naukowych i innowacjach Lublina – uważa Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
– Głównym zamierzeniem naszego wspólnego przedsięwzięcia jest stworzenie ekosystemu innowacyjności i rozwoju przedsiębiorczości. Samo kreowanie i transfer technologii nie ma racji bytu, jeśli nie ma odpowiedniego klimatu. Tutaj, w Lublinie, zarówno władze uniwersyteckie, jak i władze miasta widzą potrzebę rozwoju przedsiębiorczości i innowacji. Bardzo chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami – dodał prof. Hieronim Maciejewski, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Poznaniu
Dyrektor Centrum ECOTECH-COMPLEX Ryszard Naskręcki przyznaje, że jest już „wstępna mapa pewnych przedsięwzięć”, które mają być realizowane w ramach współpracy.
– Chcielibyśmy wspierać różne działania z zakresu przedsiębiorczości akademickiej. Mam tu na myśli przede wszystkim wykorzystywanie pomysłów młodych ludzi oraz wsparcie, aby te pomysły potrafili komercjalizować i zarabiać na nich – mówi. – Przedsiębiorczość akademicka jest ważnym elementem nie tylko uczelni, ale również samorządu. Kolejnym jest kształcenie w zakresie kompetencji miękkich, których coraz bardziej wymaga rynek pracy. Musimy przewidywać, co będzie potrzebne na rynku za kilka czy kilkanaście lat. Ostatni element, na który chciałbym zwrócić uwagę, to pozyskiwanie środków na wspólne przedsięwzięcia.