Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 listopada 2024 r.
14:12

Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności

(fot. Nadesłane)

Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności – mówi Tomasz Dostatni, dominikanin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziewięć lat temu z ojcem Janem Górą wracałem z Jamnej w okolicach Zaduszek. Jechaliśmy do Katowic, gdzie spotkaliśmy się z arcybiskupem Damianem Zimoniem, który w tych dniach kończy 90 lat. I on nam powiedział taką myśl, która mnie od tamtego czasu nurtuje. Mówił do nas, w końcu do księży, do kaznodziejów: „Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności”. Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności. Wydaje mi się, że my ciągle o tym zapominamy. Boimy się śmierci i to jest oczywiste. Boimy się cierpienia i to jest oczywiste.

Ale musimy w sobie, jako chrześcijanie, nieść nadzieję i nieść wiarę, że z momentem śmierci nasza wędrówka się nie kończy.

Za co dziękować

Tu trzeba sobie drugą rzecz powiedzieć: wszyscy jesteśmy równi w odniesieniu do śmierci i wszyscy ten próg musimy przejść w taki czy w inny sposób. Ale ten czas zaduszkowy, czas pogrzebów najbliższych, w których uczestniczymy – to jest taki czas, żebyśmy potrafili dziękować za ludzi, z którymi żyliśmy, którzy byli naszymi rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi. Za co dziękować?

Dziękować za dobro, za miłość, którą od nich doświadczaliśmy. Śmierć, czas pogrzebu, to jest taki moment, że powinniśmy powiedzieć: dziękuję.

I teraz takie króciutkie obrazy.

Nicość nicości

Przed laty uczestniczyłem w wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, która nazywała się „Vanitas vanitatis” czyli marność marności, nicość nicości. Wystawa pokazywała polską, barokową tradycję odchodzenia, umierania, wielkich pogrzebów. Zapamiętałem dwie rzeczy z tej wystawy. Po pierwsze zapamiętałem portrety trumienne. To jest polska tradycja, nieznana poza naszym krajem. Nie było wtedy fotografii, nie było telewizji, nie było internetu, a rody szlacheckie czy ziemiańskie chciały zachować twarz, zachować portret zmarłego, który umieszczano na trumnie, ale nie wkładano ich do grobu. Pozostawały w domach, dworach, pałacach.

A drugi moment związany z tą wystawą, to barokowa tradycja tańca śmierci. Na tych, do dziś zachowanych obrazach śmierć bierze w taniec każdego człowieka. Myślę, że to warto sobie w zaduszkowym czasie przypominać.

Najpiękniejsza modlitwa

Kiedy uczestniczę w pogrzebie kogoś bliskiego czy kogoś chowam, to często przypominam taki fragment z Wyznań św. Augustyna; jednej z najważniejszych książek chrześcijaństwa. Oto umiera matka św. Augustyna, Monika. Traci przytomność, jest w lekkim letargu, w pewnym momencie odzyskuje przytomność, widzi zatroskanego Augustyna, widzi całą rodzinę i wtedy mówi takie słowa: Nieważne, gdzie mnie pochowanie, ważne byście pamiętali o mnie przy mszy świętej. To stara tradycja mówiąca o tym, że najpiękniejszą modlitwą za zmarłych jest msza święta.

Obraz z Lublina

To jest Jan Kochanowski, który zmarł w Lublinie. To są jego „Treny”, najpiękniej wyrażony w literaturze polskiej żal związany ze śmiercią córki. „Treny” pokazują ból, pokazują cierpienie. Odejście każdego człowieka to jest jego „zniknienie”: „Wielkieś uczyniła pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim”.

Podobne odczucia po latach przedstawiał Roman Brandstaetter po śmierci swoje żony. Poezja jest takim miejscem, gdzie moment rozłąki jest przedstawiony w sposób najbardziej dojmujący.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą

I ostatni obraz, najbardziej znany, często cytowany. To jest ksiądz Jan Twardowski, kiedy mówi: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Zawsze proponuję, że jak ktoś jest w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, to obok kościoła Wizytek, w takim małym parku jest ławeczka ks. Jana Twardowskiego z jego rzeźbą. Można sobie usiąść na tej ławeczce, można nacisnąć taki guzik i ks. Jan czyta wiersze, między innymi ten o tym, że spieszyć się kochać ludzi. I znowu, trochę tak jak w przypadku tej córeczki Jana Kochanowskiego – bez względu na to, ile ma lat umierający – to zawsze w nas pozostaje, obok dziękczynienia, moment zastanowienia: czy myśmy naszych najbliższych na tyle kochali, bo oni szybko znikają.

Na koniec chciałbym zacytować fragment Ewangelii św. Jana, który na pogrzebach jest od czasu do czasu czytany. Chrystus mówi, że kto widzi Ojca i wierzy w niego, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Teraz na końcu wracam do początku: śmierć, ale nieśmiertelność. Nieśmiertelność czyli życie wieczne czyli zmartwychwstanie. To jest chrześcijańska perspektywa, o której powinniśmy pamiętać, kiedy pójdziemy na groby ze zniczem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Sezon narciarski to dla wielu idealny czas na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Organizując wyjazd na narty, szczególnie do odległych ośrodków w Europie, warto zadbać o komfortowy transport. Bus osobowy to świetna opcja dla grup, która pozwala nie tylko na wygodną podróż, ale także na swobodne przewiezienie sprzętu narciarskiego. W tym artykule przyjrzymy się zarówno najlepszym ośrodkom narciarskim, jak i polecanym modelom busów, które doskonale sprawdzą się w trasie.

Wierni na placu Świętego Piotra w Watykanie modla się po śmierci papieża Franciszka

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka

Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium