Już tylko 5 dni pozostało do IV Samorządowego Kongresu Trójmorza. To wydarzenie co roku gromadzi liderów Europy Środkowej.
Podczas kongresu uczestnicy debatują na temat przyszłości i wyzwań, przed jakimi stoi nasz region oraz inne regiony z 12 państw wchodzących w skład Inicjatywy Trójmorza.
– Kongres to forum do nawiązania nowych dyskusji, przyjaźni, rozwiązywania problemów i pokazania państw współpracujących na obopólnych korzyściach. Co w tym roku nas czeka? Współpraca wzdłuż via Carpatia, czyli rozwój infrastruktury; bezpieczeństwa energetyczne, które w dobie wojny na Ukrainie jest cały czas aktualne; sztuczna inteligencja, która głęboko wchodzi w każdy element życia – jak może pomagać, a co może zaburzyć w elementach życia społecznego i gospodarczego; a także Forum Młodych, którzy w przyszłości będą decydowali o obliczu Europy i świata – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.
Samorządowy Kongres Trójmorza to nie tylko debaty, ale także możliwość wzmocnienia więzi na poziomie współpracy międzyregionalnej oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. Jedną z części kongresu jest Sieć Uniwersytetów Trójmorza oraz Sieć Regionów Trójmorza, które stanowią dowód na to, jak wiele można osiągnąć, działając wspólnie.
– Sieć Uniwersytetów Trójmorza to forum wymiany badań naukowych i myśli eksperckiej. Tegoroczna edycja naukowa obejmuje tematykę dotyczącą wyzwań i szans dla cyfrowej przyszłości uczelni. W tym roku do sieci przystąpią nowe uczelnie partnerskie. W ramach konferencji badacze podejmą dyskusje nad zagadnieniami bezpieczeństwa cyfrowego i sztucznej inteligencji. Podejmiemy też kwestie współpracy uczelni z samorządami – dodała obecna na konferencji prorektor KUL dr hab. Beata Piskorska.
Ubiegłoroczna edycja zgromadziła ponad 1500 uczestników z 25 krajów. Swoje prelekcje wygłosiło blisko 240 osób. Wśród poruszanych w tym roku tematów znajdą się rozwój infrastruktury transportowej, zwłaszcza w kontekście trasy Via Carpatia, bezpieczeństwo energetyczne, transformacja sektora energii, możliwości współpracy regionów z państw stowarzyszonych – Mołdawii i Ukrainy czy kultura jako narzędzie łączenia narodów. Dyskusje tegorocznego Kongresu koncentrować się będą wokół wpływu sztucznej inteligencji na różne obszary życia społecznego: od bezpieczeństwa, poprzez medycynę aż do nauki i edukacji.
W tegorocznej edycji udział wezmą przedstawiciele i prelegenci z krajów tj. Litwa, Słowacja, Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Rumunia, Ukraina, Mołdawia, ale także Argentyna i Grecja.