Jarosław Stawiarski nadal będzie marszałkiem województwa lubelskiego. Otrzymał poparcie 23 z 33 radnych Sejmiku VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku wybrano prof. Mieczysława Rybę, a wiceprzewodniczącymi: Kamilę Grzywaczewską, Jerzego Szwaja i Krzysztofa Gałaszkiewicza. We władzach województwa nastąpiĺy kolosalne zmiany. Stawiarski jest jedynym, który zachował stanowisko!
Na początku sesji, którą do czasu wyboru nowego przewodniczącego prowadził marszałek-senior Lech Sprawka z Prawa i Sprawiedliwości radni odebrali zaświadczenia o wyborze, a także złożyli ślubowanie. Spośród 33 radnych podczas ślubowania do słowa "Ślubuję" tylko trzech nie dodało formuły: "Tak mi dopomóż Bóg" Paweł Kurek z Polska 2050 oraz Iwona Nabożna i Andrzej Ścibior z Koalicji Obywatelskiej. - Jestem przeciwnikiem mieszania polityki i kościoła - komentuje krótką swoją decyzję radny Paweł Kurek.
Radni zadecydowali, że wybiorą dzisiaj przewodniczącego Sejmiku oraz trzech zastępców, a także marszałka i cały Zarząd Województwa Lubelskiego, w skład którego wejdą także dwaj wicemarszałkowie i dwaj członkowie Zarządu.
Wszystkie stanowiska przypadną Prawu i Sprawiedliwości, które ma w Sejmiku zdecydowaną większość - 21 z 33 mandatów.
Tylko jeden kandydat na przewodniczącego Sejmiku
Niespodzianki nie ma, jedynym kandydatem, który został zgłoszony na stanowisko przewodniczącego Sejmiku jest prof. Mieczysław Ryba, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcje wiceprzewodniczącego.
Za chwilę tajne głosowanie. Jego wynik jest jednak do przewidzenia. Za głosowało 22 radnych, przeciwko 11.
Kto zostanie wiceprzewodniczącymi Sejmiku?
W kuluarach wymieniane są trzy nazwiska: Kamila Grzywaczewska, która była "1" listy PiS w okręgu chełmskim i uzyskała najlepszy wynik, przewodniczący Sejmiku w poprzedniej kadencji Jerzy Szwaj oraz Krzysztof Gałaszkiewicz z Zamościa.
Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga nie zgłoszą kandydatów na wiceprzewodniczących Sejmiku!
Kandydatury Grzywaczewskiej, Szwaja i Gałaszkiewicza potwierdziły się. Za chwilę głosowanie, które podobnie jak w przypadku wyboru przewodniczącego Sejmiku będzie jedynie formalnością.
Wyniki głosowania:
* Kamila Grzywaczewska: 21 za, 11 przeciw, 1 wstrzymał się
* Jerzy Szwaj: 21 za, 11 przeciw, 1 wstrzymał się
* Krzysztof Gałaszkiewicz: 21 za, 11 przeciw, 1 wstrzymał się
Zarząd Województwa bez wicemarszałka Michała Mulawy?
Po tym, jak radni wybiorą przewodniczącego i wiceprzewodniczących Sejmiku, zadecydują o wyborze marszałka, wicemarszałków oraz dwóch członków Zarządu Województwa. Marszałkiem nadal będzie Jarosław Stawiarski. Funkcje wicemarszałków obejmą Marek Wojciechowski i Piotr Breś, a członkami Zarządu Województwa zostaną Jarosław Kwasek i Marcin Szewczak. Takie ustalenia zapadły wczoraj na Nowogrodzkiej. Zaskoczeniem jest na pewno brak we władzach województwa Michała Mulawy, który pełnił dotychczas funkcję wicemarszałka, a w ostatnich wyborach do Sejmiku uzyskał najlepszy wynik w okręgu zamojskim.
Jarosław Stawiarski jedynym kandydatem na marszałka!
Podczas pierwszego posiedzenia Sejmiku wszystko przebiega zgodnie z wcześniej zaplanowanym scenariuszem. Po wyborach na przewodniczącego Sejmiku, którym został prof. Mieczysław Ryba, a także wiceprzewodniczących (Kamila Grzywaczewska, Jerzy Szwaj i Krzysztof Gałaszkiewicz) radni wybierają marszałka. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest urzędujący marszałek Jarosław Stawiarski.
Wybór, podobnie jak we wcześniejszych dzisiejszych głosowaniach będzie jedynie formalnością.
Za wyborem Jarosława Stawiarskiego głosowało 23 radnych Sejmiku, 10 było przeciw.
– Bardzo się cieszę z tego, że Klub Prawa i Sprawiedliwości jednomyślnie, ponownie wybrał Jarosława Stawiarskiego na marszałka województwa lubelskiego. Jego działalność przez ostatnie pięć lat spotkała się z uznaniem. Liczę na bardzo dobrą współpracę, tak jak dotychczas – poseł Przemysław Czarnek, szef PiS w Lubelskiem, powiedział tuż po wyborze Jarosława Stawiarskiego na marszałka województwa lubelskiego.
Nowi wicemarszałkowie i członkowie Zarządu Województwa
Wybór wicemarszałków oraz członków Zarządu Województwa również przebiegł zgodnie z wcześniej zakładanym planem.
Wicemarszałkami zostali Marek Wojciechowski, który w poprzedniej kadencji był wiceprzewodniczącym Sejmiku oraz Piotr Breś, który po wyborach pożegnał się z funkcją dyrektora oddziału Totalizatora Sportowego w Lublinie. Pierwszego poparło 21, a drugiego 19 z 33 radnych.
Członkami Zarządu Województwa wybrano Jarosława Kwaska, byłego prezesa PGE Dystrybucja oraz Marcina Szewczaka, prof. KUL. Obaj zebrali po 21 głosów.