Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

28 września 2020 r.
16:24

Noc Kultury w Lublinie nie wypaliła latem, to nadejdzie jesienią. I będzie podwójna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
9 października 2020 10:00
(fot. Maciej Kaczanowski)

W tym roku Lublin będzie miał aż dwie Noce Kultury. Imprezę wydłużono, by uniknąć zbytniego zatłoczenia Starego Miasta. Festiwal będzie inny niż poprzednie. Dominować mają instalacje artystyczne na ulicach, ale nawet pomimo braku koncertów staromiejskie uliczki mają się wypełnić muzyką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury odbywa się zwykle w pierwszy weekend czerwca, ale w tym roku koronawirus zdemolował kalendarz festiwali.

– Zastanawialiśmy się, co można zrobić z Nocą Kultury, której istota polega na tym, czego nie powinniśmy robić w czasie epidemii, czyli na tłumnym, wspólnym spacerowaniu po Lublinie, spotykaniu się z wieloma ludźmi – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, które organizują to wydarzenie.

Później, ale dłużej

Ostatecznie imprezę przesunięto na jesień i wydłużono do dwóch nocy: 9/10 oraz 10/11 października.

– Chcieliśmy zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa publiczności – mówi zawiadująca festiwalem Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

W obie noce zobaczymy dokładnie to samo. – By widzowie nie czuli, że coś ich omija, postanowiliśmy im dać maksymalnie dużo czasu na spokojne obejrzenie wszystkiego we własnym tempie – tłumaczy.

Co mamy usłyszeć

Koncertów i spektakli nie będzie. – Nie chcieliśmy robić rzeczy zamkniętych, dla wąskich grup – wyjaśnia Rzepecki.

Muzyka popłynie z głośników. – Przez deptak, Grodzką aż do pl. Po Farze – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Spacerowicze usłyszą 87 dzieł Krzysztofa Pendereckiego.

– To nasz hołd wobec mistrza, który w sposób cichy i mniej zauważony odszedł od nas w marcu – mówi szefowa festiwalu.

Oprócz muzyki usłyszymy też Krystynę Czubównę czytającą „Cykliczną nocną migrację człowieka nocokulturowego”.

Co mamy zobaczyć

Na Bramie Rybnej światło ma wskrzesić zdobienia, dziś niemal niewidoczne. Na mało znanym podwórku koło Rynku (organizatorzy nie podają adresu) zawiśnie 1500 kolorowych, podświetlanych szklanych baloników, a drugiej nocy będzie można je kupić za symboliczną kwotę.

Bramę Archidiakońskiej 1 zajmie Mały Książę, który dla swej ucieczki z planety „wykorzystał odlot wędrownych ptaków”. I właśnie ten moment zostanie przedstawiony… kolorową włóczką.

Na ul. Ku Farze zobaczymy fotografie pluszowych misiów zrobione w staromiejskich zakamarkach i wielkie poduszki zapachowe, w browarze przy Bernardyńskiej 30 wielkich oczu ze szkła, a przed Ratuszem miasto zostanie przedstawione jako samodzielna planeta.

Nie zabraknie też mappingu, który „ożywi” fasadę pałacu Czartoryskich.

***

Pełny program Nocy Kultury, wszystkie instalacje można oglądać w godz. 19.00–0.00:

Podwórko tysiąca baloników

Balony i baloniki towarzyszą Nocy Kultury od dawna... Tym razem zapraszamy gości na rzadko uczęszczane podwórko, które ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ustrojone tysiącem pięciuset kolorowych szklanych baloników stanie się jedną z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

Gdzie: tego nie zdradzimy! Szukajcie w okolicach Rynku!

 

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”

Noc Kultury zawsze zaprasza do nieuczęszczanych na co dzień przestrzeni. Tym razem będą to nieutarte ścieżki muzyczne. Czasem warto zajrzeć tam, gdzie nie zaglądaliśmy. Może temu towarzyszyć strach, brak pewności, czy to co spotkamy nie jest dla nas zbyt obce. Taka może wydawać się muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Pandemia nie pozwoliła nam godnie uczcić jego śmierci. Pewnie i na to przyjdzie czas. W Noc Kultury wybierzmy się w podróż; podczas spaceru uliczkami Starego Miasta usłyszymy z głośników aż 87 utworów mistrza.

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszyć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna.

Gdzie: nocokulturowe lokalizacje

 

Miejskie misie

Jest wiele historii, które tłumaczą powstanie pierwszego pluszowego misia, niektóre dość makabryczne... Jedno jest pewne: tworzenie takich zabawek to sztuka! Przedstawiamy Wam misie, które powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak (Białoruś), a później zostały zabrane na spacer po rzadko uczęszczanych podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignac Tokarczyk.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

OCZYwiście Perła

Instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy.

Wyobraźcie sobie wielkie przezroczyste oczy, jak z przedziwnego snu, albo baśni i nastrojowe oświetlenie…. OCZYwiście musicie to zobaczyć!

Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

 

Brama Małego Księcia

Doskonale wiemy, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, ale pragniemy Wam coś pokazać. „Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać ten właśnie moment. Oprócz tego zaprezentujemy część zbioru książek pt. „Mały Książę” wydanych w najróżniejszych językach świata. Właścicielką kolekcji jest Emilia Kietlińska-Drozd, która zbiera te książki od ponad dwudziestu lat. Partnerem instalacji jest Ikea i Skende.

Gdzie: ul. Archidiakońska 1/brama

 

re4rest – to autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Przez wiele miesięcy od 2016 do 2019 roku artystki przetwarzały materiał z odzysku – butelki PET znalezione w stolicy i zbierane przez rodziny oraz znajomych. Z kilkunastu tysięcy zebranych dotąd butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. Każda część wykonywana jest ręcznie i barwiona ekologicznymi lakierami. Artystki zmieniają odpady w dzieła sztuki.

Gdzie: ul. Jezuicka 16

 

Konkurs na mapping – rozstrzygnięcie!

W tym roku po raz kolejny na Pałacu Czartoryskich w Lublinie pojawi się mapping. Zobaczymy prace konkursowe nadesłane przez lubelskich artystów, a także twórców z innych miast Polski, nie zabraknie akcentów z Francji, czy Japonii. Ujrzymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy, oraz wiele innych efektów świadczących o wyobraźni i umiejętnościach autorów.

Gdzie: Pałac Czartoryskich/fasada

 

Walka postu z karnawałem

„Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. A co na ten temat ma do powiedzenia Jarosław Koziara? Przekonajmy się sami…

Gdzie: ul. Grodzka

 

Miejska dżungla

Praca inspirowana jest złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory.

Gdzie: Jezuicka 16

 

Powidoki – uliczka wspomnień Nocy Kultury

Jesień to doskonały czas, by wspominać. Zapraszamy do nocokulturowych reminiscencji z ostatnich lat. Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji Nocy Kultury i postanowiliśmy wyjąć z szafy naszą menażerię.

Gdzie: ul. Jezuicka

 

Rybak z Rybnej

Wiele osób nie wie, że lico elewacji Bramy Rybnej zdobiła dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Gdzie: Brama Rybna (fasada)

 

Miejskie poduszeczki zapachowe

Jak pachnie Lublin? Poduszeczki zapachowe w rozmiarze XXL powstały w ramach warsztatu Sztuka zabawy: Projekt zapach. Podczas zajęć dzieci tworzyły zapachową mapę Starego Miasta. Okazało się, że miejscem, które według dzieci najbardziej potrzebuje takich odświeżaczy jest…śmietnik przy ul. Ku Farze.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

Krawacianki

Sukienki zrobione z krawatów. Krawaty posłużyły do stworzenia „Krawatoskady” – instalacji wykonanej z kilku tysięcy krawatów, które podarowali mieszkańcy, a którą zaprezentowaliśmy podczas Nocy Kultury 2018. To była instalacja-potok, który niósł ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana została pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury zobaczymy kolejną odsłonę magicznych krawatów, tym razem będą to sukienki, niczym z bajkowej krainy...

Gdzie: Plac Po Farze

 

Planeta Lublin – instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego samodzielną, skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat? Planeta Lublin to oczywiście nie dosłowny, lecz wyobrażony świat, kraj pełen nowych połączeń i możliwości.

Gdzie: Pl. Łokietka

 

Miastoczułość: klon i robinia – czerwcowa Noc Kultury została przeniesiona na jesień z powodu pandemii. Mimo to, zastanawialiśmy się jak w pierwotnym terminie (6 czerwca) moglibyśmy zrealizować hasło tegorocznej edycji: Miastoczułość? Doszliśmy do wniosku, że jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowych drzew. Przedstawiamy: Klon zwyczajny oraz Robinia akacjowa.

Gdzie: ul. Radziwiłłowska (klon), ul. Wróblewskiego (robinia)

Zobacz także: Noc Kultury 2019 w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30