Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

28 września 2020 r.
16:24

Noc Kultury w Lublinie nie wypaliła latem, to nadejdzie jesienią. I będzie podwójna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A
9 października 2020 10:00
(fot. Maciej Kaczanowski)

W tym roku Lublin będzie miał aż dwie Noce Kultury. Imprezę wydłużono, by uniknąć zbytniego zatłoczenia Starego Miasta. Festiwal będzie inny niż poprzednie. Dominować mają instalacje artystyczne na ulicach, ale nawet pomimo braku koncertów staromiejskie uliczki mają się wypełnić muzyką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noc Kultury odbywa się zwykle w pierwszy weekend czerwca, ale w tym roku koronawirus zdemolował kalendarz festiwali.

– Zastanawialiśmy się, co można zrobić z Nocą Kultury, której istota polega na tym, czego nie powinniśmy robić w czasie epidemii, czyli na tłumnym, wspólnym spacerowaniu po Lublinie, spotykaniu się z wieloma ludźmi – mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, które organizują to wydarzenie.

Później, ale dłużej

Ostatecznie imprezę przesunięto na jesień i wydłużono do dwóch nocy: 9/10 oraz 10/11 października.

– Chcieliśmy zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa publiczności – mówi zawiadująca festiwalem Joanna Wawiórka-Kamieniecka.

W obie noce zobaczymy dokładnie to samo. – By widzowie nie czuli, że coś ich omija, postanowiliśmy im dać maksymalnie dużo czasu na spokojne obejrzenie wszystkiego we własnym tempie – tłumaczy.

Co mamy usłyszeć

Koncertów i spektakli nie będzie. – Nie chcieliśmy robić rzeczy zamkniętych, dla wąskich grup – wyjaśnia Rzepecki.

Muzyka popłynie z głośników. – Przez deptak, Grodzką aż do pl. Po Farze – zapowiada Wawiórka-Kamieniecka.

Spacerowicze usłyszą 87 dzieł Krzysztofa Pendereckiego.

– To nasz hołd wobec mistrza, który w sposób cichy i mniej zauważony odszedł od nas w marcu – mówi szefowa festiwalu.

Oprócz muzyki usłyszymy też Krystynę Czubównę czytającą „Cykliczną nocną migrację człowieka nocokulturowego”.

Co mamy zobaczyć

Na Bramie Rybnej światło ma wskrzesić zdobienia, dziś niemal niewidoczne. Na mało znanym podwórku koło Rynku (organizatorzy nie podają adresu) zawiśnie 1500 kolorowych, podświetlanych szklanych baloników, a drugiej nocy będzie można je kupić za symboliczną kwotę.

Bramę Archidiakońskiej 1 zajmie Mały Książę, który dla swej ucieczki z planety „wykorzystał odlot wędrownych ptaków”. I właśnie ten moment zostanie przedstawiony… kolorową włóczką.

Na ul. Ku Farze zobaczymy fotografie pluszowych misiów zrobione w staromiejskich zakamarkach i wielkie poduszki zapachowe, w browarze przy Bernardyńskiej 30 wielkich oczu ze szkła, a przed Ratuszem miasto zostanie przedstawione jako samodzielna planeta.

Nie zabraknie też mappingu, który „ożywi” fasadę pałacu Czartoryskich.

***

Pełny program Nocy Kultury, wszystkie instalacje można oglądać w godz. 19.00–0.00:

Podwórko tysiąca baloników

Balony i baloniki towarzyszą Nocy Kultury od dawna... Tym razem zapraszamy gości na rzadko uczęszczane podwórko, które ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ustrojone tysiącem pięciuset kolorowych szklanych baloników stanie się jedną z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

Gdzie: tego nie zdradzimy! Szukajcie w okolicach Rynku!

 

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”

Noc Kultury zawsze zaprasza do nieuczęszczanych na co dzień przestrzeni. Tym razem będą to nieutarte ścieżki muzyczne. Czasem warto zajrzeć tam, gdzie nie zaglądaliśmy. Może temu towarzyszyć strach, brak pewności, czy to co spotkamy nie jest dla nas zbyt obce. Taka może wydawać się muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Pandemia nie pozwoliła nam godnie uczcić jego śmierci. Pewnie i na to przyjdzie czas. W Noc Kultury wybierzmy się w podróż; podczas spaceru uliczkami Starego Miasta usłyszymy z głośników aż 87 utworów mistrza.

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszyć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna.

Gdzie: nocokulturowe lokalizacje

 

Miejskie misie

Jest wiele historii, które tłumaczą powstanie pierwszego pluszowego misia, niektóre dość makabryczne... Jedno jest pewne: tworzenie takich zabawek to sztuka! Przedstawiamy Wam misie, które powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak (Białoruś), a później zostały zabrane na spacer po rzadko uczęszczanych podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignac Tokarczyk.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

OCZYwiście Perła

Instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy.

Wyobraźcie sobie wielkie przezroczyste oczy, jak z przedziwnego snu, albo baśni i nastrojowe oświetlenie…. OCZYwiście musicie to zobaczyć!

Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

 

Brama Małego Księcia

Doskonale wiemy, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, ale pragniemy Wam coś pokazać. „Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać ten właśnie moment. Oprócz tego zaprezentujemy część zbioru książek pt. „Mały Książę” wydanych w najróżniejszych językach świata. Właścicielką kolekcji jest Emilia Kietlińska-Drozd, która zbiera te książki od ponad dwudziestu lat. Partnerem instalacji jest Ikea i Skende.

Gdzie: ul. Archidiakońska 1/brama

 

re4rest – to autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Przez wiele miesięcy od 2016 do 2019 roku artystki przetwarzały materiał z odzysku – butelki PET znalezione w stolicy i zbierane przez rodziny oraz znajomych. Z kilkunastu tysięcy zebranych dotąd butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. Każda część wykonywana jest ręcznie i barwiona ekologicznymi lakierami. Artystki zmieniają odpady w dzieła sztuki.

Gdzie: ul. Jezuicka 16

 

Konkurs na mapping – rozstrzygnięcie!

W tym roku po raz kolejny na Pałacu Czartoryskich w Lublinie pojawi się mapping. Zobaczymy prace konkursowe nadesłane przez lubelskich artystów, a także twórców z innych miast Polski, nie zabraknie akcentów z Francji, czy Japonii. Ujrzymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy, oraz wiele innych efektów świadczących o wyobraźni i umiejętnościach autorów.

Gdzie: Pałac Czartoryskich/fasada

 

Walka postu z karnawałem

„Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. A co na ten temat ma do powiedzenia Jarosław Koziara? Przekonajmy się sami…

Gdzie: ul. Grodzka

 

Miejska dżungla

Praca inspirowana jest złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory.

Gdzie: Jezuicka 16

 

Powidoki – uliczka wspomnień Nocy Kultury

Jesień to doskonały czas, by wspominać. Zapraszamy do nocokulturowych reminiscencji z ostatnich lat. Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji Nocy Kultury i postanowiliśmy wyjąć z szafy naszą menażerię.

Gdzie: ul. Jezuicka

 

Rybak z Rybnej

Wiele osób nie wie, że lico elewacji Bramy Rybnej zdobiła dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Gdzie: Brama Rybna (fasada)

 

Miejskie poduszeczki zapachowe

Jak pachnie Lublin? Poduszeczki zapachowe w rozmiarze XXL powstały w ramach warsztatu Sztuka zabawy: Projekt zapach. Podczas zajęć dzieci tworzyły zapachową mapę Starego Miasta. Okazało się, że miejscem, które według dzieci najbardziej potrzebuje takich odświeżaczy jest…śmietnik przy ul. Ku Farze.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

Krawacianki

Sukienki zrobione z krawatów. Krawaty posłużyły do stworzenia „Krawatoskady” – instalacji wykonanej z kilku tysięcy krawatów, które podarowali mieszkańcy, a którą zaprezentowaliśmy podczas Nocy Kultury 2018. To była instalacja-potok, który niósł ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana została pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury zobaczymy kolejną odsłonę magicznych krawatów, tym razem będą to sukienki, niczym z bajkowej krainy...

Gdzie: Plac Po Farze

 

Planeta Lublin – instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego samodzielną, skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat? Planeta Lublin to oczywiście nie dosłowny, lecz wyobrażony świat, kraj pełen nowych połączeń i możliwości.

Gdzie: Pl. Łokietka

 

Miastoczułość: klon i robinia – czerwcowa Noc Kultury została przeniesiona na jesień z powodu pandemii. Mimo to, zastanawialiśmy się jak w pierwotnym terminie (6 czerwca) moglibyśmy zrealizować hasło tegorocznej edycji: Miastoczułość? Doszliśmy do wniosku, że jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowych drzew. Przedstawiamy: Klon zwyczajny oraz Robinia akacjowa.

Gdzie: ul. Radziwiłłowska (klon), ul. Wróblewskiego (robinia)

Zobacz także: Noc Kultury 2019 w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magdalena Szymkiewicz (z prawej) grała w tym sezonie przeciwko Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pozyskał młodą rozgrywającą

Akademicka drużyna przybiera nową twarz i trzeba zauważyć, że to oblicze jest bardzo młode. Lubelski klub właśnie ogłosił zakontraktowanie Magdaleny Szymkiewicz. To zawodniczka, która lwią część swojej kariery spędziła w zespołach z Gdyni. Wyróżniono ją tytułami MVP turniejów finałowych mistrzostw Polski juniorek (2019 rok) oraz juniorek starszych (2021 rok).

Motor

Drużyna U24 Motoru Lublin rozbita w Toruniu. Spadli na dno tabeli

W poniedziałek młodzież Motoru Lublin odrobiła zaległości z szóstej kolejki Ekstraligi U24. Niestety, „Koziołki” nie będą miło wspominać występu w Toruniu. Tamtejszy KS był zdecydowanie lepszy i ostatecznie wygrał aż 60:30. Po tej porażce drużyna Macieja Kuciapy wylądowała na ostatnim miejscu w tabeli.

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS
11 czerwca 2024, 19:00

Wieczór z kabaretem Em-Ce-eS

We wtorek (11 czerwca) będzie próbował rozweselić nas oficjalny kabaret ACKiM UMCS Chatka Żaka – Em-Ce-eS, który zaaplikuje solidną dawkę humoru w premierowym programie „Czwarty stopień”. Wstęp wolny!

Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – apelował Jan Paweł II w sobotę 12 czerwca 1999 roku, podczas liturgii słowa na placu przy Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Zamościu, do ponad 300 tys. wiernych
12 czerwca 2024, 17:15
galeria

To już ćwierć wieku. Jak Zamość uczci rocznicę pobytu Jana Pawła II?

W najbliższą środę minie 25 lat od dnia, gdy do Zamościa przyjechał Jan Paweł II. Z okazji tej rocznicy wizyty papieża planowane są uroczystości.

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”
15 czerwca 2024, 10:00

Festyn osiedlowy „XXIII Dzień Węglina”

W najbliższą sobotę, na „Węglin Arenie” przy ulicy Judyma 1 odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Węglin – Dzień Węglina.

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym
15 czerwca 2024, 19:00

Spektakl „Bożyszcze Kobiet” w Centrum Kongresowym

W nadchodzącą sobotę, na scenie Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbędzie się spektakl w gwiazdorskiej obsadzie pt. „Bożyszcze kobiet”.

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

15-latek „pożyczył” auto rodziców. Jazdę zakończył na drzewie

Chłopak wybrał się na przejażdżkę po okolicznych miejscowościach. Jego podróż skończyła się jednak szybciej, niż myślał. Teraz odpowie przed sądem

Środkowy Rafał Obermeler będzie już siódmy sezon występował w Avii Świdnik

PZL Leonardo Avia Świdnik przedłużyła kontrakt ze środkowym

Środkowy Rafał Obermeler nadal będzie grał w PZL Leonardo Avii w sezonie 2024/2025. Zawodnik podpisał nową umowę z klubem ze Świdnika.

Bennie Tuinstra to kolejny zawodnik, który wzmocnił klub z Lublina

Jeden z największych talentów holenderskiej siatkówki zagra w Bodgance LUK Lublin

Bennie Tuinstra nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin. Trzy ostatnie sezony Holender był zawodnikiem drużyny Ziraat Bankkart Ankara.

Wpadł, bo wybrał się na stand up
Lublin

Wpadł, bo wybrał się na stand up

Mężczyzna awanturował się podczas występów artystycznych. Okazało się, że był poszukiwany listem gończym.

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna