Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2020 r.
7:20

Nocna bitwa na słowne ciosy, czyli... co się wygaduje w Radzie Miasta Lublin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Um Lublin)

Zaczęło się od jednej błyskawicy, skończyło burzą do północy i wzajemnym obrażaniem. Tak niecodzienny przebieg przybrało czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Lublin. – Chwały nam ta dyskusja nie przynosi – prosił o milczenie jeden z radnych, ale nic nie zdziałał. Wymiana słownych ciosów rozkręciła się jeszcze bardziej. Na internetowym ringu nie zabrakło nawet damskich bokserów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza oberwała Anna Ryfka, miejska radna z klubu prezydenta Żuka. Propagowanie symboli faszystowskich zarzucił jej jeden z radnych PiS. Za jej plecami dostrzegł czerwoną błyskawicę, symbol towarzyszący ostatnim protestom kobiet.

Warto tu wyjaśnić, że każdy radny miał za plecami, co chciał, bo posiedzenie odbywało się przez internet. Ktoś miał w kadrze regał z książkami, ktoś z filiżankami, inni wstawiali obrazy z komputera, a radna Ryfka miała ścianę z czerwonym piorunem.

– Tu się pojawiło propagowanie symboli faszystowskich – skwitował radny Stanisław Brzozowski (PiS) na widok błyskawicy, która skojarzyła mu się jednoznacznie. – Esesmani mieli podwójną a Hitlerjugend pojedynczą – precyzował radny. – To narusza ustawę o niepropagowaniu tych znaków.

– Ania Ryfka nie jest Hitlerjugend, co pan plecie? – zirytował się radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chwilowy zgrzyt jeszcze nie przerodził się w żadną burzę. Napięcie na chwilę podniósł jeszcze radny Tomasz Pitucha (PiS), który określił protesty kobiet mianem „marszu wściekłych macic”. Potem było spokojnie. Okazało się, że to dopiero cisza przed burzą.

Burza rozpętała się około godz. 23, gdy „komputerowe” posiedzenie dobrnęło do punktu „Wolne wnioski, oświadczenia”. Radna Ryfka oznajmiła, że została obrażona słowami radnego Brzozowskiego. – Łączenie mnie i mojego nazwiska z symboliką faszyzmu, to nie tylko potwarz i głęboka obraza, której nie mogę zostawić bez komentarza i żądam tutaj przeprosin, ale też policzek dla setek tysięcy Polek i Polaków, którzy identyfikują się z tym znakiem – mówiła radna.

Ryfka odniosła się też do słów radnego Pituchy o marszu „wściekłych macic”. – Jak nazwać patologiczną zgraję pseudopatriotów, która pod sztandarami Marszu Niepodległości podpala ludziom mieszkanie? Albo wściekłe bojówki, które pałują metalowymi teleskopami kobiety i dzieci?

– Pani Anna Ryfka chyba ma za duże oczekiwania wobec mnie. Nie doczeka się w tym przypadku przeprosin – odpowiedział radny Brzozowski. Ale obrażonych było więcej.

– Jako kobieta, matka czwórki dzieci, babcia pięciu, jeśli słyszę dzisiaj od człowieka, który skończył teologię, który był pełnomocnikiem ds. rodziny „wściekłe macice”, to mnie strasznie boli, to mnie strasznie oburza – odpowiedziała Pitusze radna Jadwiga Mach (klub Żuka). – Panie radny, obraził mnie pan w sposób niewyobrażalny. Ta wściekła macica moja wychowała, z tej wściekłej macicy przetrwało czworo dzieci – skwitowała Mach, oczekując przeprosin dla kobiet. Ale radny Pitucha już się nie odezwał.

W obronie kobiet stanęła część radnych. – Jestem wstrząśnięty. Jako mężczyzna ja przepraszam, jeżeli panowie nie przeproszą – mówił radny Grzegorz Lubaś (klub Żuka). – Nie idźmy już zbytnio w te dyskusje, bo chluby nam one, jako radzie, nie przyniosą – zauważył radny Piotr Popiel (PiS). Ale pędzącej dyskusji nie zdołał powstrzymać.

– Mleko się rozlało i pewne słowa zostały powiedziane – skwitował radny Bartosz Margul (klub Żuka), który uświadamiał Brzozowskiego, że symbol błyskawicy jest też wszechobecny na stacjach trafo. – Coś z tym trzeba zrobić, nazizm jest dookoła pana, gdzie pan nie wyjdzie, przejdzie koło stacji trafo, to ma pan nazizm na tej stacji – ironizował Margul. Do radnych PiS apelował, by nie rywalizowali z Kraśnikiem na głupie stwierdzenia i zasugerował, że Pitucha, doradca ministra Przemysława Czarnka, powinien się podać do dymisji, bo przynosi wstyd ministrowi. – Chociaż takiemu ministrowi ciężko przynieść wstyd.

Radny Brzozowski stwierdził, że protestujące na ulicach kobiety są „dla interesów międzynarodowych mięsem armatnim”, bo „różnym naszym sąsiadom” nie podoba się polski rząd. Podkreślał też, że samo określenie „macica” nie jest pejoratywne. – To jest określenie medyczne – wyjaśniał radny, którego zdaniem w protestach nie uczestniczyli tylko przedstawiciele dwóch płci. – Tak naprawdę kilkadziesiąt płci protestowało. Tam były lesbijki, geje czy gejowie, nie wiem, jak się mówi. Sama pani Lempart jest zdeklarowaną lesbijką i jeśli wiem dobrze, to lesbijki nie chcą rodzić dzieci.

Radnego Zbigniewa Ławniczaka (PiS) niepokoiło z kolei to, że protesty organizowane w Lublinie zwykle skupiają się przed Ratuszem.

– Ja mam jedną obawę, żeby te protesty nie wymknęły się spod kontroli – mówił radny, który sugeruje, żeby wyznaczyć w mieście jakieś miejsce, w którym każdy mógłby przyjść i wykrzyczeć swoje racje. – Może się zdarzyć, że ktoś wrzuci racę do Ratusza. I co wtedy? Ratusz się spali – wieszczył Ławniczak.

– Niestety biuro PiS jest bardzo blisko Ratusza i to sprawia, że ludzie tędy przechodzą – odpowiadał radny Margul.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła na decyzje waszego pryncypała Kaczyńskiego i była tam masa wściekłych osób, które razem ze mną maszerowały – oznajmiła radna Maja Zaborowska (klub Żuka).

– Ale kogo to obchodzi? – przerwał jej radny Piotr Gawryszczak (PiS).

– Czy jeżeli pańscy koledzy opowiadają pierdoły to pan nie może zareagować, tylko w tej chwili, po pierwszych dwóch zdaniach? – strofował Gawryszczaka przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Pakuła.

– Bo przespałem się godzinę i się obudziłem i słyszę jak się chrzani na tej sesji – wyjaśnił Gawryszczak.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła, była masa wściekłych osób, nikt nie miał rac, nikt nic nie podpalał, nikt nikogo nie bił, nikt nie był agresywny – kontynuowała radna Zaborowska. – Słucham tej dyskusji i wiem jedno, państwo wszyscy lansujecie się, liczycie na to, że słuchają was media, będą o was jutro pisać, będziecie gwiazdami. A ja chciałabym z tego miejsca zaapelować właśnie do tych mediów, żeby zachowali się tak przyzwoicie, jak media amerykańskie. Po prostu, żeby spuściły kurtynę milczenia na całą tę idiotyczną dyskusję. Dziękuję – skwitowała Zaborowska. Nie wyjaśniła, dlaczego dziennikarze mieliby ukryć przed mieszkańcami Lublina, jak wyglądała dyskusja toczona do późnej nocy przez radnych, których diety wypłacane z pieniędzy podatników kosztują rocznie niemal milion złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty