Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 listopada 2020 r.
7:20

Nocna bitwa na słowne ciosy, czyli... co się wygaduje w Radzie Miasta Lublin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
31 36 A A
(fot. Um Lublin)

Zaczęło się od jednej błyskawicy, skończyło burzą do północy i wzajemnym obrażaniem. Tak niecodzienny przebieg przybrało czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Lublin. – Chwały nam ta dyskusja nie przynosi – prosił o milczenie jeden z radnych, ale nic nie zdziałał. Wymiana słownych ciosów rozkręciła się jeszcze bardziej. Na internetowym ringu nie zabrakło nawet damskich bokserów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza oberwała Anna Ryfka, miejska radna z klubu prezydenta Żuka. Propagowanie symboli faszystowskich zarzucił jej jeden z radnych PiS. Za jej plecami dostrzegł czerwoną błyskawicę, symbol towarzyszący ostatnim protestom kobiet.

Warto tu wyjaśnić, że każdy radny miał za plecami, co chciał, bo posiedzenie odbywało się przez internet. Ktoś miał w kadrze regał z książkami, ktoś z filiżankami, inni wstawiali obrazy z komputera, a radna Ryfka miała ścianę z czerwonym piorunem.

– Tu się pojawiło propagowanie symboli faszystowskich – skwitował radny Stanisław Brzozowski (PiS) na widok błyskawicy, która skojarzyła mu się jednoznacznie. – Esesmani mieli podwójną a Hitlerjugend pojedynczą – precyzował radny. – To narusza ustawę o niepropagowaniu tych znaków.

– Ania Ryfka nie jest Hitlerjugend, co pan plecie? – zirytował się radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chwilowy zgrzyt jeszcze nie przerodził się w żadną burzę. Napięcie na chwilę podniósł jeszcze radny Tomasz Pitucha (PiS), który określił protesty kobiet mianem „marszu wściekłych macic”. Potem było spokojnie. Okazało się, że to dopiero cisza przed burzą.

Burza rozpętała się około godz. 23, gdy „komputerowe” posiedzenie dobrnęło do punktu „Wolne wnioski, oświadczenia”. Radna Ryfka oznajmiła, że została obrażona słowami radnego Brzozowskiego. – Łączenie mnie i mojego nazwiska z symboliką faszyzmu, to nie tylko potwarz i głęboka obraza, której nie mogę zostawić bez komentarza i żądam tutaj przeprosin, ale też policzek dla setek tysięcy Polek i Polaków, którzy identyfikują się z tym znakiem – mówiła radna.

Ryfka odniosła się też do słów radnego Pituchy o marszu „wściekłych macic”. – Jak nazwać patologiczną zgraję pseudopatriotów, która pod sztandarami Marszu Niepodległości podpala ludziom mieszkanie? Albo wściekłe bojówki, które pałują metalowymi teleskopami kobiety i dzieci?

– Pani Anna Ryfka chyba ma za duże oczekiwania wobec mnie. Nie doczeka się w tym przypadku przeprosin – odpowiedział radny Brzozowski. Ale obrażonych było więcej.

– Jako kobieta, matka czwórki dzieci, babcia pięciu, jeśli słyszę dzisiaj od człowieka, który skończył teologię, który był pełnomocnikiem ds. rodziny „wściekłe macice”, to mnie strasznie boli, to mnie strasznie oburza – odpowiedziała Pitusze radna Jadwiga Mach (klub Żuka). – Panie radny, obraził mnie pan w sposób niewyobrażalny. Ta wściekła macica moja wychowała, z tej wściekłej macicy przetrwało czworo dzieci – skwitowała Mach, oczekując przeprosin dla kobiet. Ale radny Pitucha już się nie odezwał.

W obronie kobiet stanęła część radnych. – Jestem wstrząśnięty. Jako mężczyzna ja przepraszam, jeżeli panowie nie przeproszą – mówił radny Grzegorz Lubaś (klub Żuka). – Nie idźmy już zbytnio w te dyskusje, bo chluby nam one, jako radzie, nie przyniosą – zauważył radny Piotr Popiel (PiS). Ale pędzącej dyskusji nie zdołał powstrzymać.

– Mleko się rozlało i pewne słowa zostały powiedziane – skwitował radny Bartosz Margul (klub Żuka), który uświadamiał Brzozowskiego, że symbol błyskawicy jest też wszechobecny na stacjach trafo. – Coś z tym trzeba zrobić, nazizm jest dookoła pana, gdzie pan nie wyjdzie, przejdzie koło stacji trafo, to ma pan nazizm na tej stacji – ironizował Margul. Do radnych PiS apelował, by nie rywalizowali z Kraśnikiem na głupie stwierdzenia i zasugerował, że Pitucha, doradca ministra Przemysława Czarnka, powinien się podać do dymisji, bo przynosi wstyd ministrowi. – Chociaż takiemu ministrowi ciężko przynieść wstyd.

Radny Brzozowski stwierdził, że protestujące na ulicach kobiety są „dla interesów międzynarodowych mięsem armatnim”, bo „różnym naszym sąsiadom” nie podoba się polski rząd. Podkreślał też, że samo określenie „macica” nie jest pejoratywne. – To jest określenie medyczne – wyjaśniał radny, którego zdaniem w protestach nie uczestniczyli tylko przedstawiciele dwóch płci. – Tak naprawdę kilkadziesiąt płci protestowało. Tam były lesbijki, geje czy gejowie, nie wiem, jak się mówi. Sama pani Lempart jest zdeklarowaną lesbijką i jeśli wiem dobrze, to lesbijki nie chcą rodzić dzieci.

Radnego Zbigniewa Ławniczaka (PiS) niepokoiło z kolei to, że protesty organizowane w Lublinie zwykle skupiają się przed Ratuszem.

– Ja mam jedną obawę, żeby te protesty nie wymknęły się spod kontroli – mówił radny, który sugeruje, żeby wyznaczyć w mieście jakieś miejsce, w którym każdy mógłby przyjść i wykrzyczeć swoje racje. – Może się zdarzyć, że ktoś wrzuci racę do Ratusza. I co wtedy? Ratusz się spali – wieszczył Ławniczak.

– Niestety biuro PiS jest bardzo blisko Ratusza i to sprawia, że ludzie tędy przechodzą – odpowiadał radny Margul.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła na decyzje waszego pryncypała Kaczyńskiego i była tam masa wściekłych osób, które razem ze mną maszerowały – oznajmiła radna Maja Zaborowska (klub Żuka).

– Ale kogo to obchodzi? – przerwał jej radny Piotr Gawryszczak (PiS).

– Czy jeżeli pańscy koledzy opowiadają pierdoły to pan nie może zareagować, tylko w tej chwili, po pierwszych dwóch zdaniach? – strofował Gawryszczaka przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Pakuła.

– Bo przespałem się godzinę i się obudziłem i słyszę jak się chrzani na tej sesji – wyjaśnił Gawryszczak.

– Byłam na tych protestach, byłam wściekła, była masa wściekłych osób, nikt nie miał rac, nikt nic nie podpalał, nikt nikogo nie bił, nikt nie był agresywny – kontynuowała radna Zaborowska. – Słucham tej dyskusji i wiem jedno, państwo wszyscy lansujecie się, liczycie na to, że słuchają was media, będą o was jutro pisać, będziecie gwiazdami. A ja chciałabym z tego miejsca zaapelować właśnie do tych mediów, żeby zachowali się tak przyzwoicie, jak media amerykańskie. Po prostu, żeby spuściły kurtynę milczenia na całą tę idiotyczną dyskusję. Dziękuję – skwitowała Zaborowska. Nie wyjaśniła, dlaczego dziennikarze mieliby ukryć przed mieszkańcami Lublina, jak wyglądała dyskusja toczona do późnej nocy przez radnych, których diety wypłacane z pieniędzy podatników kosztują rocznie niemal milion złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty