W listopadzie ma przyjść na świat najnowsze dziecko Miejskiej Biblioteki Publicznej – placówka przy Al. Racławickich 22, utworzona w lokalu po Karczmie Słupskiej. Bioteka, bo takie nadano jej imię, będzie mieć do wypożyczenia zarówno tradycyjne książki, jak i pokaźne zbiory książek mówionych i innych multimediów.
Pod szyld „Bioteka” trafią dwie filie miejskiej biblioteki: ta z ul. Poniatowskiego 4 (leżąca przy tym samym skrzyżowaniu, tylko po przekątnej) z tradycyjnym księgozbiorem oraz ta z Braci Wieniawskich 5, wyspecjalizowana w multimediach, których ma około 15 tys. Obie placówki przeniosą się do przebudowanych kosztem 1,3 mln zł wnętrz po restauracji Karczma Słupska na parterze kamienicy na rogu Al. Racławickich i ul. Sowińskiego. Prace budowlane już się skończyły.
– Przygotowujemy się już do otwarcia. Przeniesiony został już księgozbiór w liczbie 18 tys. egzemplarzy, który jest już na półkach. Kończymy wyposażanie lokalu, pozostały nam niewielkie detale – mówi nam Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
– Smutno mi, że następuje to w takiej atmosferze – przyznaje dyrektor, bo nowoczesną, dopieszczoną Bioteką, z wnętrzami urządzonymi betonem, szkłem, drewnem i stalą, z chęcią pochwaliłby się mieszkańcom, a nie bardzo może ze względu na obostrzenia związane z epidemią. Biblioteki działają teraz w ograniczonym zakresie: można wypożyczyć książkę, można ją oddać, nie wolno natomiast wejść między regały, szperać na półkach, wertować i odkładać stojące tam książki. A bez tego wizyta w bibliotece traci część uroku.
Wyczekiwana Bioteka ma być uruchomiona (bo w tej sytuacji słowo „otwarta” nie do końca pasuje) jeszcze w tym miesiącu.
– Sądzę, że będzie to druga połowa listopada – zastrzega Tokarczuk. Wszystko będzie jednak zależeć od tego, czy z powodu epidemii Covid-19 nie zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia w funkcjonowaniu firm oraz instytucji.
Do czasu uruchomienia Bioteki uprzątnięte ma być jej otoczenie, by droga po książkę nie przypominała brnięcia przez poligon. – W najbliższym czasie teren przy nowo powstającej bibliotece zostanie uporządkowany – deklaruje biuro prasowe Ratusza. Zapowiada również, że przy okazji prowadzonej tuż obok przebudowy Alej poprawione zostaną również nawierzchnie w pobliżu kamienicy, w której będą działać wypożyczalnie.
– Docelowo rozszerzony zostanie zakres prac prowadzonych przy przebudowie Al. Racławickich – potwierdza Ratusz. – Na odcinku od Kościoła Garnizonowego do ul. Sowińskiego oraz od strony ul. Sowińskiego. Remont przejdą schody i wymienione zostaną płyty chodnikowe. Prace te zaplanowane są na wiosnę przyszłego roku, najwcześniej jak to będzie możliwe.
Do czasu uruchomienia Bioteki uprzątnięte ma być jej otoczenie, by droga po książkę nie przypominała brnięcia przez poligon